پاشنه آشیل بخش خصوصی چیست؟ | اتاق خبر
کد خبر: 348871
تاریخ انتشار: 17 خرداد 1395 - 11:48
اعضای کمیسیون واردات و امور بازرگانی خانه اقتصاد ایران بررسی می کنند
متأسفانه قوانین مشخص و مدونی در ارکان بخش خصوصی وجود ندارد بلکه قوانین به صورت دستوری و موردی است.

چندی پیش ولی الله افخمی راد معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت در خصوص ضوابط دریافت کارت بازرگانی اظهار داشت: « ضوابط دریافت کارت بازرگانی تا پایان نیمه اول امسال اصلاح می شود. براساس ضوابط جدید، کارت های بازرگانی طبقه بندی می شود و مدرک حداقل دیپلم و سن 25 سال از جمله شرایط جدید دریافت این کارت ها خواهد بود.» در همین راستا فعالان حوزه بازرگانی نظرات متفاوتی داشتند. به همین روی گفت و گویی را با اعضای کمیسیون واردات و امور بازرگانی خانه اقتصاد ایران ترتیب داده ایم که در ادامه می خوانید:

افق دید محدود اتاق های ایران

آرش نیک پی، ضمن ابراز مخالفت با تغییر شرایط دریافت کارت بازرگانی بیان داشت: در تمام دنیا زمانی که فردی اظهار می کند که دارای کسب و کاری است می تواند از اتاق های بازرگانی کارت عضویت دریافت کند.

وی ادامه داد: اما متأسفانه در ایران مشکل جای دیگری است، مشکل اصلی وجود قوانین و مسائلی نظیر اجاره دادن کارت های بازرگانی برای انجام امور بازرگانی به اشخاصی غیر مالک کارت است.

وی افزود: به جای حل چنین مشکلاتی، تنها مانور دادن برای تغییر شرایط دریافت کارت به هیچ وجه به صلاح نیست، بلکه پاک کردن صورت مسئله است.

این عضو کمیسیون واردات خانه اقتصاد ایران تصریح کرد: بایستی کارت بازرگانی با همان حداقل هایی که در گذشته وجود داشته مجددا صادر شود. به جای تغییر شرایط دریافت کارت، برای حل مشکلات و مسائل به اصلاح جدی قوانین اهتمام ورزیده شود.

نیک پی برای حل قوانین پیشنهاد داشت: بهتر است سود و عوارض گمرکی و مالیات ها در همان ابتدای کار از ترخیص کار دریافت گردد نه این که دریافت چنین سود و عوارضی به آینده موکول شود. همین روند می تواند باعث بروز مشکلاتی شود.

وی در خصوص وضع محدودیت سنی برای انجام امور بازرگانی گفت: با ایجاد محدودیت سنی برای انجام کارهای بازرگانی که به نوعی کارآفرینی تلقی می شود موافق نیستم.

این کارشناس اقتصادی عنوان کرد: در تمام دنیا سن کارآفرین 23 سال است، حال با اختلاف تنها 2 سال تفاوتی در اصل ماجرا به وجود نخواهد آمد.

وی افزود: به هر حال دیدگاه ها متفاوت است؛ اما اگر دید، دید کارآفرینی باشد باید گفت فردی با 18 سال سن که مدرک دیپلم اخذ کرده است می تواند وارد عرصه کار شود. اما متأسفانه باید گفت: دید اتاق های ما بسیار کوته نظرانه و محدود است، چرا که در پی بالا بردن رتبه مدرک تحصیلی برای ورود به عرصه کار هستند.

نیک پی ضمن اشاره به بروز مشکلات با وضع قوانین دستوری اظهار داشت:  متأسفانه قوانین مشخص و مدونی در اتاق های ما وجود ندارد بلکه قوانین به صورت دستوری و موردی است و علت این که سیستم بروکراسی، در اتاق های تهران سخت شده اشت به دلیل وضع چنین قوانینی است.

تجربه در کنار وضع محدودیت سنی؛ شرط لازم دریافت کارت

محمدرضا حاجی جعفرقلی از اعضای کمیسیون واردات خانه اقتصاد ایران در خصوص تغییر شرایط دریافت کارت بازرگانی گفت: به شخصه با روند محدودیت رقم تجارت موافق نیستم. نمی توان کارت بازرگانی را به حجم کارکرد محدود کرد، چراکه ممکن است شما برای یک کارگاه تولیدی قصد وارد کردن کالایی را داشته باشی و این اتفاق تنها یک بار در سال امکان پذیر باشد.

وی افزود: بهتر است دریافت کارت گرید بندی شود تا این که عدم ارائه کارت مطرح باشد.

این عضو کمیسیون واردات خانه اقتصاد ایران ضمن اشاره به موافقت کامل با وضع محدودیت سنی برای انجام امور بازرگانی بیان داشت: در دریافت کارت در کنار شرایط سنی بایستی داشتن تجربه کافی نیز لحاظ گردد.

جعفرقلی در خصوص وجود استثنائاتی در این زمینه عنوان کرد: استثنائات توسط یک ارگان و نهاد خاصی مانند اتاق بازرگانی مشخص می شود. در هرصورت بایستی یک سری تعهدات و رفتارها، مورد پذیرش اتاق بازرگانی باشد.

وی ادامه داد: به لحاظ عمومی شخصی که سن پایینی دارد نمی تواند کارت بازرگانی داشته و به تجارت مشغول شود؛ مگر این که استثنائی وجود داشته باشد که آن نیز تحت مدیریت اتاق بازرگانی است.

 

 

 

کلید واژه ها :
نظرات
ADS
ADS
پربازدید