گزینه‌های بد و خوب برای سلامت تیروئید | اتاق خبر
کد خبر: 345200
تاریخ انتشار: 4 خرداد 1395 - 17:06
غده تیروئید واقع در پایین گلو، وظیفه تنظیم سوخت و ساز بدن، درجه حرارت و ضربان قلب را به عهده دارد.

به گزارش اتاق خبر،شرایط خود ایمنی، استرس، سموم محیطی، با اختلالات تیروئید مرتبط هستند. در این میان رژیم غذایی می‌تواند یکی از عوامل کنترل علائم این اختلالات باشد:


ماست
در صورت شک به کم کاری تیروئید از منابع غذایی ید دار مانند ماست، و محصولات لبنی مانند شیر و پنیر استفاده کنید. یک فرد بزرگسال 150 میکروگرمید در روز نیاز دارد یک فنجان ماست 87.2 میکروگرمید به بدن می‌رساند. یعنی چیزی حدود نیمی از میزان نیاز به ید روزانه با خوردن ماست تأمین می‌شود.


جلبک دریایی
جلبک دریایی خشک شده، داروی معجزه آسای محتوی ید است. حدود 7 گرم از جلبک دریایی، محتوی 4500 میکروگرمید است و این مقدار خیلی بیشتر از نیاز روزانه بدن به ید است.


آجیل
آجیل یک ماده مغذی دیگر است که به تنظیم هورمون‌های تیروئید به علت وجود سلنیوم در آن کمک می‌کند. مطالعات نشان داده زنانی که میزان بالاترین از سلنیوم را دریافت می‌کنند، کمتر به گواتر و آسیب‌های بافت تیروئید مبتلا می‌شوند. به علاوه در افراد مبتلا به مشکلات مربوط به تیروئید مانند مبتلایان به هاشیموتو یا بیماری گریوز، مصرف بالاتر سلنیوم منجر به دفع آسیب‌های طولانی مدت تیروئید می‌شود.


شیر
شیر آشامیدنی معمولاً برای افرادی که نگران کمبود کلسیم یا ویتامین دی هستند توصیه می‌شود. اما شیر محتوی مواد معدنی ضروری ید است. یک فنجان شیر، حاوی 56 میکروگرمید است. با نوشیدن یک فنجان شیر کم پرب یک سوم نیاز روزانه شما به ید برطرف می‌شود. به علاوه مبتلایان به کم کاری تیروئید بیشتر احتمال دارد که از کمبود ویتامین دی رنج ببرند و نوشیدن شیر آن‌ها را از این کمبود بی نیاز می‌کند.


ماهی
از آنجا کهید در خاک و آب دریا وجود دارد، پس ماهی می‌تواند منبع خوب دیگری برای تیروئید باشد. محققان به این نتیجه رسیدند افرادی که در مناطق کوهستانی و بدون دسترسی به دریا زندگی می‌کنند، بیشتر در معرض خطر گواتر هستند. هر اونس ماهی پخته شده حاوی 99 میکروگرمید است و 66 درصد میزان نیاز به ید روزانه را تأمین می‌کند. کنسرو ماهی تن نیز حاوی ید، ویتامین دی و آهن است.


گلوتن
افراد مبتلا به سلیاک؛ یک بیماری خودایمنی ناشی از عدم تحمل گلوتن موجود در گندم، جو و ... بیشتر احتمال دارد به مشکلات تیروئید مبتلا شوند. مصرف یک رژیم غذایی فاقد گلوتن به بهبود علائم و حفاظت از تیروئید در این افراد کمک می‌کند.


غذاهای فرآوری شده
غذاهای فرآوری شده موجود در رستوران‌ها، علاوه بر این میزان نمک بالاتری دارند، خطر ابتلا به فشار خون بالا و بیماری‌های قلبی را نیز افزایش می‌دهند.

نظرات
ADS
ADS
پربازدید