نخست وزیر هند،دهلی نو را به مقصد تهران ترک کرد | اتاق خبر
کد خبر: 344751
تاریخ انتشار: 3 خرداد 1395 - 00:34
«نارندرا مودی« نخست وزیر هند درصدر هیات عالیرتبه سیاسی ،اقتصادی ،فرهنگی و امنیتی برای سفری دو روزه بعدازظهر یکشنبه دهلی نو را به مقصد تهران ترک کرد.

به گزارش اتاق خبر، وزارت امورخارجه هند دقایقی پیش با انتشار بیانیه ای با اعلام این مطلب ،توسعه بندر چابهار، سرمایه گذاری در بخش نفت و گاز، افزایش مبادلات تجاری و بازرگانی و امضای تفاهمنامه و برنامه همکاری فرهنگی دو کشور را از جمله اهداف این سفر عنوان کرد.
این سفر که نخستین دیدار نخست وزیر هند به ایران در 15 سال گذشته است ،به دلیل لغو تحریم ها و رفع موانع سرمایه گذاری ازاهمیت بالایی برای هر دو کشور برخوردار است .
نخست وزیر هند روز یکشنبه پیش از ترک دهلی نو به سوی تهران با انتشار توئیت در صفحه شخصی خود با اشاره به برنامه دیدار وی با رهبر معظم انقلاب و رئیس جمهوری نوشت دیدار با رهبر عالی و رئیس جمهوری ایران ،فرصتی مهم برای پیشبرد مشارکت راهبردی بین ایران و هند است .
«نارندرا مودی » در ادامه این توئیت،تقویت روابط اقتصادی ،تجاری ،فرهنگی و مشارکت در زمینه انرژی را از مهمترین اهداف وی در سفر به ایران ذکر کرده است .
نخست وزیر هند دراین توئیت اظهار امیدواری کرده است که توافقنامه چابهار دراین سفر نهایی شود.
وی در ادامه با اشاره به روابط تاریخی و فرهنگی ایران و هند نوشته است دو کشور دارای روابط تاریخی و منافع مشترکی در صلح ،امنیت ،ثبات و رفاه در منطقه هستند.
گفته می شود در سفر «مودی» به تهران 14 سند همکاری بین دو کشور در زمینه سرمایه گذاری درچابهار، ترانزیت سه جانبه بین ایران -هند و افغانستان ،یاداشت تفاهم و برنامه مبادلات فرهنگی امضا شود.

منبع: ایرنا

نظرات
ADS
ADS
پربازدید