امضای یادداشت تفاهم همکاری کتابخانه ملی ایران و آرشیو ملی چین | اتاق خبر
کد خبر: 349127
تاریخ انتشار: 18 خرداد 1395 - 12:28
سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران و سازمان آرشیو ملی جمهوری خلق چین در راستای افزایش تعاملات و همکاریهای متقابل تفاهم‌نامه همکاری مشترک امضا کردند.

اتاق خبر - این یادداشت تفاهم روز سه شنبه به امضای «سیدرضا صالحی امیری» و «لی مین گوآ» رسید که دیروز در راس هیاتی وارد چین شد.
سفر رئیس سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران به چین به منظور گفت وگو و دیدار با چند تن از مقامات عالی چین از جمله وزیر فرهنگ این کشور و نیز گشایش اولین نمایشگاه مشترک کتابخانه‌های ملی ایران و چین با عنوان «ایران زیبا» صورت گرفته است.
این تفاهم نامه در پنج بند تنظیم شده و شامل بخش هایی چون مبادله دانش و اطلاعات، مبادله استاد و کارشناس، شرکت در کنفرانس ها، کارگاهها و دوره های آموزشی، برگزاری نمایشگاهها و همکاری های پژوهشی مشترک است.
طرفین در این تفاهم‎نامه مشترک توافق کردند که به منظور تقویت روابط دوستانه موجود بین دو کشور و گسترش روابط همکاری در زمینه های میراث مستند، اسناد تاریخی، حفاظت از اسناد و مدارک آرشیوی در حد توان خود تلاش کنند.
مبادله دانش و اطلاعات و تجارت در زمینه موضوعات علوم آرشیوی اعم از سند شناسی، سند پژوهی، تاریخ شفاهی، حفاظت و نگهداری، مرمت و دیجیتالی کردن آرشیو از دیگر مفاد تفاهم نامه مشترک طرفین است.
تنظیم و توصیف اسناد بویژه اسناد الکتریکی و همچنین تبادل منابع، اطلاع رسانی، مبادله تصاویر اسناد آرشیوی مورد علاقه یکدیگر و دیگر آثار تخصصی آرشیوی، مطابق با قوانین دو کشور و نیز بر اساس استانداردهای حقوق بین المللی از دیگر موضوعاتی بود که طرفین آمادگی خود را برای همکاری در این بخش ها اعلام کردند.
در بخش دیگری از تفاهم نامه همکاری مشترک میان کتابخانه ملی ایران و سازمان آرشیو ملی جمهوری خلق چین، مبادله استاد و کارشناس آرشیو دو کشور و نیز انجام بازدیدها با هدف تبادل تجارب و به مشارکت گذاردن دانش در زمینه علوم آرشیوی لحاظ شده است.
«سیدرضا صالحی امیری» و «لی مین گوآ» در عین حال از علاقمندی خود نسبت به برگزاری نمایشگاههای مشترک اسناد خبر داده و بر فراهم آوردن شرایط و امکانات لازم برای استفاده آموزشی، پژوهشی و تحقیقاتی تاکید کردند.
انجام طرح ها و پروژه های مشترک در زمینه شناسایی، اصول و روش بایگانی، ارزشیابی، توصیف، حفظ و نگهداری و اطلاع رسانی اسناد آرشیوی از دیگر موارد مورد توافق طرفین در این یادداشت تفاهم می باشد.
رئیس سازمان اسناد و کتابخانه ملی کشورمان روز گذشته در بدو ورود به کشور چین، دیداری نیز با «هان یونگ جین» همتای چینی خود داشت و طرفین علاقمندی خود را بر گسترش همکاریهای کتابخانه های ملی دو کشور اعلام کردند.
صالحی امیری قرار است عصر امروز نیز دیداری با وزیر فرهنگ چین داشته باشد.

ایرنا

94110

نظرات
ADS
ADS
پربازدید