اولین گام ایران برای افزایش مراودات اقتصادی با غرب | اتاق خبر
کد خبر: 347176
تاریخ انتشار: 10 خرداد 1395 - 15:16
خبرگزاری فرانسه گزارش داد:
خبرگزاری فرانسه نوشت، سفر وزیر امور خارجه ایران به لهستان یکی از اولین گام های تهران برای افزایش مراودات اقتصادی با غرب است.

به گزارش اتاق خبر به نقل از ایرنا، خبرگزاری فرانسه:ایران نوسازی روابط اقتصادی را با اروپا از لهستان آغاز می کند
خبرگزاری فرانسه شب گذشته  در گزارشی از برنامه محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه ایران برای سفر به کشورهای فنلاند، سوئد و لتونی در ادامه تور اروپایی وی، مراودات تجاری میان ایران و لهستان را در نتیجه تحریم های هسته ای تنها 70 میلیون در سال برآورد کرد.
خبرگزاری فرانسه در بخش دیگری از گزارش خود افزود: در پی توافق هسته ای ایران و 1+5، پارسال تحریم ها برداشته شد که در پی آن تهران تحرکاتی را برای بهبود تجارت آغاز کرد و قدرتهای غربی نیز به تازگی از مراودات تجاری با این کشور حمایت کردند.
تنها یک هفته پیش از این سفر، ظریف بر لزوم انجام اقدامات واقعی توسط آمریکا برای ترغیب سرمایه گذاری در ایران تاکید کرده بود. با وجود برداشته شدن بسیاری از تحریم ها، آمریکا برخی از تحریم ها علیه تهران را کماکان حفظ کرده است.
در نتیجه، آن بانک های اروپایی که شرکت های تابعه آنها در آمریکا فعالیت می کنند، به دلیل هراس از برخورد قانونی این کشور در از سرگیری تجارت با ایران بسیار محتاطانه عمل کرده اند.
با این وجود، اتحادیه اروپا، آمریکا، فرانسه، انگلیس و آلمان در 20 مه (31 اردیبهشت) در بیانیه مشترکی اعلام کردند که بانک ها و شرکت های خارجی نباید از برقراری روابط اقتصادی قانونی با ایران پرهیز کنند.
به گزارش ایرنا، وزیر امور خارجه ایران که در صدر هیاتی سیاسی- تجاری عازم شمال اروپا شده است، در نخستین ایستگاه، وارد ورشو پایتخت لهستان شد.
محمد جواد ظریف در نخستین برنامه کاری خود در ورشو با «رادوسلاو شیکورسکی» همتای لهستانی خود دیدار کرد و پس از آن در جمع خبرنگاران حضور یافت.
وزیران امورخارجه ایران و لهستان سند تفاهم رایزنی های سیاسی دو کشور در این سفر را امضا کردند و پس از آن ظریف در صبحانه کاری با نخبگان ایرانی مقیم لهستان شرکت و با وزیر توسعه این کشور دیدار کرد و در همایش اقتصادی ایران و لهستان به سخنرانی پرداخت.
دیدار با معاون اول نخست وزیر و وزیر میراث فرهنگی، نثار تاج گل به بنای یادبود «تقدیر از ملت ایران»، گفت و گو با رئیس امنیت ملی، شرکت در ضیافت ناهار رئیس مجلس نمایندگان، سخنرانی در دانشگاه ورشو و دیدار با خانم «اوا کوپاچ» نخست وزیر لهستان، محورهای دیگر سفر رئیس دستگاه دیپلماسی ایران به لهستان را تشکیل می دهد.
این سفر در حالی صورت می گیرد که پیش از این، «رادوسلاو شیکورسکی» وزیر امورخارجه لهستان در 10 اسفند 94 و همزمان با پانصد و چهلمین سالگرد ارتباط دیپلماتیک ایران و لهستان در راس هیاتی دیپلماتیک به ایران سفر کرده بود.
بر اساس برنامه های اعلام شده، قرار است ظریف پس از لهستان، به کشورهای فنلاند، سوئد و لتونی نیز سفر کند. در این سفرها، 60 فعال اقتصادی به سرپرستی رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران، وزیر امور خارجه را همراهی می کنند.

نظرات
ADS
ADS
پربازدید