سازمان ملل: مذاکرات صلح یمن پیچیده است و به طول می‌انجامد | اتاق خبر
کد خبر: 345284
تاریخ انتشار: 4 خرداد 1395 - 15:36
با آغاز دور جدید گفت‌وگوها؛
همزمان با ازسرگیری دور جدیدی از مذاکرات صلح یمن در کویت، فرستاده سازمان ملل به یمن این دوره از مذاکرات را پیچیده خواند.

اتاق خبر - به نوشته روزنامه رأی الیوم، اسماعیل ولد الشیخ احمد، فرستاده سازمان ملل به یمن در بیانیه‌ای اعلام کرد: همه می‌دانند که مذاکرات صلح یمن پیچیده است و زمان زیادی به طول می‌انجامد اما من از طرف‌های یمنی می‌خواهم تا تمام تلاش خود را برای رسیدن به راهکاری پایدار در سریع‌ترین زمان ممکن به کار گیرند.

وی افزود: هرگونه تأخیر یا غیبت در جلسات ما را به عقب بازمی‌گرداند و حل بحران را که یمنی‌ها منتظر آن هستند، به تأخیر می‌افکند.

روز دوشنبه پس از بازگشت هیئت دولت مستعفی یمن به مذاکرات، الشیخ احمد مذاکرات صلح را با انجام دیدارهای جداگانه با هیات‌های دو طرف ازسرگرفت.

برخی منابع در دولت مستعفی یمن اعلام کردند که جلسه صبح و عصر مذاکرات شاهد هیچ پیشرفتی نبوده و تنها به بررسی موضوعات کلی درباره مرحله آتی برای نزدیک کردن دیدگاه‌های دو طرف پرداخته شده است.

عبدالملک المخلافی، وزیر خارجه دولت مستعفی یمن در افتتاحیه جلسات روز دوشنبه تأکید کرد که مذاکرات صلح فرصتی برای یمنی‌ها جهت تحقق صلح است.

وی گفت: ما آماده هستیم تا تمام آن چیزی را که برای موفقیت مذاکرات لازم است، انجام دهیم.

فرستاده سازمان ملل نیز به طرف‌های یمنی اطلاع داد که برگزاری جلسات مستقیم متوقف شده و مذاکرات تنها به جلسات انفرادی وی با دو طرف اکتفا خواهد شد.

هیئت دولت مستعفی یمن که بارها در مذاکرات کارشکنی و از آن خارج شده است، اخیرا با میانجیگری قطر به مذاکرات بازگشت و روز گذشته مذاکرات از سر گرفته شد.

محمد عبدالسلام، سخنگوی انصارالله و رئیس هیئت صنعا در مذاکرات صلح کویت گفت: جلسات روز دوشنبه درباره سازوکارهای کلی بود و طرف‌ها به مسائل اصلی نپرداختند.

وی گفت: ما خواهان این شدیم، کمیته امنیتی که مأموریت نظارت بر عقب‌نشینی از شهرها و تحویل سلاح سنگین را برعهده خواهد داشت، خود تحت نظارت دولت جدیدی باشد که ما نیز در آن مشارکت داشته باشیم.

عبدالسلام تأکید کرد: هیچ مانعی ندارد که افسرانی از کویت یا امارات به این کمیته امنیتی بپیوندند.

در همین راستا وزرای خارجه کشورهای عضو شورای همکاری خلیج فارس و کانادا روز دوشنبه بر اهمیت تحقق پیشرفت در مذاکرات صلح یمن تأکید کردند.

در بیانیه مشترک صادره از دومین نشست وزارتی این کشورها که در شهر جده عربستان برگزار شد، از آتش‌بس در یمن استقبال و از تمامی طرف‌ها خواسته شده که به آن پایبند باشند.

این وزرا بر ادامه حمایت قوی خود از تلاش‌های الشیخ احمد تأکید و از تمامی طرف‌ها خواستند که تصمیمات سختی را برای تحقق حل و فصل سیاسی فراگیر و دائم براساس قطعنامه 2216 شورای امنیت و طرح شورای همکاری خلیج فارس و نتایج مذاکرات ملی اتخاذ کنند.

ایسنا

94110

کلید واژه ها :
نظرات
ADS
ADS
پربازدید