سرقت از اتباع کشورهای خارجی با پوشش مأمور مبارزه باقاچاق | اتاق خبر
کد خبر: 345466
تاریخ انتشار: 5 خرداد 1395 - 03:12
مجرم سابقه داری که با جعل عنوان مامور مبارزه با قاچاق کالا و ارز اقدام به سرقت و کلاهبرداری از اتباع خارجی درپایتخت می کرد درعملیات ویژه کاراگاهان اداره پنجم پلیس اگاهی شناسایی و دستگیر شد.

به گزارش اتاق خبر، ۱۸ فروردین ماه امسال، یک تبعه هندی به کلانتری ۱۱۳ بازار مراجعه و به مأمورین اعلام داشت که فردی تحت عنوان مأمور و به بهانه قاچاق کالا اقدام به سرقت اموال همراهش کرده است.

پرونده در اداره پنجم پلیس آگاهی تهران بزرگ

با تشکیل پرونده مقدماتی با موضوع «سرقت تحت پوشش مأمور» و به دستور بازپرس شعبه دوازدهم دادسرای ناحیه ۱۲ تهران، پرونده برای رسیدگی در اختیار اداره پنجم پلیس آگاهی تهران بزرگ قرار گرفت.

اظهارات مالباخته

شاکی پرونده پس از حضور در اداره پنجم پلیس آگاهی تهران بزرگ در اظهاراتش به کارآگاهان گفت: فردی با مراجعه به هتل محل اقامت بنده در محدوده خیابان بهشت، خودش را مأمور معرفی و با طرح ادعای انجام قاچاق کالا توسط بنده اقدام به بازرسی اتاق و در ادامه توقیف اموال همراه بنده شامل لب تاپ، تب لت، ۸۰۰ دلار، ۱۵۰۰ روپیه، یک رشته گردنبند طلا، دو حلقه انگشتر طلا و یک ساعت قدیمی کرد؛ این شخص، مرا بهمراه مترجم شخصی ام که طی تماس تلفنی در هتل حاضر شده بود، بری  رفتن به مرکز انتظامی سوار ماشین کرد و با دادن نشانی محل کارش در محدوده بازار تهران، خودش را سروان خدایی معرفی و بهمراه کیف حاوی تمامی اموال مذکور از هتل خارج و از ما خواست تا به محل کارش مراجعه و منتظر او باشیم ؛ پس از مراجعه به مرکز انتظامی مورد نظر در محدوده بازار، به مأمورین اعلام کردیم که سروان خدایی قصد انجام تحقیقات از ما دارد اما آنها اظهار داشتند که چنین شخصی در آنجا وجود ندارد و در ادامه با راهنمایی آنها متوجه شدیم که مورد سرقت قرار گرفتیم.

وقوع سرقت های مشابه:

در ادامه رسیدگی به پرونده، با شناسایی سرقت های مشابه مشخص شد که فردی مشخص عمدتا پس از تاریکی هوا با مراجعه به برخی مراکز اقامتی و هتل های سطح شهر تهران بویژه در محدوده بلوار کشاورز، خیابان جمهوری، خیابان انقلاب، خیابان فلسطین و ... خودش را مأمور مبارزه با قاچاق کالا و ارز معرفی و به این بهانه اقدام به سرقت از اتباع کشورهای خارجی نموده است.

شناسایی مجرم سابقه دار

در ادامه رسیدگی به پرونده و با بررسی تصاویر دوربین های مداربسته، کارآگاهان موفق به شناسایی تصویر سارق تحت عنوان مأمور قاچاق کالا و ارز در کلیه مراکز اقامتی محل وقوع سرقت شدند.

با به دست آمدن تصویر متهم و بهره گیری از اطلاعات موجود از مجرمین سابقه دار در سامانه جامع پلیس آگاهی، کارآگاهان اداره پنجم موفق به شناسایی مجرم سابقه دار «محسن . ی» (۳۱ ساله) شدند که پیش از این نیز به اتهام کلاهبرداری و جعل عناوین دولتی دستگیر و روانه زندان شده و در حال حاضر نیز به اتهام غصب عناوین تحت تعقیب استان قم قرار دارد.

دستگیری متهم

همزمان با شناسایی هویت واقعی متهم (محسن . ی)، کارآگاهان در بررسی تصاویر بدست آمده از مراکز اقامتی و هتل ها موفق به شناسایی یک دستگاه خودرو سواری پژو ۴۰۵ مشکی رنگ شدند که متهم در تمامی سرقت ها جهت تردد از آن استفاده کرده بود.

با شناسایی مالک خودرو در منطقه شهرری و انجام تحقیقات از این شخص، وی ضمن شناسایی تصویر "محسن .ی" و معرفی متهم بنام سروان خدایی، در اظهاراتش به کارآگاهان گفت : "این شخص هر بار تلفنی با من تماس می گرفت و در میدان معلم شهرری قرار ملاقات می گذاشت و پس از بازگشت از تهران نیز مجددا در همان محدوده میدان معلم از محل جدا می شد ؛طی این مدت به هیچ عنوان تصویر نمی کردم که او اقدام جعل عنوان مأمور کرده است.

سرانجام با انجام اقدامات پلیسی و در شرایطی که به ظاهر هیچگونه نشانی مشخصی از مخفیگاه متهم وجود نداشت، کارآگاهان اداره پنجم پلیس آگاهی موفق به شناسایی مخفیگاه "محسن . ی" در ۲۴ متری شهرری شده، ۲۲ اردیبهشت با اطمینان از حضور متهم در مخفیگاهش، با اخذ دستور قضایی اقدام به دستگیری وی کرده و در بازرسی از مخفیگاهش موفق به کشف مقادیر متنابهی انواع ارز خارجی شامل دلار، یورو، روپیه، دینار و همچنین مقادیری طلا و جواهرات شدند.

سرهنگ کارآگاه داوود فـرد، معاون مبارزه با جرایم جنایی پلیس آگاهی تهران بزرگ، با اعلام این خبر  به خبرنگار مهر گفت: در ادامه تحقیقات، متهم به انجام سرقت های مشابه از اتباع کشورهای خارجی و همچنین تبدیل مقادیری از ارزهای مسروقه به پول رایج کشور و همچنین فروش قسمتی از طلا و جواهرات مسروقه اعتراف صریح داشته است.

وی، با اعلام خبر دستور انتشار بدون پوشش تصویر متهم نیز گفت: با توجه به دلایل و شواهد بدست آمده در طول رسیدگی به پرونده و اعتراف صریح متهم به انجام سرقت های مشابه و برای شناسایی سایر مالباختگان و جرایم ارتکابی متهم، دستور انتشار بدون پوشش تصویر متهم از سوی بازپرس پرونده صادر شده است ؛ لذا از کلیه شکات و مالباختگانی که موفق به شناسایی تصویر متهم شدند دعوت می شود تابرای  پیگیری شکایات خود به نشانی اداره پنجم پلیس آگاهی تهران بزرگ در خیابان وحدت اسلامی مراجعه کنند.

منبع: مهر

94104

نظرات
ADS
ADS
پربازدید