چرایی نزدیکی برخی کشورهای منطقه به اسراییل برای مقابله با ایران | اتاق خبر
کد خبر: 349589
تاریخ انتشار: 19 خرداد 1395 - 14:19
خاورمیانه به کدام سو می رود؟
دیدارهای آشکار و پنهان مقام های عربستان و امارات با مقام های رژیم صهیونیستی و همچنین رویکردهای گروه های تروریستی فعال در سوریه و عراق مانند گروه تروریستی داعش و جبهه النصره در خصوص رژیم صهیونیستی نشان می دهد این ها بیش از پیش در حال نزدیکتر شدن به این رژی

اتاق خبر- این روزها می بینیم برخی کشورهای عربی در خصوص دشمنی با جمهوری اسلامی ایران با رژیم صهیونیستی اشتراک نظر یافته اند و این دشمنی مشترک باعث شده است آن ها به برقراری ارتباط با این رژیم گرایش بیشتری پیدا کنند و حتی توافق های مخفیانه نظامی و اطلاعاتی به ارزش صدها میلیون دلار با آن امضا کنند و در این میان ٬عربستان سعودی ٬ امارات و گروه های تروریستی مثل داعش و جبهه النصره در این مسیر در کنار برخی دیگر از کشورهای عربی مانند مصر و اردن حرکت می کنند.
این روزها حتی گروه های تروریستی داعش و النصره نیز راه همزیستی مسالمت آمیز با این رژیم را در پیش گرفته اند و می دانند که چگونه باید برای یک روز بیشتر زیستن، فقط و فقط به حفظ مصالح مشترک با ابرقدرت ها تکیه کرد.
یوسی میلمان تحلیل گر نظامی صهیونیست در مقاله ای در روزنامه معاریو نوشت: خطر ارتش کشورهای عربی برای اسرائیل به طور کلی از بین رفته است و اصلا خبری از آن نیست و این به دلیل توافقنامه های صلح اسرائیل با مصر و اردن و نیز وقوع بحران هایی است که برخی دشمنان اصلی ما مثل عراق، سوریه و لیبی را به خود درگیر کرده است، چرا که آن ها فعلا به جنگ با یکدیگر برای بقای خود مشغول شده اند.
میلمان که یکی از مهره های اصلی در بخش های تصمیم گیری در تل آویو محسوب می شود٬ در مصاحبه با روزنامه جروزالم پست گفت: ارتش کشورهای عربی از بین رفته یا ضعیف شده اند و نمی توانند خطری برای اسرائیل باشند چرا که آن ها فعلا به درگیری با خود یا در جبهه های دیگر مشغول شده اند ٬ حزب الله هم اکنون در سوریه سرگرم شده است.
او می گوید: روابط اسرائیل – اردن در بهترین شرایط خود از گذشته تا به حال قرار دارد و این دو از نظر امنیتی و اطلاعاتی بسیار به هم نزدیک شده اند، روابط با مصر نیز از نظر نظامی و اطلاعاتی به خصوص در زمینه همکاری ضد تروریسم در سینا بسیار تنگاتنگ است و دو طرف به طور دائم و مستقیم در زمینه نوع برخورد با جنبش مقاومت اسلامی حماس در بخش غزه با یکدیگر ارتباط دارند.
روزنامه صهیونیستی معاریو همچنین به نقل از یکی از مسئولان بلندپایه این رژیم که خواست نامش فاش نشود، نوشت: روابط تجاری میان اسرائیل و کشورهای عربی خلیج فارس بیشتر از طریق ترکیه و قبرس انجام می شود و اسرائیلی هایی که به طور مستقیم با این کشورها کار می کنند، هیچ گاه اسرائیلی بودن خود را علنی نمی کنند.
روزنامه رای الیوم نیز در خصوص ارتباط برخی کشورهای عربی با رژیم صهیونیستی نوشت: در اوایل دهه هشتاد٬ رژیم صهیونیستی با کشورهای عربی خلیج فارس در زمینه کارخانه های بیسکویت سازی و شیرینی جات فعالیت داشت و در دهه نود دفاتر حفظ منافع در قطر و عمان فعالیت می کردند و برخی تاجران بزرگ اسرائیلی مثل اسحاق چوفا و ایتان ورتهایمر که یکی از تاجران بزرگ و مطرح اسرائیل است و نیز برخی مدیران بانکی مثل هبوعلیم برای بررسی زمینه های سرمایه گذاری به این کشورها سفر کردند.
براساس این گزارش، برخی محصولات و تولیدات رژیم صهیونیستی مثل شیر، محصولات کشاورزی، مصنوعات چوبی، تجهیزات الکترونیکی و فراورده های غذایی جنگی همواره به این کشورها صادر می شده است.
علاوه بر این ٬ این ها روابط ورزشی با هم دارند و اعزام ورزشکاران صهیونیست به کشورهایی مثل قطر و امارات است به صورت علنی و مخفیانه همواره ادامه داشته است و حتی برخی بانک های کشورهای عربی اخیرا به بررسی زمینه سرمایه گذاری در بورس تل آویو نیز روی آورده اند.
رسانه های خبری منطقه از افزایش روز افزون حجم همکاری ها بین رژیم صهیونیستی و عربستان سعودی خبر می دهند تا جایی که برخی رسانه های غربی و صهیونیستی از دیدارهای سری و مخفیانه در سطوح عالی بین مسئولان رژیم سعودی با رژیم صهیونیستی پرده برداشته اند.که نمونه بارز آن دیدار انور عشقی افسر بازنشسته اطلاعاتی سعودی با دوری گلد مدیر کل وزارت خارجه رژیم صهیونیستی است .
ترکی فیصل شاهزاده عربستانی نیز اخیرا با یعقوب عمیدور رئیس سابق شورای امنیت ملی رژیم صهیونیستی در موسسه سیاسی خاورمیانه در واشنگتن دیدار کرد و قبل از آن هم با موشه یعلون وزیر جنگ این رژیم در حاشیه همایش امنیتی مونیخ به طور علنی ملاقات داشت.
این ارتباط به قدری خودمانی و تنگاتنگ بود که این مقام صهیونیست در حضور ترکی فیصل به تهدید لبنان پرداخت و افزود: جنگ علیه حزب الله لبنان ویرانگر خواهد بود و در صورت وقوع جنگ جدید، شمار زیادی از لبنانی ها کشته خواهند شد ضمن این که هر دو طرف سعودی و اسرائیلی در این نشست برای دیدارهای بعدی نیز ابراز آمادگی کردند.
روابط امارات و قطر با رژیم صهیونیستی نیز از دیر باز برقرار بوده و اخیرا علنی تر شده است به طوری که هیات هایی از سوی این رژیم با بهانه های مختلف اقتصادی و تجاری به پایتخت های این کشورها سفر می کنند.
نمایندگی سازمان های بین المللی وزارت امورخارجه رژیم صهیونیستی که سرانجام توانست به عضویت هیات مدیره سازمان بین المللی کیفیت محیط زیست درآید ٬اخیرا هیاتی را به دبی اعزام کرد، این هیات شامل دانیال مرون و یعقوب کیدار مدیران شعبه های سازمان های بین المللی و شعبه خاورمیانه وزارت امورخارجه رژیم صهیونیستی بودند.
یک منبع آگاه در وزارت امور خارجه رژیم صهیونیستی در مورد این سفر نوشت: هیات ما به طور ناگهانی و غافلگیرانه با استقبال گرمی در این کشور رو به رو شد و این سفر بسیار مهم بود.
دوری گلد مدیرکل وزارت خارجه رژیم صهیونیستی در گفت وگو با رادیو ارتش این رژیم گفته بود که روابط ما با امارات روابطی مخفیانه نیست بلکه با هم روابطی رسمی داریم.
گروه های تروریستی جبهه النصره و داعش نیز همزیستی با رژیم صهیونیستی را آموخته اند، یوسی میلمان در ارتباط با نزدیکی این دو گروه تروریستی به رژیم صهیونیستی به تشریح موقعیت آن ها پرداخت و نوشت: قدرت حزب الله از سال 2006میلادی و پس از جنگ دوم لبنان محدود و کنترل شد، اما اسرائیلی ها به موازات آن با قدرت موشک های دوربرد و دقیق که توانایی هدف قراردادن عمق اسرائیل را داشتند از سوی آن روبه رو شدند، ضمن این که نیروهای حزب الله در جریان حضور خود در جنگ سوریه ٬ با تاکتیک های جنگی بیشتری آشنا شدند، اما آن ها از تلفات انسانی رنج می برند. حماس نیز تضعیف و محدود شده و مسئولان و فرماندهان آن ها بارها و بارها اعلام کرده اند که حاضر نیستند وارد جنگ های جدیدی با اسرائیل شوند.
میلمان افزود :حتی اگر مشکلات اقتصادی در غزه را حل کنیم ٬به احتمال زیاد مشکلات مرزی با غزه برای سال های متمادی طولانی حل و اوضاع رو به صلح و سلامت خواهد رفت.
وی در باره حضور گروه های تروریستی داعش و النصره در سوریه و به طور خاص در مرزهای جولان می گوید: این دو گروه تروریستی با کیفیت و نوع همزیستی با همسایگان اسرائیلی خود آشنا شده و فراگرفته اند که آن ها دشمنان مشترکی بدتر و مهم تر از اسرائیل و یهود دارند.
این تحلیل گر سیاسی یهودی تاکید کرد که اوضاع کنونی در عراق، سوریه و لیبی به نفع رژیم صهیونیستی و منافع آن است، به خصوص این که گروه های تروریستی در سوریه، رژیم صهیونیستی را دشمن خود نمی دانند و معتقدند که می توانند در کنار آن ادامه بقا دهند.
رسانه های خبری اخیرا نوشتند که نیروهای نظامی رژیم صهیونیستی هفته گذشته از تشکیل کمیته ای به نام 'وحدت ارتباط' خبر دادند که وظیفه آن عمیق سازی روابط با تروریست ها در سوریه و انتقال مجروحان آن ها برای درمان به بیمارستان های رژیم صهیونیستی است ٬هرچند تا پیش از آن نیز به طور غیرعلنی انجام می شد.
انور عشقی ژنرال بازنشسته سعودی که به دیدار با مقام های رژیم صهیونیستی مشهور است، می گوید: در صورتی که بنیامین نتانیاهو (نخست وزیر رژیم صهیونیستی) به وعده خود عمل کند، عربستان دست به طرحی خواهد زد که برای عادی‌سازی روابط با رژیم صهیونیستی مشوق کشورهای عربی خواهد بود و بر تقویت روابط رژیم صهیونیستی با مصر، اردن و دیگر کشورهای عربی تأثیری مثبت خواهد گذاشت.
او همچنین اعلام کرده بود در صورتی که نتانیاهو طرح سازش عربی را بپذیرد، ریاض بلافاصله سفارت خود را در اراضی اشغالی افتتاح خواهد کرد.
کارشناسان سیاسی به انور عشقی به منزله کانال رسمی ارتباط بین عربستان و رژیم صهیونیستی نگاه می کنند و بر این باورند که او مسئول روابط بین صهیونیست ها و سعودی ها است چرا که بدون چراغ سبز دولتش نمی تواند این گونه سخنان مهمی را در باره برقراری ارتباط یا افتتاح سفارت در تل آویو بر زبان براند.
سردمدار ارتباط عرب ها با رژیم صهیونیستی، عربستان سعودی است به خصوص که در این شرایط بحرانی کنونی منطقه و اشتراک منافع آن ها با رژیم صهیونیستی در تضاد با جمهوری اسلامی ایران، این ارتباط علنی تر شده و هر دو طرف آهنگ شیرین روابط خود در آینده را زمزمه می کنند.

منبع: ایرنا

نظرات
ADS
ADS
پربازدید