آمادگی ایران برای تبادل انرژی با اروپا | اتاق خبر
کد خبر: 347954
تاریخ انتشار: 12 خرداد 1395 - 16:52
وزیر نیرو در دیدار با دبیر کل منشور جهانی انرژی از آمادگی ایران برای تبادل انرژی با اروپا خبر داد.

اتاق خبر: حمید چیت چیان در دیدار با اربان راسناک دبیر کل منشور جهانی انرژی در ساختمان ستادی وزارت نیرو، با بیان این مطلب گفت: ظرفیت انرژی خوبی در منطقه وجود دارد که به‌راحتی می‌توان آن را به شبکه برق اروپا متصل کرد.

وی با بیان اینکه، مسئولیت منوشر انرژی ایجاب می‌کند که روابط بین کشورها را در زمینه انرژی تسهیل کند، گفت: برگزاری همایش بین‌المللی انرژی در دو روز گذشته در تهران و حضور شما در این میان بسیار مثمر‌ثمر بود.

چیت‌چیان در خصوص امکان برقراری ارتباط شبکه الکتریکی ایران و اروپا و صادرات گاز به اروپا گفت: موضوع گاز طبیعی در حوزه وزارت نفت است و در تماس با مسئولان نفت مورد تاکید قرار گرفته است، ولی در زمینه برقراری ارتباط الکتریکی با اروپا، وزارت نیرو آمادگی دارد تا در صورت نیاز اروپا، این ارتباط را برقرار کند.

وی با اشاره به اینکه جمهوری اسلامی در زمان حاضر با 7 کشور همسایه خود در زمینه صادرات و واردات و تبادل برق همکاری دارد، گفت: میزان صادرات برق ما بیش از میزان واردات است.

وزیر نیرو میزان صادرات برق را 11 گیگاوات ساعت و میزان واردات آن را 4 گیگاوات ساعت ذکر کرد.

وی با اشاره به اینکه اخیراً توافق شده با استفاده از خطوط انتقال برق کشور ارمنستان، گرجستان و روسیه، شبکه برق ایران و روسیه به هم متصل شوند، اظهار داشت: هم اکنون با کشور ارمنستان از طریق دو خط انتقال ارتباط داریم و خط سوم ارتباطی در حال احداث است تا خط گرجستان و ارمنستان نیز تقویت شده و از این طریق این ارتباط برقرار شود.

چیت‌چیان اضافه کرد: به غیر از این‌ها با آذربایجان توافق شده تا از طریق این کشور نیز به شبکه برق روسیه متصل شویم.

وی ادامه داد: حداقل با دو کشور از حوزه جنوب خلیج فارس مذاکراتی در حال انجام است تا از طریق کابل‌های دریایی بتوانیم شبکه‌های برق کشورمان را به آن‌ها نیز متصل کنیم.

در این دیدار دبیر کل منشور جهانی انرژی نیز با ابراز خرسندی از برنامه‌های آینده ایران در خصوص برقراری ارتباط با کشورهای همسایه گفت: ارتباط برقی بین کشورها امر ضروری است که ضمن مدیریت در شبکه، کمک می‌کند تا بار شبکه نیز متعادل و در زمان پیک مصرف برق، کمبودها جبران شود.

اربان راسناک با اشاره به اینکه، در صورت موافقت ایران، مطالعه و توصیه‌هایی را در زمینه تنظیم مقررات و بحث فنی و قیمت در رابطه با موضوع الکتریکی کشور ایران با همسایه‌های خود، تحت تجاربی که از منشور جهانی انرژی کسب خواهد کرد، اظهار داشت: در صورت دریافت پیشنهادی از جانب شما، در شرایط کنونی برق ایران،‌ نیازها و نگاه آینده شما بررسی خواهد شد تا بتوانیم شریک اروپایی مناسبی را پیدا کنیم و در این زمینه مذاکراتی را انجام دهیم.

راسناک با اشاره به این مطلب که کشورهای اروپایی به شدت دنبال برقراری ارتباط الکتریکی با سایر کشورها هستند، افزود: قیمت برق در مرکز و شمال اروپا بسیار ارزان است و با استفاده از اطلاعات جامع‌تر از سوی شما تلاش می‌کنیم تا این ارتباط ایجاد شود.

وی با تاکید بر اینکه، روند تأیید امضای منشور جهانی در ایران در حال انجام است اظهار داشت: از حضور کارشناسان ایرانی و پیشنهادات آن‌ها در خصوص منافع و علائق کشورهای علاقمند در خصوص منشور انرژی صحبت‌های خود را ادامه خواهیم داد.

دبیر کل منشور جهانی انرژی تاکید کرد: تمام هزینه کارشناسان ایرانی از سوی دبیرخانه منشور جهانی انرژی پرداخت خواهد شد تا مذاکرات خود را در خصوص عناصر مختلف منشور جهانی انرژی ادامه دهند تا به نتایج خوبی برسند.

منبع:ایلنا

کلید واژه ها :
نظرات
ADS
ADS
پربازدید