نگاهی به وضعیت صنایع مهم در کشور | اتاق خبر
کد خبر: 344997
تاریخ انتشار: 3 خرداد 1395 - 14:00
در گفت و گو با دبیر کمیسیون صنعت خانه اقتصاد ایران مطرح شد
دبیر کمیسیون صنعت خانه اقتصاد ایران در خصوص اولویت وزارت صنعت در تکمیل پروژه های نیمه تمام اعلام کرد: در بخش نفت و گاز تا حدی پیشرفت هایی قابل مشاهده است؛ اما در حوزه ارتباطات اوضاع به هیچ عنوان مناسب نیست.

مسعود شادلو در خصوص عملکرد شورای رقابت در دفاع از حقوق مصرف کننده و بخش خصوصی اظهار داشت: این سازمان به دلیل نداشتن معیارهایی برای کنترل صنعت و هم چنین تحت تأثیر قرار گرفتن الگوهای مختلف اقتصادی کشور؛ قادر به دفاع از حقوق مصرف کننده نبوده است.

وی ادامه داد: تا جایی که من فعالیت این سازمان را از طریق جراید و رسانه ها پیگیری کردم باید گفت، عملا در صنعت خودرو شورای رقابت نتوانسته کاری انجام دهد چرا که به هیچ عنوان عملکرد قوی در این زمینه نداشته است.

شادلو در خصوص فعالیت این سازمان اعلام رکد: تا وقتی که سازمان ها نتوانند مفاهیم و استراتژی های حاکم در صنعت را طبقه بندی کنند، تشکیل شوراها، کمیته ها یا سازمان هایی مثل شورای رقابت جایگاهشان در کشور تعریف نشده است.

وی تصریح کرد: همین وضعیت در بخش خصوصی سازی کشور نیز قابل مشاهده است، طی 12 سال گذشته؛ 95 درصد شرکت ها دولتی بودند و 5 درصد به بخش خصوصی تعلق داشت. حال با گذشت 12 سال، 75 درصد این شرکت ها دولتی اند، 23 درصد خصولتی هستند و فقط 2 درصد سهم بخش خصوصی است.

وی با ترسیم این روند گفت: نه تنها با وجود چنین وضعیتی، به اصل 44 نزدیک شدیم بلکه روز به روز از آن فاصله می گیریم.

دبیر کمیسیون صنعت خانه اقتصاد ایران تأکید کرد: تا زمانی که بخش خصوصی نتواند کاری انجام دهد شورای رقابت هیچ اثرگذاری نخواهد داشت. هم چنین تا زمانی که انحصار و رانت وجود داشته باشد شورای رقابت نیز به شورایی ناکارآمد بدل خواهد شد.

وی تصریح کرد: با این شرایط شورای رقابت با هر ساختار دیگری، راه به جایی نخواهد برد.

شادلو در خصوص اولویت وزارت صنعت در تکمیل پروژه های نیمه تمام اعلام کرد: در بخش نفت و گاز تا حدی پیشرفت هایی قابل مشاهده است؛ اما در ای سی تی اوضاع به هیچ عنوان مناسب نیست چرا که 90 درصد اجناس ما در این بخش به صورت قاچاق وارد می شود.

وی افزود: البته اخیرا می شنویم صحبت هایی در خصوص کنترل تعرفه های موبایل مطرح می شود، ولی به محض این که بحث های تعرفه ای مطرح می شود بحث قاچاق رونق بیش تری می گیرد.

دبیر کمیسیون صنعت خانه اقتصاد ایران با اشاره به پیشرفت هایی در بخش نفت و گاز یادآور شد: در بخش نفت قوانین را به سمتی تنظیم کردند که سرمایه گذار خارجی بتواند حضور پیدا کند و پروژه های نیمه تمام نفتی به خصوص در حوزه های مشترک توسعه پیدا کند.

وی ادامه داد: بایستی سریعا در حوزه های مشترکی که با کشورهای همسایه داریم سرمایه گذاری کنیم تا منابع این حوزه ها را کشور کوچکی مثل قطر به تنهایی استفاده نکند.

شادلو افزود: این برنامه ها در اولویت های دولت برای اتمام پروژه های نیمه تمام است و بایستی برای آن قوانینی تنظیم گردد تا کشورهای خارجی برای سرمایه گذاری در حوزه های نفت و گاز انگیزه پیدا کنند.

وی گفت: این ها موارد برنامه های خوبی است که وزارت نفت در حال بررسی و اقدام آن است؛ اما وزارت صنعت، معدن حداقل تا جایی که من می دانم اقدام خاصی برای اتمام پروژه های نیمه تمام، انجام نداده است.

 

کلید واژه ها :
نظرات
ADS
ADS
پربازدید