کارنامه کمیسیون های تخصصی اتاق بازرگانی مثبت است | اتاق خبر
کد خبر: 349260
تاریخ انتشار: 18 خرداد 1395 - 16:05
محسن مهرعلیزاده در گفت و گو با اتاق خبر
نزدیک به یک سال از انتخاب هیات رییسه اتاق های بازرگانی می گذرد و در خصوص عملکرد مسئولان بخش خصوصی صحبت های متفاوتی مطرح می شود...

نزدیک به یک سال از انتخاب هیات رییسه اتاق های بازرگانی می گذرد و در خصوص عملکرد مسئولان بخش خصوصی صحبت های متفاوتی مطرح می شود. بسیاری اعتقاد دارند در شرایط فعلی که کشورها نگاه ویژه ای به اقتصاد نوظهور ایران دارند؛ نقش پارلمان بخش خصوصی و مهم تر از همه هیات رییسه این مجموعه ها در روابط تجاری با کشورها بسیار پررنگ خواهد بود. در این زمینه اتاق خبر گفتگویی را با محسن مهرعلیزاده عضو هیات نمایندگان تهران ترتیب داده است که مشروح آن را در ادامه می خوانید.

عملکرد اتاق بازرگانی در یک سال گذشته را چطور ارزیابی می کنید؟

در یک سال اخیر اتاق و هیات رییسه اتاق تمام تلاش خود را در جهت انعکاس مشکلات اقتصادی تولید کنندگان و تجار به کار گرفت و ارتباط خوبی را با دولت و مسئولان برقرار کرد و به عنوان تریبون بخش خصوصی نقش موثری را ایفا کرده است. البته تمام مشکلات اقتصادی به دست اتاق قابل حل نیست و پارلمان بخش خصوصی تا حدی می تواند منعکس کننده و ارائه دهنده طرح هایی برای مشکلات اقتصادی باشد.  از جمله نقاط قوت اتاق در یک سال گذشته می توان به انسجام و همکاری بین اعضا و هیات رییسه یاد کرد و همچنین از نظر همکاری اعضا و فعالیت کمسیون ها، اتاق دوره ی خوبی را آغاز و سپری کرده است.

 

در سال دوم فعالیت دور هشتم اتاق بازرگانی چه فعالیت و برنامه هایی می تواند به موفقیت عملکرد اتاق منجر شود؟

بهترین برنامه در سال دوم فعالیت اتاق تعریف چند پروژه مشخص و معرفی آن ها به دولت است که با ضرورت تاکید در دولت و مجلس طرح ها به اجرا برسد.به عنوان مثال طرحی را تحت عنوان راه اندازی نهضت توسعه صادرات که بخشی از ایده اقتصاد مقاومتی است را در اتاق مطرح کرده ام که هدف از این ایده از بین بردن ظرفیت های معطل صنایع است که طبق آمار 40 تا 50 درصد می باشد.

برای از بین بردن رکودی که سال ها است بر فضای تولید و اقتصاد کشور حاکم شده حداقل کاری که می شود انجام داد توسعه صادرات است که این امر حداقل تورم را در پی خواهد داشت. صاحب شدن بازارهای خارجی هم با کمک سرمایه گذاری های خارجی و  به صورت صادرات مستقیم امکان پذیر است، در این زمینه باید به صورت جهاد گونه قوانین قدیمی را از بین برد و با تدوین قوانین جدید راه را برای صادرات هموار کند که این اقدام باعث از بین رفتن رکود موجود و احیای شغل هایی که از بین رفته اند می شود، گفتنی است که حاصل این فعالیت کمترین اثر تورم را در پی خواهد داشت.

شیوه ی نقد عملکرد دولت در اتاق را چگونه ارزیابی می کنید؟

انتقاد به صورت مداوم نتیجه ی خاصی نخواهد داشت، چراکه در قبال طرح انتقاد باید پیشنهادات افراد منتقد هم بیان شود. بدنه کارشناسی بخش خصوصی به مراتب قوی تر از کارشناسان دولت و مجلس است و چکیده این توانایی ها در هیات رییسه اتاق ایران متمرکز شده است.  اگر این اعضا بتوانند در کمیسیون های اتاق به جای انتقاد، موارد را جمع آوری  کرده و آنها را به صورت طرح و لایحه به دولت ارائه دهند، رویه ی صحیحی در پیش گرفته شده است.در این راستا اگر دولت و مجلس با پیشنهادات اتاق موافقت و همکاری نکردند انتقاد به جا می باشد.

آیا دولت در هموار کردن صادرات اقدامی را انجام داده است؟

بسته های تشویقی که اخیرا دولت برای صادرات در نظر گرفته اقدامی در همین راستا بود که این بسته ی تشویقی تحرک خاصی را در حوزه صادرات نمی تواند ایجاد کند و این اقدامات باید برای از بین بردن مشکلات سد راه صادرات به کار گرفته شود. همچنین مشکلاتی همچون مالیات، گمرگ ، محدودیت های ارزی از بین برود چراکه برای رونق صادرات نباید هیچ ممانعتی وجود داشته باشد، اگر این اقدام صورت بگیرد اتاق نقش تاریخی خود را در سال جاری به ثبت خواهد رساند.

با این اوصاف طرح فوق در سال جاری اجرا خواهد شد؟

این طرح در راستای اهداف اقتصاد مقاومتی است. با توجه به فراهم بودن  زیر ساخت های این طرح و با تصویب آن می شود در طی یک ماه آن را اجرا کرد، همه موارد مورد نیاز در این طرح فراهم است تاجر ایرانی بازارهای خارجی را می شناسد و می داند که چه اجناسی را می تواند صادر کند. این در حالی است که 60 درصد از ظرفیت صادراتی کشور به دلیل رکود بازار خوابیده است و فقط کافی است که راه برای صادرات از لحاظ فیزیکی، اداری و انگیزه ای هموار شود. تمام موانع موجود در حوزه صادرات قابل حل است.

گفت و گو از نیلوفر فلاح

نظرات
ADS
ADS
پربازدید