دومین همایش غار کرفتو برگزار می شود | اتاق خبر
کد خبر: 346133
تاریخ انتشار: 7 خرداد 1395 - 16:10
مدیرکل میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری استان کردستان از برگزاری دومین همایش غار کرفتو در سال آینده به صورت بین‌المللی خبر داد.

به گزارش اتاق خبر، «سیدمحسن علوی» در حاشیه برگزاری همایش ملی غار کرفتو در جمع خبرنگاران استان، اظهار کرد: در خصوص غار کرفتو مطالب علمی بسیار کمی وجود دارد و این همایش نقطه آغازی برای تهیه مستندات علمی در مورد این غار است.

 وی افزود: برای ثبت جهانی غار کرفتو باید مستندات علمی کاملی وجود داشته باشد و این امر برای تهیه پرونده این اثر الزامی است.

 مدیرکل میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری کردستان در ادامه با بیان این‌که مقرر بود امسال این همایش بصورت بین‌المللی برگزار شود، خاطرنشان کرد: در نهایت تصمیم بر آن شد که همایش را در سال اول به‌صورت ملی برگزار کنیم و در سال‌های آتی به‌صورت بین‌المللی برگزار شود، چون در کشورهای خارجی نیز پژوهش‌هایی در این مورد انجام شده است.

 وی با تأکید بر این‌که دومین همایش غار کرفتو در سطح گسترده‌تری برگزار می‌شود، از برگزاری دومین همایش غار کرفتو به صورت بین‌المللی خبر داد.

 علوی خاطرنشان کرد: در صورتی که غار کرفتو در سازمان یونسکو ثبت جهانی شود، اعتبارات ملی و بین‌المللی به آن تعلق می‌گیرد و یونسکو نیز بر آن نظارت می‌کند و در مجموع مزیت‌های زیادی برای این غار خواهد داشت.

 وی هم‌چنین از راه‌اندازی کمپ گردشگری در جوار غار کرفتو در آینده نزدیک خبر داد و تصریح کرد: مطالعات اولیه این طرح انجام شده است و در سال ۹۵ قرار است راه‌اندازی شود.

منبع: ایسنا

94104

نظرات
ADS
ADS
پربازدید