بخش خصوصي، عامل توسعه اقتصادي هند | اتاق خبر
کد خبر: 345724
تاریخ انتشار: 5 خرداد 1395 - 20:58
اقتصاد هند پس از شروع اصلاحات در اين كشور از اوايل دهه 90ميلادي رشد قابل ملاحظه‌يي داشته است.

اتاق خبر: اقتصاد هند پس از شروع اصلاحات در اين كشور از اوايل دهه 90ميلادي رشد قابل ملاحظه‌يي داشته است. اين اصلاحات باعث شد كه اقتصاد اين كشور از رشد غيرمنتظره و چشمگيري برخوردار شود. در اين ميان صنعت هند از اين رشد اقتصادي مانند ديگر بخش‌هاي اقتصادي اين كشور برخوردار شد. جمعيت زياد اين كشور باعث شده است كه نيروي كار ارزان در اختيار صنايع اين كشور قرار بگيرد. اين شرايط در كنار اصلاح قوانين مربوط به تجارت و حذف قوانين دست و پا گير مربوط به سرمايه‌گذاري باعث ورود تشويق ورود سرمايه‌گذاران خارجي شد. حال كه وضعيت ارتباط با هند با توجه به سفر نخست‌وزير اين كشور به كشورمان درحال بهبود است. در اين خصوص با مصطفي ناظري موسس و  نايب‌رييس شوراي ايران و هند گفت‌وگويي داشته‌ايم كه مشروح آن در ادامه مي‌آيد:

 

وضعيت صنايع در هند بعد از شروع اصلاحات در سال 1991 پيشرفت قابل ملاحظه‌يي داشته است. درحال حاضر صنايع هند چه وضعيتي دارند؟

در سال 1991 و به پيشنهاد ماهان سينگ، وزير بازرگاني وقت هند در پارلمان اين كشور قانوني به تصويب رسيد و اجرا شد. اين اقدام به طور محسوسي بر اقتصاد اين كشور تاثير گذاشت و باعث رشد اقتصاد اين كشور شد. در اين قانون اصلاح قوانين تجاري براي آسان‌تر شدن سرمايه‌گذاري خارجي در هند پيش‌بيني شده بود كه باعث شد سرمايه‌هاي خارجي بسياري به اين كشور وارد شود. به غير از قانون جديد، عوامل ديگري نيز باعث رشد سرمايه‌گذاري بيشتر در هند شد. با توجه به جمعيت زياد اين كشور و وجود نيروي كار بسيار ارزان هزينه توليد كالا براي توليد‌كنندگان و سرمايه‌گذاران خارجي بسيار پايين‌‌تر آمد و باعث شد كه توليد كالا در هند به صرفه‌تر از كشور‌هاي ديگر شود. در اين بين نبايد نقش زبان انگليسي را به عنوان زبان دوم در هند را ناديده گرفت. اين عوامل باعث شد كه شركت‌هاي بزرگ و صاحب نام كشور‌هاي صنعتي اين كشور را به عنوان محلي مناسب براي سرمايه‌گذاري‌هاي خود ببينند.

اين رشد همچنان ادامه دارد؟

 بله. وجود نيروي كار باعث شده كه قيمت تمام شده كالاهاي صنعتي توليد شده در اين كشور حدود 30 تا 40درصد پايين‌تر از قيمت كالاي مشابه توليد شده در غرب باشد. نتيجه اين قانون و عوامل ديگر باعث شده اين كشور شاهد رشد 7 تا 8 درصدي در اقتصاد خود باشد. نكته قابل توجه و تاثيرگذار در اين ميان ثابت بودن قوانين تجاري واردات و صادرات و اصلاح قوانين موازي و دست و پا گير باعث شده كه رشد اقتصادي در بخش صنعت تضمين شود.

كدام يك از بخش‌هاي صنعت در هند از پيشرفت بهتري نسبت به ساير بخش‌ها برخوردار بوده است؟

صنعت فولاد هند درحال حاضر در دنيا از اعتبار ويژه‌يي برخوردار است. علت اين امر به دليل وجود معادن بكر و وسعت زياد اين كشور است. در اين ميان نبايد از نقش نيروي كار ارزان قيمت كه باعث پايين آمدن قيمت محصول نهايي مي‌شود به راحتي گذشت. بخش معدن و صنايع مرتبط با آن تا آنجا پيشرفت كرده است كه شركت‌هاي اين كشور در بندرعباس و بندرچابهار در ايران اقدام به سرمايه‌گذاري كرده‌اند.

كدام بخش از صنايع هند نسبت به بخش‌هاي ديگر پيشرفت كمتري داشته است؟

هند در بخش‌هايي مانند صنايع تبديلي دامي و كشاورزي به ويژه شيلات و دام نتوانسته است مانند بخش‌هاي ديگر به رشد و توسعه برسد. علت اين امر به دليل فرهنگ و دين بيشتر مردم هند است كه خوردن گوشت را جايز نمي‌دانند.

كدام بخش از صنايع هند داراي ارزش سرمايه‌گذاري از سوي كشورهاي خارجي به خصوص ايران را دارد؟

به طور كلي صنايعي كه بيشتر از فناوري به نيروي كارگري زياد نياز دارند. ازجمله اين صنايع مي‌توان به معدن، صنايع وابسته كشاورزي و دامي، شيلات و هنر‌هاي دستي اشاره كرد كه در آنها نيروي كارگر از اهميت بسزايي برخوردار است.

آينده صنعت در هندوستان را چگونه ارزيابي مي‌كنيد؟

آينده صنعت هندوستان با توجه به اينكه قوانين بازرگاني در هند به ندرت دچار تغيير مي‌شود بسيار چشم‌انداز روشني دارد. در اين ميان نبايد از نقش بخش خصوصي در اين كشور به راحتي چشم پوشي كرد. در حقيقت بخش خصوصي در اين كشور به غير از صنايع استراتژيك نظامي در باقي بخش‌هاي اقتصاد و توليد اين كشور فعاليت دارد. دولت هند نيز براي بخش خصوصي كه در قالب تشكيلات صنفي فعاليت مي‌كند از طريق استفاده از نظرات اين بخش در تصميمات كوچك و بزرگ بازرگاني اهميت زيادي قائل است. نتيجه اين اقدامات كيفيت خوب و كم نقص توليدات صنايع اين كشور است به علاوه نبايد نقش جمعيت بالاي اين كشور را در توسعه صنايع اين كشور فراموش كرد. حضور گسترده نيروي كار اين كشور در خارج از مرزهاي هند و پراكندگي آنها در سراسر جهان را مي‌توان به عنوان عاملي تعيين‌ كننده در صنعت و به طور كلي اقتصاد هند در نظر گرفت. حضور اين افراد در خارج از كشور علاوه بر ورود منابع مالي به هند مي‌تواند عاملي براي پيشبرد اقتصاد اين كشور از طريق انتقال دانش و فناوري به داخل باشد.  در ميان عوامل فرهنگي مي‌توان به نقش زبان انگليسي در هند اشاره كرد كه به عنوان زبان دوم در هند استفاده مي‌شود. اين امر باعث شده كه شركت‌هاي خارجي در هند از لحاظ به خدمت گرفتن نيروي كار در اين كشور مشكلي نداشته باشند. علاوه بر اين مساله مي‌توان تعداد زياد افراد متخصص را به عنوان نقطه قوتي براي صنايع اين كشور در نظر گرفت. اين دلايل باعث مي‌شود كه چشم‌انداز صنعت و اقتصاد اين كشور در دهه‌هاي آينده براي ايران روشن و نويد بخش باشد.

منبع: تعادل

کلید واژه ها :
نظرات
ADS
ADS
پربازدید