دروغی بزرگ درباره تنباکوهای معطر | اتاق خبر
کد خبر: 345189
تاریخ انتشار: 4 خرداد 1395 - 16:57
رئیس مرکز سلامت محیط و کار وزارت بهداشت از یک دروغ بزرگ درباره تنباکوهای معطر پرده برداشت و گفت: هر وعده مصرف قلیان به اندازه ۱۰۰ بار مصرف سیگار می‌تواند به فرد آسیب برساند.
به گزارش اتاق خبر،خسرو صادق نیت در  نشست خبری سخنگوی وزارت بهداشت از قلیان به دلیل برداشت‌های غلطی که در مورد آن وجود دارد به عنوان یک خطر جدی برای افراد جامعه یاد کرد و گفت: یکی از باورهای غلطی که درباره قلیان وجود دارد، در مورد تنباکوهای معطر استفاده شده در قلیان است که عده ای آن را کم ضرر و بی ضرر می‌دانند درحالیکه باید توجه داشته باشیم که این تنباکوها به دلیل استفاده از مواد شیمیایی در ترکیب آنها، اگر بیشتر از تنباکوهای سنتی ضرر نداشته باشند، کم ضرر تر نیستند.
یکی از باورهای غلطی که درباره قلیان وجود دارد، در مورد تنباکوهای معطر استفاده شده در قلیان است که عده ای آن را کم ضرر و بی ضرر می‌دانند درحالیکه باید توجه داشته باشیم که این تنباکوها به دلیل استفاده از مواد شیمیایی در ترکیب آنها، اگر بیشتر از تنباکوهای سنتی ضرر نداشته باشند، کم ضرر تر نیستند.

وی همچنین با اشاره به استفاده از مواد روان گردان در برخی از تنباکوها گفت: بسیاری از مرم از این موارد آگاهی ندارند و با ناگاهی خود همچنان قلیان را به جمع خانوادگی خود می برند.

رئیس مرکز سلامت محیط و کار وزارت بهداشت در مورد باورهای غلط درباره قلیان یادآور شد: باورهای غلط در مورد مخزن آب قلیان هم وجود دارد و عده ای بر این باورند که این آب دود حاصل از قلیان را تصفیه می‌کند در حالیکه این آب هیچ نقشی در تصفیه دود ندارد و تنها آن را خنک می‌کند.

صادق نیت گفت: هر وعده مصرف قلیان 50 تا 100 برابر سیگار به افراد آسیب می‌زند و متاسفنه باورهای غلط در مورد آن موجب شده تا خانواده ها نسبت به آن بی تفاوت باشند.

رئیس مرکز سلامت محیط و کار وزارت بهداشت با اشاره به دود دسته اول که خود فرد مصرف کننده را تحت تاثیر قرار می‌دهد، عنوان کرد: دود دست دوم نیز نه همان اندازه برای اطرافیان زیان آور است و به آنهایی که از دخانیات استفاده نمی‌کنند و فقط در آن فضا قرار گرفته اند آسیب می‌زند.

وی همچنین به دود دست سوم اشاره کرد و یادآور شد: دود و دوده حاصل از مصرف دخانیات روی دیوار و زمین محل استعمال می‌نشیند و این دود دست سوم به خصوص برای کودکانی که نوپا هستند و مدام دست به زمین و دیوار می‌گیرند مضر است. زیرا مواد مضر از طریق پوست به بدن افراد منتقل می‌شوند.

صادق نیت در پایان ابراز امیدواری کرد تا بسته بندی توتون، تنباکو و سیگار، از حالت رنگی و جذاب به شکل ساده و آنچه در قانون آمده درآید تا جذابیت آن برای مصرف کننده کم شود.

منبع فردا

کلید واژه ها :
نظرات
ADS
ADS
پربازدید