Performancing Metrics

سالانه ۲۰درصد محصول سیب زمینی کشور هدر می رود | اتاق خبر
کد خبر: 347636
تاریخ انتشار: 12 خرداد 1395 - 05:05
معاون وزیر جهاد کشاورزی با بیان اینکه شهرستان سراب قطب سیب زمینی کشور است، گفت: سالانه ۲۰درصد محصول سیب زمینی کشور هدر می رود.

اتاق خبر: حسین صفایی شامگاه امروز سه شنبه در آئین آغاز عملیات تجهیز و راه اندازی مجتمع تبدیلی تکمیلی سیب زمینی سراب گفت: سالانه بیش از پنج میلیون تن تولید سیب زمینی در کشور داریم که متاسفانه آنگونه که باید از این محصول استراتژیک در جهت افزایش ارزش افزوده محصول خام تولیدی استفاده کنیم، موفق عمل نکردیم.

وی با انتقاد از نگاه سنتی و مبتنی بر خام فروشی در عرصه تولید محصولات کشاورزی و دامی در کشور اظهارکرد: امروزه نزدیک ۲۰درصد محصول تولیدی سیب زمینی کشور که چیزی در حدود ۱میلیون تن را شامل می شود هدررفت داریم که باید با تغییر نگاه و عملکردهایمان این ضایعات را به حداقل برسانیم.

مدیرعامل تعاون روستایی کشور با اشاره به ظرفیت های سازمان های تعاون روستایی در اقصی نقاط  ایران تصریح کرد: امکانات و ابزارهای این سازمان در کل کشور می تواند در اختیار سرمایه گذاران بخش خصوصی و فعالان عرصه اقتصادی قرارگیرد و با مشارکت فعال تعاونی ها و اتحادیه های تولیدی شاهد تبدیل محصولات خام به صنایع تبدیلی و فراوری شده باشیم.

این مقام مسئول درحوزه کشاورزی  با بیان اینکه  کمتر از ۱۰درصد انبارهای نگهداری سیب زمینی در کشور استاندارد هستند یاداورشد: تغییر و اصلاح بذر سیب زمینی برای ارتقای کمی و کیفی محصول سیب زمینی، استانداردسازی انبارها و تلاش برای ایجاد صنایع تبدیلی مهمترین اولویت برنامه ریزان برنامه توسعه ششم کشوری خواهد بود.

نگاه به بازارهای مصرف کشورهای خارجی برای سیب زمینی

صفایی میزان ارزش افزوده محصول خام تولیدی در کشور را در مقایسه با دیگر کشورها رقم ناچیزی عنوان کرد و گفت: در حالی که درتعدادی از کشورها میزان بهره وری اقتصادی یک واحد ارزش افزوده تولیدی به ۱۳ واحد ارزش افزوده در اقتصاد منجر شده این رقم در ایران چیزی در حدود ۲ تا ۲.۵ واحد ارزش افزوده می باشد.

معاون وزیر جهاد کشاورزی نگاه به بازارهای مصرف کشورهای خارجی برای سیب زمینی را ضروری خواند و تاکید کرد: در حالی که سهم صادرات ما حدود ۴۵۰تا ۷۵۰هزارتن می باشد می توان با تثبیت این بازار و افزایش بازارهای فروش این رقم را افزایش داد.

وی سراب را مهمترین قطب تولیدی سیب زمینی و محصولات دامی عنوان کرد و بیان داشت: متاسفانه هنوز نتوانستیم تا از خام فروشی محصولات رهایی یابیم و باید با برنامه ریزی مناسب بتوانیم صنایع تبدیلی و تکمیلی را ایجاد کنیم و کشاورزی را منحصر به تولید مواد خام نکنیم.

معاون وزیر جهاد کشاورزی وزرات جهاد کشاورزی را مسئول تبدیل محصولات خام به صنایع تبدیلی و تکمیلی و تنظیم صادرات و واردات در کنار تولید محصولات اصلی کشاورزی دانست و افزود: اقتصاد مقاومتی در عمل باید اجرایی شود و از حالت شعارزدگی خارج شود.

آغاز تجهیز و راه اندازی کارخانه تبدیلی تکمیلی سیب زمینی سراب

غفاری مدیر کل تعاون روستایی استان آذربایجان شرقی نیز در این مراسم گفت: این کارخانه در زمینی به مساحت ۲۵هزارمترمربع و با مشارکت تعاون روستایی، اتحادیه های تولیدکاران سیب زمینی سراب و بستان آباد و سرمایه گذار بخش خصوصی ایجاد می شود.

وی افزود: در فازاول ۲۰هزارتن سیب زمینی تبدیل به فراروده های تبدیلی خواهند شد و ظرفیت نهایی ۴۰هزارتن سیب زمینی است که با اعتبار اولیه ۱۰۰میلیارد ریال ایجاد می شود و در مرحله اول برای ۱۲۰نفر و در مرحله بعدی تا ۴۵۰نفر اشتغالزایی خواهد داشت.

منبع:مهر

کلید واژه ها :
نظرات
ADS
ADS
پربازدید