الزامات جهش در صنعت پوشاک | اتاق خبر
کد خبر: 344510
تاریخ انتشار: 1 خرداد 1395 - 14:15
در گفتگوی اتاق خبر با رییس پژوهشکده اتحادیه پوشاک مطرح شد
محمد جواد صدق آمیز توسعه صنعت پوشاک کشور در عرصه داخلی و بین المللی را منوط به کسب درآمدهای کافی کمپانی های موجود دانست و با رعایت برخی از آیتم ها چشم انداز صنعت پوشاک را روشن خواند.

اتاق خبر - گروه اقتصادی:رییس پژوهشکده اتحادیه تهران در رابطه با وضعیت صنعت پوشاک کشور گفت: زمانی می توانیم به صورت واقعی در توسعه صنعتی پوشاک ایران امیدوار باشیم و توقع تبدیل شدن به کمپانی ها و شرکت های معروف را داشته باشیم که کمپانی های موجود بتوانند درآمدهایی را داشته باشند تا از این طربق بتوانند آن درآمد را صرف توسعه کار خود کرده و میزان آن را افزایش دهند.

وی در ادامه افزود: توسعه یافتگی صنایع و برندها در همه جای دنیا براساس منافع بخش خصوصی است که آن را در راز مدت به دست می آورند.شرکت های بزرگ پوشاک که در حال حاضر گردش های مالی بیش از 10 میلیارد دلاری را تجربه می کنند هیچ کدام سرمایه های خود را به وسیله وام و پول های دولتی به دست نیاورده اند بلکه این کمپانی ها در فرآیند 30 الی 40 ساله درآمدهایی را به دست آورده و سود آن را به چرخه تولید خود اضافه کرده اند و امروز صاحب سرمایه های چند میلیارد دلاری شده اند.

صدق آمیز اضافه کرد: تحقیق و توسعه در هر صنعتی هزینه های زیادی را در بر می گیرد و این هزینه ها در صنعت پوشاک چند برابر است، زیرا این صنعت تابع مد و تغییرات بسیار زیادی است.

وی در ادامه گفت: یک شرکت تولیدی و کمپانی پوشاک برای توسعه صنعت مربوط به خود، باید هزینه هایی  صرف کمپین های تبلیغاتی،حوزه های برند سازی،بخش های تحقیق و توسعه و طراحی صرف کند.

صدق آمیز با اشاره به روند درآمدزایی در کشورهای پیشرفته بیان کرد: در کشورهای موفق حوزه ی پوشاک ساز و کارهای مناسب برای بهره مندی بخش تولید برنامه ریزی شده و همین امر باعث به وجود آمدن کمپانی های بزرگ شده است، اما در کشور ما تنها چند ماه است که با دستور دولت قیمت گذاری در صنعت پوشاک حذف شده است و واحدهای صنعتی پوشاک دائما کنترل می شوند که سود زیادی عاید آن ها نشود و این امر مانع توسعه بخش صنعتی پوشاک شده است.

مشکلات صنعت پوشاک

رییس اتحادیه پوشاک تهران درباره مشکلاتی که مانع پیشرفت صنعت پوشاک شده است گفت: امروزه منافع سازمان تامین اجتماعی برای ما مهمتر از بخش تولید کشورمان است و هرکاری می کنیم که منافع آن سازمان به خطر نیافتد ولی تولید کننده که نیروی کار و اشتغال کشور را تامین میکند برای کسی حائز اهمیت نیست و ما هیچ وقت به فکر این نبوده ایم که چه عاملی می تواند به تولید کشور کمک کند.

وی تصریح کرد: در حال حاضر نمی دانیم در خصوص توسعه یافتگی به دنبال چه هستیم؛ ما در تشخیص اینکه در حوزه توسعه یافتگی چه میخواهیم و به چه چیزهایی احتیاج داریم اشتباه کرده ایم اما به تازگی طرز تفکرهای درست تری به اقتصاد کشور وارد شده است و این موضوع باعث امیدواری است.

صدق آمیز افزود: این تفکرات و ایده ها نیاز به سرعت بیشتری دارد زیرا برخی از صنایع اگر از بین بروند دیگر جبران آن ها امکان پذیر نخواهد بود.

وی تاکید کرد: این موضوع اصلا شوخی نیست، صنعت پوشاک حدود سه سال است که با رکودی وحشتناک رو برو شده است و دائما تعداد زیادی از واحدهای تولیدی در حال تعطیل شدن هستند، اکثر کمپانی های تولیدی با 30 درصد ظرفیت کار میکنند و این موضوع به نابودی بخش تولید منجر شده است.

رییس پژوهشکده اتحادیه تهران بیان کرد: بخش تولید نیاز به تولید کننده دارد که اگر تولید کننده های کشور ما از تولید نا امید شوند و تولید کننده ای نداشته باشیم، هرچقدر هم پول و سرمایه و سیاست و تدبیر به کا ببریم دیگر تولید رونق نخواهد داشت و نتیجه ی 7000 سال صنعت نساجی پوشاک کشور را به راحتی از دست خواهیم داد.

صدق آمیز در خصوص مذاکرات انجام شده با ایتالیا و رییس فدراسیون جهانی پوشاک گفت: همکاری ها با فدراسیون جهانی پوشاک در سپتامبر 2015 رسما آغاز شده است و با توجه با رای گیری که در مجمع عمومی IAF  صورت گرفت، دسترسی کشور ما به تمام بحث های مطالعاتی، تحقیقاتی، دانشی و تکنولوژی امکان پذیر شده است.

او در ادامه افزود: حضور ایران در بازارهای جهانی با کمک IAF بسیار تسهیل شده است،ایران تا کنون از ارتباط جهانی فقط بخش واردات را پوشش می داد و از این پس به طور صد در صد صادرات افزایش خواهد یافت.

راهول مهتا رییس فدراسیون جهانی پوشاک؛ شگفت زده از توان صنعت پوشاک ایران

محمد جواد صدق گویا در ادامه ی صحبت های خود از سفر لاهول مهتا، مدیر کل فدراسیون جهانی پوشاک به ایران سخن گفت او در اینباره توضیح داد: لاهول مهتا که هفته ی پیش به ایران سفر کرده بود، از نزدیک ظرفیت صنعت پوشاک کشور و نقاط قوت و ضعف ما را دیدند و راهنمایی های لازم را برای توسعه صنعت پوشاک متذکر شدند.

وی ادامه داد: مهتا حس بسیار مثبتی نسبت به صنعت پوشاک کشور ایران داشت و از میزان ظرفیت های صنعتی ایران شگفت زده بود. به نظر وی کاری که در بخش صنعتی و تولیدی ایران انجام می شود در همه جای دنیا مزیت رقابت دارد و این مسئله باعث حیرت او شده بود.

صدق گویا در خصوص ارتباط در این زمینه با ایتالیا گفت: این رابطه بیشتر در جهت انتقال تکنولوژی به کشور ما خواهد بود.در این زمینه بهترین دانشگاه های ایتالیا آماده هستنتد که به تهران آمده و دوره های آموزشی برگزار کنند.

وی ادامه داد: در عملی کردن این اقدام ثبت نام های اولیه صورت گرفته است و در مرحله عقد قرارداد رسمی برای شروع دوره های آموزشی هستیم که در این رابطه با دانشگاه های امیرکبیر و پیام نور تفاهم نامه هایی امضا شده است.

او درباره دیگر زمینه های همکاری با ایتالیایی ها گفت: بحث دیگری که در رابطه با ایتالیا مطرح است، بحث تولید ایران برای برندهای بزرگ و معروف ایتالیا بوده است، صنعت پوشاک به غیر از دانش و تکنولوژی نیاز به مهارت دارد و این کار یکی از بهترین میانبرها برای رسیدن به مهارت بیشتر است.

صدق آمیز در پاسخ به این سوال که چشم انداز  وضعیت پوشاک ایران در آینده چگونه خواهد بود بیان کرد: در این موضوع 3 آیتم اثر گذار است، اولین آیتم مردم هستند که باید این صنعت را بخواهند و از کمپانی های داخلی خود حمایت کنند و ما درصدد هستیم که اعتماد مردم را به پوشاک داخلی جلب کنیم. آیتم دوم بدنه بخش خصوصی است که به این موقعیت و موضع حساس خود پی ببرد و تلاش کند که یک تحول اساسی را ایجاد کند، بخش خصوصی همیشه این باور را داشته که می تواند این کار را انجام دهد، آیتم سوم بخش سیاست و برنامه های دولتی است، صنعت پوشاک باید در اولویت های دولت قرار بگیرد. اگر دولت توجه و سرمایه گذاری که در خصوص خودرو انجام میدهد تنها 10 درصد از آن را به بخش تولید پوشاک اختصاص دهد؛ اشتغال زایی در این حوزه  10 برابر حوزه خودرو خواهد شد.

نظرات
ADS
ADS
پربازدید