Performancing Metrics

نشست سخت! | اتاق خبر
کد خبر: 347704
تاریخ انتشار: 12 خرداد 1395 - 13:12
چشم بازار نفت حالا به نشست پنج‌شنبه اوپک است، نشستی که یکی از بخش‌های دستور کار آن انتخاب دبیرکل تازه اوپک است، اختلافات روز افزون سیاسی و اقتصادی بین اعضای اوپک می‌تواند این تصمیم را از آنچه که هست سخت‌تر کند.

اتاق خبر: بعد از شکست نشست دوحه پیش‌بینی می‌شد نشست بعدی که ناچارا تمام اعضای اوپک از جمله ایران در آن شرکت دارند، نشست صد و شصت و نهم اوپک خواهد بود که در آن بر سر فریز نفتی بخث می‌شود، اما بی علاقگی روسیه به ادامه بحث فریز این موضوع را تا حد زیادی منتففی کرد.

الکساندر نواک نه تنها قصد ندارد در این نشست حاضر باشد بلکه می‌گوید برنامه محدودیت تولید نفت دیگر معنای خود را از دست داده است.

در هفته‌های گذشته بازار نفت خوش شانسی‌های پیاپی را تجربه کرد که باعث شد قیمت نفت در یک شیب ملایم افزایش پیدا کند، اما مشخص نیست چقد می‌توان به این رشد قیمت در ماه‌های آتی اعتماد کرد.

نواک اما با تکیه بر همین رشد معتقد است که مسئله محدودیت تولید نفت دیگر معنای خود را از دست داده است و با خروج روسیه از توافق احتمالی دیگر می‌توان انتظار طرح موضوع فریز نفت در نشست آتی اوپک را داشت.

بیش از آنکه انتظار برود نشست روز پنجشنبه اوپک محلی برای تعامل بین کشورهای تولیدکننده نفت عضو این سازمان باشد، انتظار می‌رود این نشست صحنه تقابلی بین ایران و عربستان خواهد بود که دیگر اعضا در آن تماشاگرند.

روسیه که خود را از این بازی بیرون کشیده است گرداندن ادامه این مسابقه نفتی را به دست عربستان با وزیر تازه‌ای که به نخستین نشست اوپکی‌اش می رود وا می‌گذارد.

با تمام این مناقشات شاید دیگر نمی‌توان از اوپک امسال انتظار تصمیمی برای میزان تولید کشورهای عضو را نیز داشت، اما انتخاب جانشین البدری دبیرکل فعلی می‌تواند تاحدی تکلیف این کارتل بزرگ نفتی را مشخص کند.

البدری لبیایی، دبیر کل 76 ساله اوپک باید در سال 2012 پس از 6 سال تصدی در این سمت آن را ترک می‌کرد، اما اختلافات برای تعیین جانشین او باعث شد این سمت تا سال گذشته برای وی تمدید شود.

یکی از تصمیماتی که اوپکی‌ها امسال باید برای آن به توافق برسند تعیین دبیرکل تازه است و البته در سال 2012 عراق، ایران وعربستان سعودی کاندیداهایی برای این سمت معرفی کرده بودند.

سمت دبیرکلی در اوپک، قدرت زیادی را در این سازمان به همراه ندارد، اما نقش آن به عنوان واسطه، می‌تواند تفاوت‌هایی جزئی در نتیجه تصمیم‌گیری‌های اوپک نشان دهد. البدری در طول دوره طولانی دبیر کلی‌اش بیشتر شبیه ناظری بی‌طرف رفتار کرده است، ناظری که دخالت چندانی در مسئله رقابت برای تقسیم بازار نفت بین عربستان، ایران، کویت و ونزوئلا نداشته است.

حال تصمیم‌گیری در این مورد می توان چیزهای زیادی را در مورد اوپک مشخص کند، اینکه آیا اعضای اوپک که زمانی برای تنظیم بازار حاضر شدند از بخشی از منافع خود بگذرند و کنار هم جمع شوند، فردا برای انتخاب دبیر کل می‌توانند به نتیجه برسند یا نه ؟

منبع:ایسنا

کلید واژه ها :
نظرات
ADS
ADS
پربازدید