قزوین پایلوت طرح خرید قیمت تضمینی جو در کشور شد | اتاق خبر
کد خبر: 346300
تاریخ انتشار: 8 خرداد 1395 - 12:19
مدیر تنظیم بازار محصولات و نهاده های سازمان جهاد کشاورزی قزوین گفت: قزوین به عنوان استان پایلوت در خرید قیمت تضمینی جو در کشور برگزیده شد.

اتاق خبر: محمود محمودی ،در این طرح جو کاران استان محصول خود را به چهار مرکز پیش بینی شده تحویل می دهند و سپس محصول یاد شده در بورس عرضه و به قیمت روز به فروش رسانده می شود.

وی با بیان اینکه این طرح با خرید تضمینی متفاوت است، اظهارکرد: در این طرح مشخصات کشاورزان از پیش در سامانه ویژه ای ثبت و برای هر کشاورز یک کد بورسی تعریف می شود تا محصول مورد نظر در بورس به فروش رسانده شود.

مدیر تنظیم بازار محصولات و نهاده های سازمان جهاد کشاورزی قزوین با بیان اینکه به احتمال فراوان این طرح از سال بعد در سراسر کشور به اجرا درمی آید، اظهارکرد: پس از فروش جو کشاورزان در بورس، مبلغ مورد نظر ظرف ۲ تا ۱۰ روز به حساب فروشنده واریز می شود.

وی با بیان اینکه قیمت تضمینی خرید جو برای امسال که از سوی دولت ۱۰ هزار و ۲۸ ریال اعلام شده، افزود: مابه التفاوت قیمت جو فروخته شده کشاورزان قزوینی در بورس با نرخ دولتی محاسبه و پس از تامین اعتبار به شماره حسابی که کشاورزان از قبل آنرا اعلام کرده اند، واریز می شود.

محمودی یادآور شد: پیش بینی می کنیم بین ۴۰ تا ۵۰ هزار تن جو در طرح یاد شده از کشاورزان استان قزوین خریداری شود.

وی در پایان یادآور شد: از آنجا که قزوین یکی از قطب های تولید محصولات دامی در کشور به شمار می رود، آن مقدار محصول جو تولید شده که در این طرح به فروش نمی رسد، توسط واحدهای دامی این استان به مصرف خواهد رسید.

به گفته مسئولان سازمان جهاد کشاورزی قزوین، امسال پیش بینی می شود ۱۱۰ هزار تن جو در این استان برداشت شود.

مبارزه با پوره سن غلات در مزارع کشاورزی شهرستان بوئین زهرا آغاز شد

مدیر جهادکشاورزی شهرستان بوئین زهرا گفت: عملیات مبارزه با پوره سن غلات در مزارع کشاورزی این شهرستان شروع شد.

مجید اسماعیلی پیش بینی کرد: سطحی بالغ بر۱۵۰۰۰هكتار از مزارع غلات با مشاركت بهره برداران مبارزه شیمیایی با پوره سن غلات انجام شود.

وی سطح زیر كشت گندم و جو (آبی و دیم) در سال زراعی ۹۵-۹۴ در شهرستان بوئین زهرا را بالغ بر ۳۱۰۰۰هكتار دانست.

شروع كشت ذرت درمزارع کشاورزی شهرستان بوئین زهرا

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان بوئین زهرا گفت: عملیات كشت ذرت دانه ای و علوفه ای در مزارع کشاورزی این شهرستان آغاز شده است.

اسماعیلی پیش بینی کرد: در سال زراعی جاری بیش از ۴۵۰۰ هكتار از مزارع کشاورزی این شهرستان به زیركشت ذرت دانه ای و علوفه ای رود.

وی اظهار داشت: عملكرد ذرت علوفه ای ۵۰ تن در هكتارو ذرت دانه ای ۱۰ تن در هكتار است.

جلسه نظام نوین ترویج کشاورزی در شهرستان قزوین برگزار شد

در راستای آشنایی بیشتر کارشناسان؛ جلسه هماهنگی  نظام نوین ترویج کشاورزی  در شهرستان قزوین برگزار شد.

این جلسه با هدف تدوین دستورالعمل فنی- ترویجی محصولات اولویت دار «زیتون و انار»   برگزار شد.

در این جلسه کارشناسان تخصصی و موضوعی از مدیریت های باغبانی، حفظ نباتات و آب و خاک و محقق موضوعی حضور داشتند که سیاستها و اولویت های سازمانی در سال ۹۵ در این سه حوزه  برای محصولات انار و زیتون بیان شد.

همچنین هماهنگی های لازم جهت تدوین دستورالعمل اجرایی با حضور اعضا انجام شد.

برگزاری کارگاه آموزشی آشنائی با  انواع پیوند درختان میوه در شهرستان قزوین

کارگاه آموزشی ترویجی آشنایی با  انواع پیوند درختان میوه با هدف ارتقاء دانش فنی کارشناسان پهنه های مراکز و تسهیلگران و در راستای اهداف نظام نوین ترویج برگزار شد.

در این کارگاه آموزشی مباحث تئوری و عملی در باغ یکی از  باغداران روستای قدیم آباد با حضور کارشناسان پهنه ها و تسهیلگران بیان شد وکارشناسان و تسهیلگران بصورت عملی با نحوه صحیح انواع پیوند «اسکنه و تی شکل» آشنا شدند.

منبع:مهر

کلید واژه ها :
نظرات
ADS
ADS
پربازدید