برنده جایزه کتاب جورج اورول اعلام شد | اتاق خبر
کد خبر: 346150
تاریخ انتشار: 7 خرداد 1395 - 18:40
جایزه کتاب «جورج اورول» که از آن به عنوان مهم‌ترین جایزه کتاب سیاسی جهان نام برده می‌شود، برنده سال 2016 میلادی خود را اعلام کرد.

به گزارش اتاق خبر، جایزه «جورج اورول» در حالی در سال 2016 به کتاب «ابتکار روسیه» نوشته «آرکای اوستروفسکی» رسید که این کتاب از لحاظ پرداختن به موضوع دستکاری و فریب رسانه‌ای شباهت بسیاری به آثار خود «جورج اورول» دارد.

 «ویلیام والدگریو» رئیس هیئت داوران جایزه کتاب «جورج اورول»، اثر «استروفسکی» را که شرحی بر روسیه مدرن است را با رمان معروف «1984» از «جورج اورول» مقایسه کرد و گفت: "کتاب غیرداستانی «استروفسکی» کاملا به مضامینی پرداخته که «اورول» برای آن به شهرت رسیده است ... اهمیت زبان و این که چگونه کسی که زبان را کنترل می‌کند می‌تواند روایت را نیز کنترل کند. گرچه صداهای آزاد و شجاعانه فراوانی در روسیه وجود دارد، اما اگر بتوانید کنترل رسانه های اجتماعی و سنتی را در دست بگیرید، راه طولانی در کنترل کرن پیام را پیموده‌اید".

 به گزارش گاردین، «استروفکی» توانست با غلبه بر آثاری از «جای کی»، «فردیناند مونت»، «اما اسکای»، «وندل استیونسون» و «جیسون برک» جایزه سه هزار پوندی این رویداد ادبی را از آن خود کند.

 جایزه 3000 پوندی «جورج اورول» شامل بخش‌های روزنامه‌نگاری، وبلاگ‌نویسی و گزارش اجتماعی نیز هست. این جایزه که در سال 1993 راه‌اندازی شده‌، سالانه به نویسندگانی تعلق می‌گیرد که با آثارشان به آرمان‌های «جورج اورول» نزدیک‌ترند. هدف نویسنده رمان «1984» تبدیل کردن ادبیات سیاسی به اثری هنری بود.

 جایزه‌ «جورج اورول» ابتدا در بخش کتاب سیاسی کار خود را آغاز کرد و پس از آن بخش روزنامه‌نگاری و در سال 2008 جایزه‌ وبلاگ‌نویسی نیز به آن اضافه شد و از سال گذشته بخش جدیدی هم به این جوایز اضافه شده که به بهترین اثر در حوزه گزارش اجتماعی تعلق می‌گیرد.

 از برندگان پیشین جایزه «جورج اورول» می‌توان به نویسندگانی چون «آلن جانسون»،‌ «اندریا گیلیز» و «رجا شهاده» اشاره کرد.

منبع: ایسنا

94104

نظرات
ADS
ADS
پربازدید