همکاری در شهرک‌های صنعتی | اتاق خبر
کد خبر: 346672
تاریخ انتشار: 9 خرداد 1395 - 14:03
توسعه همکاری‌های مشترک ایران و ترکیه در شهرک‌های صنعتی با سفر رمضان ایلدیریم به ایران در حال نهایی شدن است این هیات ترکیه‌ای پس از بازدید از دو شهرک صنعتی بعثت و ارومیه ۳ به بازدید از ظرفیت‌های شهرک صنعتی عباس آباد پرداختند.

به گزارش اتاق خبر، شهرک‌های صنعتی بعثت تبریز و ارومیه ۳ درحالی برای معرفی به سرمایه‌گذاران ترکیه‌ای مورد بازدید کارشناسان و معاون وزیر علوم، صنعت و فناوری ترکیه قرار گرفته که پیش از این مسئولان سازمان صنایع کوچک ایران از دو شهرک صنعتی در ترکیه بازدید کردند.
طرح استقرار سرمایه‌گذاران ایران و ترکیه در دو شهرک صنعتی از هر کشور در دیدار وزیر صنعت، معدن و تجارت هر دو کشور در زمستان سال گذشته مطرح شد و در سفر علی یزدانی، رییس سازمان صنایع کوچک ایران به ترکیه مورد بررسی قرار گرفت. همچنین در ادامه این امر رمضان ایلدیریم، معاون وزیر علوم، صنعت و فناوری ترکیه به همراه کارشناسان به ایران سفر کرده تا از شهرک‌های صنعتی معرفی شده ایران بازدید و نتیجه را جمع‌بندی کند.
پیش از این در سال ۲۰۰۸ میلادی قرار بود حجم مبادلات تجاری دو کشور ایران و ترکیه به ۳۰هزار میلیارد دلار افزایش یابد و نیز یک شهرک صنعتی مشترک مرزی در منطقه بازرگان احداث شود که این موضوع از سال ۲۰۱۰م و به‌دلیل اعمال تحریم‌های ایران متوقف شد اما با رفع این موانع در دولت یازدهم ایران از ادامه احداث شهرک صنعتی مشترک مرزی منصرف شده و در دیدار وزیران صنعت هر دو کشور طرح سرمایه‌گذاری مشترک در شهرک‌های صنعتی مشخص مطرح و امکان‌پذیری انجام آن به عهده کارشناسان گذاشته شد.
بنابراین شهرک‌های صنعتی بعثت تبریز و ارومیه۳، دو شهرک صنعتی است که از سوی ایران برای استقرار سرمایه‌گذاران ترکیه معرفی شده و مورد بازدید هیات ترکیه قرار گرفت. اما در این میان شهرک‌های صنعتی کوچکی نیز وجود دارند که قبلا نیز سرمایه‌گذاران ترک در آنجا سرمایه‌گذاری کرده‌اند. همچنین شهرک‌های صنعتی دارای ظرفیت دیگر معرفی و از آنها بازدید شد.
پیش از این علی یزدانی، رییس سازمان صنایع کوچک ایران در سفر به ترکیه از شهرک صنعتی «باشکنت» در ۴۰ کیلومتری غرب آنکارا بازدید کرد و با ساختار این شهرک آشنا شد. این شهرک پنجمین شهرک صنعتی ترکیه و بزرگترین شهرک صنعتی آنکارا است.


مدیریت یکسان در شهرک‌های صنعتی دو کشور
رمضان ایلدیریم، معاون وزیر علوم، صنایع و فناوری ترکیه در راس هیات اقتصادی و صنعتی به تبریز سفر کرده تا مذاکرات و رایزنی‌های خود برای توسعه مناسبات تجاری دو طرف را در شهرهای تبریز، ارومیه و تهران با مقامات وزارت صنعت، معدن و تجارت کشورمان انجام دهد. وی در جریان بازدید از چند واحد صنعتی و تولیدی ترکیه‌ای در تبریز بر علاقه‌مندی و تمایل کشور متبوع خود برای ایجاد شهرک‌های صنعتی مشترک تاکید کرد.
ایلدیریم در بازدید از شهرک صنعتی عباس‌آباد تهران اظهار کرد: ترکیه در راستای توسعه مناسبات اقتصادی و تجاری خود با جمهوری اسلامی ایران علاقه‌مند به ایجاد و راه‌اندازی شهرک‌های صنعتی مشترک در استان‌های آذربایجان‌شرقی و غربی است. امکانات و زیرساخت‌های هر دو کشور باید افزایش یابد چراکه همکاری دو کشور می‌تواند صلح را برای منطقه به ارمغان آورد.
وی افزود: در دیداری که در تهران با وزیر صنعت، معدن و تجارت خواهیم داشت هیاتی از ایران به ترکیه دعوت می‌شود تا از شهر ارزروم و زیرساخت‌هایی که در چند سال اخیر ایجاد شده است، بازدید کنند. مدیریت شهرک‌های صنعتی در دو کشور ایران و ترکیه نزدیک به هم بوده و این دو کشور دارای روابط اقتصادی دیرینه هستند.
ایلدیریم گفت: برای شروع پروژه مشترک در ایران و ترکیه چارچوب اجرایی وجود دارد و اگر بتوانیم مواردی را برای بهبود این چارچوب ارائه دهیم در واقع توانسته‌ایم ظرفیت جذب سرمایه‌گذار را در این طرح افزایش دهیم چرا که تسهیل در سرمایه‌گذاری می‌تواند این امر را تداوم بخشد.


وی با بیان اینکه تصمیم به ایجاد و راه‌اندازی شهرک‌های صنعتی مشترک در مرزهای ایران و ترکیه در سال ۲۰۰۸م و در جریان ملاقات روسای جمهوری وقت دو کشور اتخاذ شد، گفت: بدون تردید این تصمیم می‌تواند برای هر دو طرف همراه با سود و منافع اقتصادی باشد، اما اینکه پس از گذشت چندین سال هنوز این تصمیم به مرحله اجرایی نرسیده است، جای تامل دارد.
وی افزود: یکی از اهداف مهم و اصلی مقامات عالی دو کشور در زمینه‌های اقتصادی، دستیابی به مراودات اقتصادی سالانه ۳۰میلیارد دلار است که برای تحقق این هدف باید مقامات محلی و استانی دو کشور دوست و همسایه تلاش‌های وافری از خود نشان دهند.
ایلدیریم اظهار کرد: ایجاد و راه‌اندازی شهرک‌های صنعتی در ایران و ترکیه می‌تواند در هموارسازی هدف رسیدن به حجم مبادلات اقتصادی ۳۰میلیارد دلاری تعیین‌کننده باشد و به همین منظور با هیاتی از وزارت صنایع و فناوری ترکیه به ایران سفر کرده‌ایم تا در این رابطه پیشنهادهای خود را به مقامات ایرانی ارائه دهیم. وی با بیان اینکه ۲۸۱ شهرک صنعتی با استقرار ۶۵هزار واحد صنعتی برای یک میلیون و ۴۰۰هزار نفر اشتغال ایجاد کرده‌اند، ادامه داد: در حال حاضر دو شهر بعثت تبریز و ارومیه۳ برای ایجاد این شهرک‌ها از سوی دو کشور ایران و ترکیه تعیین شده‌اند و شهر ارزروم نیز از سوی ترکیه برای همین هدف پیشنهاد خواهد شد. وی هدف اصلی مقامات ترکیه برای بهبود و گسترش روابط اقتصادی و سیاسی با ایران را تامین رفاه و ایجاد اشتغال برای مردم دو کشور عنوان و اظهار کرد: هم‌اکنون که تحریم‌ها از ایران برداشته شده است فضای بهبود کسب و کار در ایران نیز به‌تدریج فراهم می‌شود و باید از آن برای بسط و رونق واردات اقتصادی، تجاری و بازرگانی به بهترین شکل استفاده کنیم. معاون وزیر صنایع و فناوری ترکیه، داشتن اراده قوی در بین روسای جمهوری ایران و ترکیه را عاملی مهم و تاثیرگذار در توسعه روابط اقتصادی دو جانبه عنوان کرد و افزود: این اراده و عزم جدی می‌تواند منجر به انجام کارهای بسیار بزرگی در منطقه شود.


معرفی ظرفیت‌ها و مشوق‌های سرمایه‌گذاری
 در ادامه بازدید هیات ترکیه‌ای از شهرک صنعتی عباس‌آباد تهران، نسرین مصدق صدقی، معاون صنایع کوچک شرکت شهرک‌های صنعتی تهران به معرفی ظرفیت‌ها و مشوق‌های سرمایه‌گذاری در شهرک‌های صنعتی ایران و نحوه مدیریت آنها پرداخت. نسرین مصدق صدقی با اشاره به وجود ۱۷ شهرک و ناحیه صنعتی بهره‌برداری شده در تهران، شهرک صنعتی عباس‌آباد را یکی از بزرگترین آنها برشمرده و افزود: تهران صنعتی‌ترین استان ایران بوده و دارای ۲۷ شهرک و ناحیه صنعتی مصوب است که ۱۰ مورد آنها هنوز به بهره‌برداری نرسیده و به‌جز شهرک صنعتی چرمشهر و شهرک تخصصی فناوری بقیه شهرک‌های صنعتی عمومی هستند. وی تاکید کرد: سرمایه‌گذاران فقط با دریافت یک مجوز احداث صنعت از سازمان صنعت، معدن و تجارت می‌توانند نسبت به دریافت زمین از شرکت شهرک‌های صنعتی اقدام کنند و نیازی به دریافت مجوزهای دیگر نیست. معاون صنایع کوچک شرکت شهرک‌های صنعتی تهران ادامه داد: بهره‌برداری از حق انتفاع زمین شهرک‌های صنعتی به تناسب زیرساخت‌های فراهم شده قیمت‌گذاری و با شرایط ۳۰درصد نقد و ۷۰درصد اقساط ۳ساله به سرمایه‌گذاران واگذار شده و در صورت تکمیل واحد صنعتی در دوسال می‌توانند مالکیت زمین را دریافت کنند در غیر این صورت قرارداد فسخ شده و زمین پس گرفته خواهد شد. مصدق صدقی با اشاره به اینکه تمام زیرساخت‌های اولیه در شهرک‌های صنعتی فراهم شده و سپس سرمایه‌گذاران مستقر می‌شوند، تصریح کرد: واحدهای صنعتی در شهرک‌ها به دلیل تمرکز خدمات مورد نیاز در کمترین زمان ممکن به بهره‌برداری رسیده و از مشوق‌های حمایتی برخوردار می‌شوند.


اعلام توافق نهایی از سوی وزیران دو کشور
در حاشیه این بازدید، احمد جوانمرد، مدیر توسعه بازار و امور بین‌الملل سازمان صنایع کوچک و شرکت شهرک‌های صنعتی ایران به توافق‌های قبلی با ترکیه در زمینه احداث شهرک صنعتی مشترک اشاره و اظهار کرد: سرمایه‌گذاری مشترک در شهرک‌های صنعتی ایران و ترکیه در دیدار وزیران صنایع در ادامه توافق قبلی مطرح شد و در ابتدای اردیبهشت جاری هیاتی از ایران ترکیه اعزام و از شهرک‌های صنعتی معرفی شده بازدید کرد. وی ادامه داد: اکنون نیز هیاتی از ترکیه برای بازدید از شهرک‌های صنعتی معرفی شده به ایران سفر کرده و در جلسه با علی یزدانی، رییس سازمان صنایع کوچک ایران، نتایج و دستاوردهای این بازدیدها و امکان‌پذیر بودن این طرح سرمایه‌گذاری مشترک را بررسی و جمع‌بندی می‌کنند اما نتیجه نهایی از سوی وزارت صنعت، معدن و تجارت هر دو کشور اعلام خواهد شد.
به گفته جوانمرد، سرمایه‌گذاری ترکیه در شهرک‌های صنعتی آذربایجان‌شرقی و غربی محدود نشده و شهرک‌های صنعتی دیگر ازجمله شهرک صنعتی عباس‌آباد تهران نیز معرفی شده است.

منبع: صمت

نظرات
ADS
ADS
پربازدید