لابی‌گرهای ایرانی در لندن چه گفتند؟ | اتاق خبر
کد خبر: 344457
تاریخ انتشار: 1 خرداد 1395 - 11:03
خبرگزاری خبرآنلاین نوشت: شهر لندن روز پنجشنبه کارزاری تمام عیار برای مردان اقتصادی کشورمان بود تا در جمع بانکداران اروپایی ابهامات موجود برای سرمایه گذارای در ایران را پس از لغو تحریم ها تا حد ممکن برطرف کنند.

اتاق خبر - این رسانه نوشت: پایتخت انگلستان روز گذشته کانون رایزنی های فشرده مسئولان و فعالان اقتصادی ایران با بانکداران اروپایی بود. کنفرانس «اتصال مجدد ایران به جامعه مالی بین المللی» روز پنجشنبه با حضور مقامات و مسئولان ارشد بانکی و مالی ایران، اتحادیه اروپا و انگلیس در لندن با همکاری موسسه 'یورو مانی' و بانک مرکزی ایران با هدف بررسی گام های لازم برای بازگشت و اتصال بانک های ایرانی به جامعه اقتصاد بین المللی صورت می گیرد.

در کنفرانس «اتصال مجدد ایران به جامعه مالی جهانی» قرار است ولی الله سیف رئیس کل بانک مرکزی سخنرانی داشته باشد.
بانکداران بین المللی و سرمایه گذاران در این کنفرانس، فرصت داشتند در یک فضای تعاملی به طور مستقیم با مقامات مالی و اقتصادی ایران مسایل خود را مطرح سازند.
بررسی چالش های ایران برای دستیابی به جایگاه قبلی اش در بانکداری بین‌المللی و جامعه مالی جهانی پس از لغو تحریم ها، همچنین بررسی فرصت های موجود در بازار سرمایه از دیگر اهداف این کنفرانس بود.
احمد عزیزی مشاور رییس کل بانک مرکزی ایران در این نشست گفت:' دولت جمهوری اسلامی ایران کاهش وابستگی به درآمدهای نفتی، افزایش شفاف‌سازی اقتصادی و مبارزه علیه فساد و نیز اصلاح و تقویت بخش های مالی و بانکی را در دستور کار خود قرار داده است'.
وی ادامه داد:' با وجود مساله کاهش قیمت نفت، دولت ایران به دنبال جذب سرمایه‌گذاری خارجی، یکسان‌سازی نرخ ارز، تک‌رقمی کردن نرخ تورم و اصلاح سیستم بانکی کشور است'.
به گفته عزیزی' نیروی کار ارزان و در عین حال آموزش‌دیده، معقول بودن نرخ انرژی، تنوع آب و هوایی از جمله ظرفیت‌ها و مزیت‌های اقتصادی وانسانی کشور ما هستند'.
حسن قالیباف‌اصل مدیرعامل بورس اوراق بهادار تهران در این گردهمایی گفت:'ظرفیت‌های بالقوه بازار سرمایه‌گذاری و بورس ایران به دلیل نوپابودنش همچنان بکر است. در زمان حاضر 321 شرکت از 38 بخش مختلف در بازار بورس تهران به ثبت رسیده‌اند که حجم معادلاتی برابر با 25 میلیارد دلار در سال را رقم می‌زنند'.
وی افزود:' بازار بورس ایران، سومین بازار بورس بزرگ منطقه بحساب می‌آید و سال گذشته دولت برای نخستین بار کسری بودجه اش را از بازار سرمایه تامین کرد'.
قالیباف اطمینان خاطرداد:' این نهاد مالی در چارچوب قوانین بانک مرکزی و استانداردهای گزارشگری مالی بین المللی (IFRS) فعالیت می‌کند'.
مصطفی بهشتی‌روی عضو ارشد هیأت مدیره بانک پاسارگاد هم گفت:'بانک‌های ایرانی ملزم به رعایت چارچوب قوانین بانک مرکزی ایران هستند اعتبارات‌ سرمایه‌گذاران خارجی نزد موسسات مالی ایرانی محفوظ و امن خواهد ماند.در حالی که در جریان بحران اقتصادی در اروپا، بانک‌های غربی که در چارچوب نظام بانکی بین المللی فعالیت می‌کنند و دارای اعتبارات AAA هستند بشدت دچار آسیب شدند'.
دامیان هیندز معاون وزیر دارایی انگلیس در این کنفرانس گفت:' موانع موجود در تعاملات بانکی با ایران رفع خواهد شد. لندن آمادگی اجرای تعهدات را در چارچوب برجام برای رفع این موانع دارد'.
وی افزود:'ایران مهد تمدن و محل تلاقی تمدن غرب و شرق است، انگلیس آمادگی دارد تا در جریان بازگشت ایران به اقتصاد جهانی به این کشور کمک کند و جزئی از این مسیر باشد. بذر گسترش روابط اقتصادی با ایران پاشیده شده، راه بازگشت ایران به مدار اقتصاد جهانی ساده نیست اما آنهایی که متعهد به این راه هستند از منافعش بهره‌مند خواهند شد'.
جری ریگان معاون بخش سیاست تحریم‌های اتحادیه اروپا هم در سخنانش گفت:'اتحادیه اروپا خود را متعهد به اجرای کامل و عملی برجام می‌داند و تلاش می‌کند موانع در راه از سرگیری تعاملات بانکی با ایران را بردارد. از این پس افراد و شرکت‌های اروپایی می‌توانند با افراد و شرکت‌های ایران مراودات مالی داشته باشند و از تسهیلات کامل بانکی و حمایت‌های تجاری شامل ضمانت‌های مالی و بیمه بهره‌مند شوند'.
وی ادامه داد:'از سرگیری کامل روابط با ایران زمان خواهد برد، باید بدانیم به‌رغم اینکه لغو تحریم‌ها یک ضرورت بود اما شرط کافی برای ادغام ایران در جامعه جهانی نیست؛ جامعه جهانی نیاز به زمان دارد تا خود را با واقعیت های جدید هماهنگ کند'.
ریگان گفت:'ما انتظار داریم اجرایی شدن برجام فضای تعاملات بانکی با ایران را بهتر کند؛ همانطور که اکنون بانک‌های اتریش، آلمان، ایتالیا، فنلاند و هلند، سوئیس و ژاپن روابط مالی شان با بانک‌های ایرانی را از سرگرفته اند'.
وی ادامه داد:'ما می دانیم که موضع آمریکا برای فعالان بخش اقتصادی حوزه ایران مهم است و آنها می خواهند که شناخت درستی از چارچوب مقررات و محدودیت ها داشته باشند؛ به همین خاطر ما به صورت هفتگی با طرف‌های آمریکایی مشورت می‌کنیم تا شفافیت‌های بیشتری را حاصل کنیم'.
واکنش سرد به درخواست رتبه‌بندی اعتباری ایران
همه خبرها اما خوب نبود و درست همزمان با این نشست موسسه مودیزاعلام کرد' نمی‌تواند رتبه اعتباری ایران را تعیین کند'.
مسئول ارتباطات موسسه مودیز در واکنش به درخواست ایران برای رتبه بندی اعتباری این کشور گفت:«موسسه اعتبارسنجی مودیز تا زمانی که تحریم های دولت آمریکا لغو نشود، قادر به بررسی پیشنهاد همکاری تجاری با ایران یا شرکت های ایرانی نیست».
‌17 اردیبهشت ماه امسال وزیر اقتصاد و امور دارایی اعلام کرد که ایران در حال مذاکره با مؤسسات رتبه‌بندی مودی و فیچ است تا رتبه‌بندی ایران را از نظر ریسک اعتباری از سر بگیرند.
امروز بلومبرگ گزارش داد 'مسئول ارتباطات موسسه مودیز در واکنش به درخواست ایران برای رتبه بندی اعتباری این کشور گفته است که موسسه اعتبارسنجی مودیز تا زمانی که تحریم های دولت آمریکا لغو نشود، قادر به بررسی پیشنهاد همکاری تجاری با ایران یا شرکت های ایرانی نیست».
دانیل پیلز، مسئول ارتباطات موسسه مودیز عنوان کرده است: 'موسسه اعتبارسنجی مودیز تا زمانی که تحریم های دولت آمریکا لغو نشود، همکاری با ایران ممنوع است'.
منبع: پایگاه اینترنتی خبرآنلاین
زمان انتشار: 31 اردیبهشت 95

94110

کلید واژه ها :
نظرات
ADS
ADS
پربازدید