رکود در بخش صنعت همچنان ادامه دارد | اتاق خبر
کد خبر: 346356
تاریخ انتشار: 8 خرداد 1395 - 15:44
رییس کمیسیون توسعه صادرات خانه اقتصاد ایران در گفت و گو با اتاق خبر
ارز یک شمشیر دو لبه است در حالی که بالا رفتن نرخ ارز می تواند به نفع صادرات باشد، هم چنین این رویه می تواند به ضرر بخشی از واردات مورد نیاز کشور نیز باشد.

کیومرث کرمانشاهی رییس کمیسیون توسعه صادرات خانه اقتصاد ایران در خصوص صحت آمارهای موجود در پیشی گرفتن صادرات از واردات عنوان کرد: تفوق تراز تجاری آرزویی بوده که همواره در کشور ما مطرح بوده است، بدین مضمون که تراز تجاری کشور با احتساب نفت همواره مثبت بوده است. اما در حال حاضر بحث تفوق تراز تجاری، بدون در نظر گرفتن تجارت نفت مدنظر است.

وی ادامه داد: مزیت پیشی گرفتن صادرات غیر نفتی به واردات زمانی آشکار خواهد شد که حجم تجارت افزایش پیدا کند، زمانی که حجم تجارت کاهش می یابد بدین معناست که سهم ما از تجارت جهانی کم شده است.

کرمانشاهی گفت: در سال گذشته حدود 42 میلیارد دلار صادرات و 41 میلیارد دلار واردات داشته ایم که این رقم از صادرات مربوط به صادرات غیرنفتی است.همان طور که می بینید در سال گذشته صادرات از واردات پیشی گرفته است اما حجم تجارت خارجی نسبت به سال قبل آن یعنی سال (1393) کاهش پیدا کرده است.

معاون سابق سازمان توسعه تجارت اظهار داشت: حجم تجارت خارجی در سال 93 یعنی هم صادرات غیرنفتی و واردات 102 میلیارد دلار بوده است که این رقم در سال 1394 به 83 میلیارد دلار کاهش پیدا کرده است؛ یعنی چیزی حدود 19 میلیارد دلار از حجم تجارت خارجی در سال 94 کاسته شده است.

رییس کمیسیون توسعه صادرات خانه اقتصاد ایران گفت: دلیل این امر را می توان رکود موجود در بخش کسب و کار و واحدهای تولیدی عنوان کرد؛ چرا که در سال گذشته حال کسب و کار خوب نبود.

کرمانشاهی بیان کرد: به اعتقاد من پیشی گرفتن صادرات غیر نفتی به واردات زمانی ارزشمند است که حجم تجارت خارجی افزایش پیدا کند؛ اگر علی رغم کاهش حجم تجارت خارجی، صادرات به واردات پیشی گرفته است می توان چنین استنباط کرد که به اندازه درآمدی که از صادرات غیرنفتی داشتیم به واردات اهتمام ورزیدیم.

وی تصریح کرد: در تجارت باید به گونه ای رفتار کنیم که هم تفوق تراز تجاری غیر نفتی مثبت داشته باشیم و هم حجم تجارت خارجی افزایش پیدا کند، این ها لازم و ملزوم یکدیگر هستند. اگر می خواهیم صادرات به واردات پیشی گیرد و در عین حال حجم تجارت خارجی نیز افزایش پیدا کند باید تولید را راه اندازی کنیم چرا که تولید پشتوانه صادرات است مادامی که تولید رونق نیابد صادرات رونق نمی گیرد.

کرمانشاهی در خصوص اهمیت دادن به صنایع کوچک و متوسط افزود: زمانی که مشکلات بنگاه های تولیدی به خصوص صنایع کوچک و متوسط حل شود و این بنگاه ها به فعالیت روی آورند، می توانیم با وارد کردن مواد اولیه، قطعات، ماشین آلات مورد نیاز بنگاه های تولیدی حجم تجارت خارجی را افزایش دهیم.

کرمانشاهی ضمن اشاره به رکود در بخش صنعت عنوان کرد: کسانی که در فضای کسب و کار فعالیت می کنند معتقدند هنوز رکود بر صنعت حاکم است. درحالی که صنعت پشتوانه صادرات است و تا زمانی که صنعت کشور رونق نیابد صادرات نیز افزایش نخواهد یافت.

رییس کمیسیون توسعه صادرات خانه اقتصاد ایران در بخش دیگری، در خصوص مهیا بودن شرایط کشور برای تک نرخی شدن ارز گفت: با توجه به صحبت های رییس کل بانک مرکزی که " عدم انجام تعهدات طرف های غربی در پسا برجام باعث شده است که تک نرخی شدن ارز به تعویق افتد" .

کرمانشاهی ادامه داد: به اعتقاد من تک نرخی شدن ارز عاملی برای شفافیت اقتصاد کشور و هم چنین جمع آوری رانت و رانت خواری از محل ارز رانتی است.

وی افزود: باید به جایی برسیم که هم ارز تک نرخی شود و هم اقتصاد شفاف گردد. در صورت غیر رانتی شدن اقتصاد می توانیم به سمت اقتصاد آزاد حرکت کنیم؛ بدین معنا که دولت به سمت سیاست گذاری برود و بخش خصوصی نیز به مدیریت و تصدی گری بحث تولید و کسب و کار روی آورد.

معاون سابق سازمان توسعه تجارت اظهار داشت: این که خود نرخ ارز نیز چه قدر باشد یک پارادوکس است ارز یک شمشیر دو لبه است در حالی که بالا رفتن نرخ ارز می تواند به نفع صادرات باشد، هم چنین این رویه می تواند به ضرر بخشی از واردات مورد نیاز کشور نیز باشد.

 

کلید واژه ها :
نظرات
ADS
ADS
پربازدید