مزیت های بکارگیری فناوری RFID در گمرکات | اتاق خبر
کد خبر: 349536
تاریخ انتشار: 19 خرداد 1395 - 13:26
در گفت و گوی اتاق خبر با یک فعال اقتصادی مطرح شد
یک فعال اقتصادی تاکید کرد: بهبود روند ترخیص کالا و جلوگیری از ورود کالای قاچاق در کشورمان با فناوری RFID ممکن خواهد شد.

فرشید دوانی عضو کمیسیون امور گمرکی و حمل و نقل خانه اقتصاد ایران در خصوص عملکرد گمرک ایران در جلوگیری از ورود کالاهای قاچاق عنوان کرد: به هر میزان که رو به جلو حرکت می کنیم قطعا امکانات نرم افزاری و سخت افزاری دولت ها افزایش می یابد، در حال حاضر در بسیاری از کشورهای اتحادیه اروپا به ویژه هلند، فناوری RFID کالا در مسیر عبور از خط آهن بر روی کانتینر اسکن می شود.

وی ادامه داد: بر اساس مشخصات مندرج در برچسب ار اف آی دی، صاحب کالا یا اظهار کننده کالا به گمرک مراجعه کرده و کالای خود را ترخیص می کند.

این عضو کمیسیون گمرک خانه اقتصاد ایران با اشاره به نحوه ترخیص کالا در دیگر کشورها اعلام کرد: تمام روند براساس کنترل به جهت سلامت کالا رصد می شود، به همین جهت به هیچ شخصی بدون دلیل نمی توان مشکوک شد و اگر شخصی نیز مرتکب کار خلافی شود، در لیست سیاه قرار خواهد گرفت و از تمامی امتیازات قانونی و اجتماعی که سایرین برخوردار هستند محروم خواهد شد.

دوانی گفت: در حقیقت روند ترخیص کالا در کشورهای توسعه یافته به گونه ای است که فعال اقتصادی به خود اجازه نمی دهد خارج از متن قانون اساسی که دولت و وکلای آن شخص، برای آن ها مشخص کرده حرکت کنند و به سمت کار خلاف سوق یابند.

وی تأکید کرد: ما نیز در حال حرکت به این سمت هستیم ؛ اما همه موارد آن چیزی نیست که می بینیم و در ظاهر مشخص است. چراکه گمرک نیز تنها یک بازوی اجرایی در خصوص مبارزه با کالای قاچاق است.

دوانی ادامه داد: بایستی تمام نهادها اعم از مجلس، دایره حقوقی گمرک و نیروی انتظامی در کنار گمرک به مبارزه با امر قاچاق اهتمام ورزند. اگر اهداف و شیوه های این نهادها به هم نزدیک باشد نتیجه فرآیند کار نیز مثبت تر خواهد بود.

این فعال اقتصادی با اشاره به نامشخص بودن زمان رسیدن  ریشه کن شدن قاچاق کالاست بیان داشت: به عقیده من در حال حرکت در همین سمت و سو هستیم، اما این که چه میزان مانده تا به هدف برسیم نمی توانم برآورد مشخصی را ارائه دهم فقط می توانم بگویم  به نسبت سال و یا سال های گذشته شیوه درستی در حال انجام شدن است.

وی ضمن اشاره به اهمیت سامانه جامع گمرکی در شفاف سازی فعالیت های گمرکی گفت: این سامانه قطع به یقین مؤثر بوده و می تواند باشد، اما عموما تمام کسانی که در جهان سوم زندگی می کنند در مقابل تغییرات حس خوبی ندارند.

دوانی ادامه داد: نمی توان گفت که این سیستم بی نقص بوده است، اما اگر با چشم باز نگاه کنیم و ببینیم هدف از ایجاد پنجره واحد گمرکی چه بوده و روند آن را بررسی کنیم، می توان گفت؛کلیت هدف امری مقدس و ستودنی است.

وی افزود: امیدوارم بتوانیم در آتیه ای نزدیک شاهد موفقیت های همگانی در این سیستم باشیم.

در حقیقت روند ترخیص کالا در کشورهای توسعه یافته به گونه ای است که فعال اقتصادی به خود اجازه نمی دهد خارج از متن قانون اساسی که دولت و وکلای آن شخص، برای آن ها مشخص کرده حرکت کنند و به سمت کار خلاف سوق یابند.

 

کلید واژه ها :
نظرات
ADS
ADS
پربازدید