زنگ‌ خطر بی‌آبی در بیرجند | اتاق خبر
کد خبر: 345358
تاریخ انتشار: 4 خرداد 1395 - 20:38
مدیر امور آب و فاضلاب روستایی بیرجند با اشاره به تبعات خشکسالی و خشک شدن برخی منابع آبی روستاها گفت: تعداد روستاهای نیازمند آبرسانی سیار در شهرستان بیرجند همچنان در حال افزایش است.

اتاق خبر: مهدی صفوی نژاد صبح سه شنبه در جمع خبرنگاران با اشاره به خشک شدن ۱۲ رشته قنات در روستاهای این شهرستان اظهارکرد: در روستاهای شهرستان با خطر قطعی آب مواجه هستیم و تنها با رعایت الگوی مصرف و صرفه جویی می‌توان از قطعی آب جلوگیری کرد.

 وی با بیان اینکه با خشک شدن قنوات اخیر روستا ۶ روستای دیگر به چرخه آبرسانی سیار اضافه شده است، بیان کرد: در پی خشکسالی های ۱۸ ساله آبدهی چاه های این شهرستان نیز حدود ۵۰ درصد کاهش یافته است.

مدیر امور آب و فاضلاب روستایی بیرجند با اشاره به افزایش تعداد روستاهای نیازمند آبرسانی سیار از ۹۶ به ۱۰۲ روستا عنوان کرد: پیش بینی می‌شود با روند فعلی گرمای هوا و مشکلات آبدهی منابع آبی روستاها این تعداد به ۱۲۰ روستا افزایش یابد.

 وی با اذعان به اینکه علی رغم خشکسالی های و لزوم صرفه جویی در مصرف آب میزان مصرف آب در روستاهای استان افزایش یافته است، گفت: بررسی‌ها نشان می‌دهد در تابستان ۹۴ نسبت به مدت مشابه سال قبل آن میزان مصرف آب مشترکین روستایی ۱۸ درصد افزایش داشته است.

صفوی نژاد با بیان اینکه انشعاب آب فقط برای مصارف شرب و بهداشتی به مشترکین واگذار شده است، گفت: متاسفانه شاهد هستیم علی رغم مشکلات در تامین آب اما روستاییان از آب شرب برای آبرسانی باغات استفاده می‌کنند.

وی به یکی دیگر از علل افزایش میزان مصرف آب در روستاها اشاره کرد و افزود: با کاهش نزولات جوی و خشکسالی‌ها میزان مهاجرت‌ها افزایش یافته اما بنیاد مسکن در روستاها همچنان نسبت به واگذاری زمین اقدام می‌کنند که افراد واحد مسکونی فصلی را احداث می‌کنند و این موجب می‌شود تا میزان مصرف برای ساخت این واحدها افزایش یابد.

مدیر امور آب و فاضلاب روستایی بیرجند با بیان اینکه ۲۲ هزار و ۲۹۴ مشترک تحت پوشش شبکه آب و فاضلاب روستایی بیرجند قرار دارند، بیان داشت: از این تعداد ۲۱ هزار و ۳۹۴ انشعاب خانگی است.

صفوی نژاد از شناسایی ۴۴۶ مورد کنتور غیر مجاز آب در شهرستان بیرجند خبر داد و افزود: اکیپ قطع و وصل وممیزی مشترکین روستایی در سال جاری تجهیز و راه اندازی شده است.

منبع:مهر

کلید واژه ها :
نظرات
ADS
ADS
پربازدید