چگونگی مدیریت شورای رقابت | اتاق خبر
کد خبر: 345288
تاریخ انتشار: 4 خرداد 1395 - 11:48
در گفت و گو با رییس کمیسیون صنعت خانه اقتصاد ایران مطرح کرد
رییس کمیسیون صنعت خانه اقتصاد ایران با اشاره به لزوم وجود شورای رقابت و سازمان های نظارتی در صنعت خودرو اظهار داشت: این صنعت به دلیل سوبسید گرفتن از دولت و مورد حمایت قرار گرفتن این نهاد؛ از طریق افزایش تعرفه واردات، بایستی مورد نظارت سازمان های نظارتی با

محمود نجفی سهی  افزود: به دلیل حمایت دولت از صنعت خودرو، دخالت شورای رقابت را در این صنعت لازم و ضروری می دانم.

وی در خصوص نحوه و میزان این دخالت توضیح داد: معتقدم این نوع دخالت و نظارت ها به دلیل حاکم نبودن شرایط اجتماعی مناسب  و فرهنگ سازی درست، نه تنها در صنعت خودرو بلکه در تمامی بخش های صنعت ضروری جلوه می کند.

رییس کمیسیون صنعت خانه اقتصاد ایران ادامه داد: شرایط به گونه ای نیست که بتوان در بحث قیمت گذاری، صادرات و واردات دست نهادها و افراد را برای انجام امور دلخواهشان باز گذاشت، چراکه در این صورت شرایط بدتر خواهد شد.

نجفی تأکید کرد: اقتصاد ما بایستی تحت نظارت دولت و در برخی موارد، تحت راهبری دولت قرار گیرد. البته این طور نباشد که بخواهد در تمام جزییات دخالت کند ولی اگر دولت اقتصاد کشور را رها کند شرایط اجتماعی و فرهنگی ما مختل خواهد شد و به تبع آن شرایط اقتصادی نیز بدتر می شود.

وی با بیان این که نظارت شورای رقابت در صنعت به ویژه صنعت خودرو ضروری است در خصوص عملکرد این صنعت گفت: اگر خودروسازان دفاع مستند و واقعی از قیمت تمام شده ی خود ارائه دهند و بتوانند هزینه ها را پایین آورده و سوء مدیریت ها را به حسن مدیریت تبدیل کنند و با کاهش قیمت ها کیفیت بهتری را ارائه کنند، دیگر نظارت شورای رقابت لازم نیست.

نجفی ادامه داد: در شرایطی که نمی توان چنین وضعیتی را برای صنعت خودرو متصور بود، دخالت نکردن شورای رقابت منطقی نخواهد بود.

عضو کمیسیون خانه اقتصاد یادآور شد: زمانی که از دولت، امتیاز، کمک و یا راهکارهایی را می گیریم طبیعی است که دولت در قالب سازمان ها و نهادهای نظارتی هم چون شورای رقابت بر کارهای ما نظارت داشته باشد.

وی در خصوص اولویت وزارت صنعت برای رسیدگی به شهرک های صنعتی اظهار داشت: ممکن است این مسئله از بعد ساختار شهرک های صنعتی و یا از بعد واحدهایی که داخل شهرک های صنعتی قرار گرفتند مورد بررسی قرار گیرد.

نجفی ادامه داد: اگر مسئله بحث واحدهای داخل شهرک های صنعتی است باید گفت خود وزارت صنایع یا در واقع هیچ ارگان و وزارت خانه ای به تنهایی قادر به حل مشکلات نیست.

رییس کمیسیون صنعت خانه اقتصاد ایران با تأکید بر مشارکت تمام نهادها و حاکمیت برای حل مشکلات تولیدی و اقتصادی گفت: ممکن است وزارت صنعت مجری این امر باشد اما این که بگوییم تمام مشکلات را خود وزارت صنعتبه تنهایی رفع کند، این امکان وجود نخواهد داشت.

وی افزود: بایستی تمام مشکلات حل شود تا واحدهای تولیدی شهرک های صنعتی بتوانند فعال شوند.

 

کلید واژه ها :
نظرات
ADS
ADS
پربازدید