تدوین اطلس فناوری نیروهای مسلح ضروری است | اتاق خبر
کد خبر: 344274
تاریخ انتشار: 31 اردیبهشت 1395 - 15:37
عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام:
عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت : تاسیس پژوهشگاهی برای تدوین اطلس فناوری نیروهای مسلح مورد تاکید است و در این چارچوب باید از آموزش فناوری آغاز کرد، زیرا امروز دنیا در این مسیر گام بر می دارد.

اتاق خبر - علی آقامحمدی روز پنجشنبه در همایش اقتصاد مقاومتی و اقتدار ملی در مرکز تحقیقات راهبردی دفاعی به پیچیدگی های موجود در اقتصاد پرداخت و گفت: لازم است پیچیدگی موجود در اقتصاد را مورد توجه قرار دهیم و چنانچه به این موضوع تاکید نشود، تحول بنیادی رخ نخواهد داد، زیرا موضوع دانش بنیان مساله کلیدی است.

آقامحمدی اضافه کرد: تغییر پایه ها، توانایی ایجاد می کند تا ریشه های فناوری را به وجود آوریم، براین اساس باید مشخص کرد در چه ریشه هایی باید فعالیت شود، زیرا منابع و زمان محدود است و چنانچه همه منابع را در اختیار داشته باشیم، زمان لازم را نداریم.
وی لزوم فراهم سازی بستر توسعه تحقیقات را یادآور شد و گفت : تحقیقات زمانی کاربردی است که در محیط خود اجرایی شود، بنابراین با علم به این موضوع باید برنامه ریزی کرد .
به گفته این مقام مسئول، امروز 17 درصد دانشجویان کشور در رشته های آی تی، الکترونیک و رایانه تحصیل می کنند که این بزرگ ترین سرمایه است، بنابراین تا زمانی که در محیط علم و دانش تحقیق صورت نگیرد، امکان رشد فراهم نمی شود و به همین دلیل باید به تغییرات بنیادی و بهبود وضع فعلی پرداخت.
عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام اضافه کرد: دستیابی به جایگاه نخست در منطقه توسط ایران اسلامی، با خرید تجیهزات از کشور های مختلف ممکن نیست، بلکه باید تحولات را همراه با اقتصاد مورد توجه قرار داد و چنانچه نتوانیم اقتصاد را بنیادی سازیم، پیشرفت ها تبدیل به پسرفت خواهد شد.
به گفته آقا محمدی، ادامه روند گذشته با تمامی اصلاحات انجام شده، رویداد مهمی نیست، بلکه فعالیت ها با اصلاحات بهبود می یابد، اما تغییر بنیادی روی نمی دهد، زیرا آنچه در اقتصاد مقاومتی مطرح است، تغییر بنیادی است.
وی یکی از بحث های اقتصاد مقاومتی را مقابله با تهدیدات ذکر کرد و افزود: تغییرات در زمینه فناوری امری مهم و کلیدی است و اکنون اقتصاد دنیا براساس پیچیدگی دسته بندی می شوند نه تولید ناخالص داخلی، براین اساس باید ارزیابی شود که ریشه های فناوری به چه میزان در یک کشور قابل دسترسی است.
آقامحمدی افزود: یکی از مراکز برای تهدید های آتی را نیروهای مسلح دانست که باید فناوری را مورد نظر قرار داد و در آمریکا نیروهای مسلح همواره پیشتازند و براین اساس باید کاربرد بیرونی رشته ها و نحوه اتصال فناوری از درون نیروهای مسلح به بیرون را اجرایی ساخت .

ایرنا

94110

نظرات
ADS
ADS
پربازدید