Performancing Metrics

گام های جدید برای تحرک روابط بانکی میان ایران و اروپا | اتاق خبر
کد خبر: 346537
تاریخ انتشار: 8 خرداد 1395 - 17:48
در دیدار ظریف با وزیر خارجه لیتوانی مطرح شد:
وزرای خارجه جمهوری اسلامی ایران و لیتوانی در مذاکرات فی مابین ، یادداشت تفاهم رایزنی های سیاسی بین دو کشور را امضاء کردند .

اتاق خبر- محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه کشورمان و لینکه ویچیوس وزیر امور خارجه لیتوانی آخرین راه های گسترش همکاری های دوجانبه ومسائل منطقه را مورد بحث و تبادل نظر قرار دادند .
 ظریف در این دیدار با اشاره به روابط دو کشور اظهار داشت : مناسبات جمهوری اسلامی ایران و لیتوانی روند رو بـه جلو دارد و ما امیدواریم از طریق رایزنی های جاری بتوانیم زمینه های همکاری ها در بخش های سیاسی و پارلمانی را بیش از پیش گسترش دهیم و مجلس شورای اسلامی با توجه به نقش آن در شئونات قانون گذاری کشور، آمادگی دارد با پارلمان لیتوانی زمینه های همکاری های پارلمانی را تقویت سازد .
وزیـر امور خارجه کشورمان بـا تشریح ظرفیت هـای اقتصادی و تجـاری اظهار داشت : مؤسسات جمهوری اسلامی ایران آمادگی دارند در زمینه های فن آوری ، انرژی ، LNG ، نفت ، کشاورزی ، آموزش عالی ، خدمات فنی ومهندسی با شرکت های دولتی و خصوصی و صاحبان صنایع و تجار لیتوانی در چارچوب منافع مشترک و متقابل ، گام های بلندی را برای گسترش همکاری های اقتصادی دو کشور بر دارند .
وی درخصوص زمینه معاملات بانکی پس از توافق برجام و با اشاره به گامهایی که 1+5 در آخرین اجلاس وزرای خارجه آمریکا و انگلیس با مسئولین بانکی اروپایی در لندن برداشته اند ، اظهار داشت : گام های جدید آثاری برای تحرک بخشیدن به تعاملات مالی بانک های اروپایی بهمراه داشته است ولیکن ما انتظار داریم که بطور عینی و ملموس ، گام های لازم را طرف های اروپایی برای تسهیل مراودات بانکی برداشته که پیامدهای آن را در اقتصاد کشورمان شاهد باشیم .
ظریف با اشاره به تحولات سوریه اظهار داشت : راه حل بحران سوریه ، فقط احترام بر اراده مردم و حاکمیت سوریه است و طرح شرایط غیر واقعی در پروسه سیاسی و حمایت های همه جانبه برخی از طرفهای منطقه ای از گروه های تروریستی، موجب تضعیف آتش بس شده و فرآیند سیاسی را پیچیده تر خواهد ساخت .
لینکه ویچیوس وزیر امور خارجه لیتوانی با ارزیابی مثبت از روابط ویلنیوس با تهران اظهار داشت : ما علاقمند به گسترش روابط اقتصادی و تجاری با جمهوری اسلامی ایران هستیم و شرکت های مختلف لیتوانی در شرایـط جاری در پـرتو توافق بـرجام در زمینه های تکنولوژیک و انرژی و کشاورزی ، آمادگی دارند همکاری های خود را با شرکت های ذیربط جمهوری اسلامی ایران تعمیق بخشند .
وزیر امورخارجه لیتوانی نیز در این دیدار با ابراز خرسندی نسبت به افزایش رایزنی مقامات لیتوانی و جمهوری اسلامی ایران گفت : جمهوری اسلامی ایران نقش بارزی در منطقه دارد و ما خواهان تقویت رایزنی های بین دو کشور در زمینه های سیاسی ، فرهنگی و پـارلمانی دو کشور می باشیم .
وزرای خارجه جمهوری اسلامی ایران و لیتوانی در پایان مذاکرات فی مابین ، یادداشت تفاهم رایزنی های سیاسی بین دو کشور را امضاء کردند .

نظرات
ADS
ADS
پربازدید