فدراسیون هندبال از گزینه‌های موجود بهره گرفت | اتاق خبر
کد خبر: 345152
تاریخ انتشار: 4 خرداد 1395 - 09:19
پروانه:
کارشناس هندبال معتقد است از اکنون باید برای تیم ملی هندبال برنامه‌ریزی کرد تا در سال آینده نتیجه‌ لازم کسب شود.

به گزارش اتاق خبر، به نقل از ایسنا، حسن پروانه کمبود بودجه ‌را انتخاب سرمربی ایرانی دانست و اظهار کرد: فدراسیون به دلیل کمبود بودجه و نداشتن رقابت های مهم و حساس، نیاز ندید مربی خارجی جذب کند. به همین دلیل از داشته‌های موجود استفاده کرد و طاهری را از کمک مربی به سمت سرمربی ارتقا داد. البته تفکر فدراسیون برای مسابقات آسیایی، انتخاب یک مربی خارجی است و انتخاب طاهری صرفا برای مسابقات دوستانه قطر بوده است.

پروانه با بیان اینکه انتخاب طاهری در حال حاضر به عنوان سرمربی تیم ملی گزینه‌ی خوبی است نیز تصریح کرد: طاهری شاخصه‌های لازم را برای مربیگری دارد و قبل از این‌که به عنوان کمک مربی در کنار عرفان اسماعیلاگیج فعالیت کند، مربیگری تیم‌های جوانان و نوجوانان را نیز به عهده داشته است. بنابراین او تجربه لازم را برای این کار در اختیار دارد.

پروانه معتقد است عرفان اسماعیلاگچ فقط بازیکن خوب اروپایی بوده است. او در این‌باره نیز عنوان کرد: این مربی، بازیکن بغل‌زن خیلی خوبی بود ولی مربی خوب و بزرگی نبود. انتخاب این مربی به مانند این‌ بود که در والیبال، ولاسکو را برداریم و کواچ را جایگزین آن کنیم. از ابتدا اختلاف سطح مشخص بود. معلوم بود دانش این مربی زیاد نیست ولی کسانی که او را انتخاب کرده بودند، اصرار داشتند مربی خوبی است. اگر همچنان اصرار بر خوب بودن این مربی داشتند، باید آن را نگه‌ می‌داشتند و در اختیار تیم جوانان قرار می‌دادند.

او با بیان اینکه هندبال ما بهترین زمان را برای حضور در المپیک از دست داد، تصریح کرد: هندبال بهترین زمان را برای حضور در المپیک در اختیار داشت. امکانات و شرایطی را که در اختیار بود، از دست دادیم. پافشاری بر انتخاب سرمربی‌ای که خوب نبود، این نتایج را حاصل کرد. تا زمانی که مسابقات المپیک را در این رشته شاهد نباشیم، این رشته در میان تلویزیون، اسپانسر و جامعه مطرح نخواهد شد و مردم نیز هندبال را پیگیری نخواهند کرد.

پروانه تمرکز فدراسیون را بر روی تیم ملی جوانان دانست و گفت: اکنون توجه‌ها به سمت تیم ملی جوانان است، همان تیمی که اخیرا برای اردو به اوکراین رفته است. این تیم زیر پوشش نیروی زمینی قرار دارد و هزینه های آن را نیروی زمینی و فدراسیون باهم تقبل کردند. صادقی و شعبان‌پور نیز هر دو برای موفقیت این تیم پایه تلاش می‌کنند و همه سعی می‌کنند رشد و شکوفایی این جوانان را به حدی برسانند که بتوانند در کنار تیم بزرگسالان قرار بگیرند و معضلات مربی و گرفتاری‌های لژیونرها را نداشته باشیم.

به گفته‌ حسن پروانه، اگر می‌خواهیم هندبال نتیجه بگیرد از همین حالا باید شروع کنیم. او در این مورد اضافه کرد: اگر می‌خواهیم دو سال آینده نتیجه‌ خوبی حاصل شود، باید بازیکنانی که در حال حاضر در گروه بزرگسالان داریم و سن آن‌ها زیر 30 سال است را در کنار تیم جوان بگنجانیم و از همین حالا تیم را معرفی کنیم نه اینکه در این دوسال در تیم ملی را برروی بازیکنان ببندیم و برای آن برنامه‌ریزی کنیم تا دو سال دیگر گله از کمبود وقت نداشته باشیم.

او با بیان این که باید یک مربی کاربلد برای تیم انتخاب شود، ادامه داد: باید در کنار معرفی ترکیب تیم از یک مربی خوب خارجی نیز استفاده کنند. یک مربی از کشورهای صاحب نام در هندبال همچون فرانسه، اسپانیا و آلمان را باید از اکنون جذب کنند تا دو سال آینده بتوانند در هندبال موفق شوند.

این کارشناس هندبال در مورد نحوه‌ برگزاری لیگ جاری نیز بیان داشت: برگزاری لیگ به شکل دو گروهی، بی‌مورد بود. هرچند سعی بر این بود که از روز اول مسابقات، تعداد بازی‌ها نسبت به سال گذشته سه تا چهار مسابقه بیشتر باشد ولی به دلیل اینکه توازن بین دو گروه برقرار نبود و دو گروه ضعیف و غنی ایجاد شد، بازدهی که مد نظر بود حاصل نشد. همچنین در سال‌های قبل، باشگاه‌های معتبری در مسابقات لیگ حضور داشتند که در این لیگ عقب نشینی کردند.

پروانه در پایان در مورد رفع مشکلات هندبال نیز گفت: هندبال در پایتخت کشف شده است و در پایتخت می‌تواند رونق بگیرد. اما اکنون تمام امکانات و مرکزیت هندبال را به جز رییس فدراسیون از شهرستان‌های کرمان و اصفهان تشکیل می‌دهند. در فدراسیون باید از خانواده هندبال استفاده شود و نه از فامیلی‌ها. این ارتباطات هندبال را گرفتار خواهد کرد. نقد کنندگان را نباید از دشمنان دیرینه‌ قلمداد کرد و باید با واقعیت‌ها کنار آمد.

انتهای پیام/

کد: 94108

نظرات
ADS
ADS
پربازدید