اهمیت بحث شفاف سازی در حوزه معدن | اتاق خبر
کد خبر: 344053
تاریخ انتشار: 1 خرداد 1395 - 10:43
رییس کمیسیون معدن خانه اقتصاد ایران مطرح کرد
در نظر داریم تا بحث شفافیت در حوزه معدن را به عنوان بسته پیشنهادی کمیسیون معدن خانه اقتصاد ایران به ارگان های نظارتی، وزارت خانه، مجلس شورای اسلامی ارائه دهیم.

سعید صمدی، رییس کمیسیون معدن خانه اقتصاد ایران در گفت و گو با خبرنگار خانه اقتصاد توضیح داد:  اگر قرار باشد بخش معدن رشد و توسعه یابد و در صحنه جهانی معادلات معدنی و نیز  بحث سرمایه گذاری خارجی حضور  پیدا کند یکی از الزامات اولیه، بحث شفافیت است.

وی ادامه داد: به عبارتی، بحث شفافیت یکی از پیش نیازهای سرمایه گذاری خارجی است، واگر در دوران تحریم دچار نقصانی بودیم، قطعا به دلیل نبود شفافیت بوده است.

صمدی افزود: از آن جا که کمیسیون معدن خانه اقتصاد ایران سعی می کند به مشکلات زیربنایی حوزه معدن بپردازد و در پی حل و یا ارائه راه حل های مسائل بنیادی است، لذا بحث شفافیت به عنوان یکی از مشکلات بنیادی و مبانی توسعه بخش معدن در این کمیسیون در نظر گرفته شده است.

وی با بیان این که اگر بخواهیم در ارتباط با شفافیت تعریفی ارائه دهیم می توان گفت: شفافیت به عملیاتی اطلاق می شود که طی آن تمام جریان اطلاعات در حوزه معدن اولا؛ آسان ، ثانیا؛ رایگان، ثالثا؛ به موقع و از همه مهم تر بدون درخواست، در معرض دید عموم قرار گیرد.

صمدی در خصوص نتیجه بحث شفافیت یادآور شد: شفافیت موجب تسهیل فعالیت های اقتصادی می شود. دیگر نتیجه شفافیت جلوگیری از رانت و فساد است، از طرف دیگر این مهم؛ از جمع آوری و یا به عبارتی تولید مضاعف اطلاعات که هزینه بردار است جلوگیری به عمل می آورد.

وی تصریح کرد: در مجموع، مبحث شفافیت باعث تسهیل ساز و کار فعالیت های معدنی می شود.

رییس کمیسیون معدن خانه اقتصاد ایران در خصوص حوزه های شفافیت گفت: شفافیت حوزه بسیار گسترده ای را در برمی گیرد این امر هم در بخش خصوصی با عنوان فعالان معدنی، معدن کاران، استخراج کنندگان معدن و هم در دولت باید اجرایی شود و تفاوتی نمی کند.

صمدی تأکید کرد: اما از آن جا که عمده فعالیت ها و اطلاعات در دست دولت است ، طبیعتا عمده افشاء اطلاعات و شفافیت سازی نیز بایستی توسط دولت صورت گیرد.

وی شفافیت در بحث اطلاعات را یکی از حوزه های گسترده این بحث خواند و اظهار داشت: بحث اطلاعات می تواند شامل اطلاعاتی در خصوص اطلاعات ذخایر، مشخصات ذخایر و یا هر گونه اطلاعاتی باشدکه به شناخت یک معدن کار در خصوص پتانسیل های معدنی کمک هایی را ارائه دهد، حال این اطلاعات می تواند اطلاعات اداری،زمین شناسی، سوابق بهره برداری و یا ژئوفیزیک باشد.

صمدی ادامه داد: دومین حوزه شفافیت، حوزه قراردادها است؛ قراردادهایی که دولت در ارتباط با معدن، با بخش خصوصی منعقد می کند و یا هر گونه فعالیتی که به شکل پیمان و یا تفاهم نامه یا هر چیزی که می خواهد ارتباط جدیدی را بین دولت و بخشی دیگر ایجاد کند.

وی افزود: سومین حوزه؛ حوزه درآمدها و مخارج است. بالاخص تمام مجموعه های دولتی که در حوزه معدن یک سری درآمدها و یا مخارج دارند، تمام این ها باید به صورت شفاف در جریان دید عموم قرار گیرند تا مورد نقد قرار گیرند.

رییس کمیسیون معدن خانه اقتصاد ایران تصریح کرد:حتی در مجموعه قراردادها بایستی زیرمجموعه قراردادها نظیر الحاقیات، صورت وضعیت ها و پرداخت ها آورده شود.

وی با بیان این امر که بحث مذاکرات حوزه معدن یکی دیگر از حوزه های گسترده بحث شفافیت است توضیح داد: حال این مذاکرات با یک شرکت خارجی بوده و یا با مجموعه ای از  داخلی صورت گرفته باشد و یا مذاکرات شورای عالی معادن؛ بایستی هرگونه مذاکره رسمی که در ارتباط با معدن در حوزه دولت انجام می شود به صورت شفاف ارائه شود،

صمدی افزود: تمام مکاتبات معدنی نیز  باید به صورت شفاف ارائه شود.

وی مشکل تفسیر متفاوت از قوانین را یکی از مشکلات مهم موجود در بخش معدن معرفی کرد و اظهار داشت: یکی از مشکلات موجود این است که تفاسیر از قوانین متفاوت است یعنی از یک قانون چندین سازمان معدنی برداشت ها ی متعدد و متفاوتی انجام می دهند.

صمدی افزود: در حوزه شفافیت اگر این قوانین، مقررات و مکاتبات به صورت مکتوب در جایی ثبت شود طبیعتا به بحث وحدت رویه نیزکمک خواهد کرد.

وی ادامه داد: در بحث شفافیت جامعه بزرگ معدنی و جامعه مردم نظاره گر فعالیت های معدنی خواهند بود.

رییس کمیسیون معدن خانه اقتصاد در خصوص وظیفه شفاف سازی بخش خصوصی نیز گفت: در مقابل بخش خصوصی نیز بایستی فعالیت های خود را شفاف کند؛ هم چنین تبادل اطلاعات بین بخش خصوصی و دولت می تواند مفید واقع شود.

صمدی تأکید کرد: هر تصمیم گیرنده ای زمانی که متوجه شود اعمال ، رفتار و تصمیمات وی به طور شفاف در معرض قضاوت و دید عموم خواهد بود طبیعتا سعی می کند تمام دقت خود را در اتخاذ تصمیمات به کار ببندد.

وی اعلام کرد: این مجموعه بحث شفافیت است، البته ما هنوز در ابتدای کار هستیم و در در نظر داریم این بحث را به عنوان بسته پیشنهادی کمیسیون معدن به ارگان های نظارتی، وزارت خانه، مجلس شورای اسلامی ارائه دهیم.

صمدی افزود: البته توجه داشته باشید در این زمینه قانون انتشار و دسترسی آزاد به اطلاعات نیز موجود است که حدود 5 سال پیش به تصویب رسیده است.

رییس کمیسیون معدن خانه اقتصاد ایران عنوان کرد: در همین زمینه سازمان های جهانی نیز حضور دارند که به بحث شفافیت کمک می کنند. اگر بحث شفافیت قوت گیرد؛ ریسک سرمایه گذاری و هزینه سرمایه گذاری، کاهش می یابد وشرکت های قدرت مند و معتبر خارجی حاضر خواهند بود در بحث سرمایه گذاری به ما کمک کنند.

کلید واژه ها :
نظرات
ADS
ADS
پربازدید