زیان 15 میلیارد دلاری در انتظار گردشگری ترکیه | اتاق خبر
کد خبر: 349669
تاریخ انتشار: 20 خرداد 1395 - 09:51
میزان حضور گردشگران روس در آنتالیا درحالی با کاهش عجیب 96 درصدی همراه بوده است که انتظار می‌رود گردشگری ترکیه امسال با ضرر 15 میلیارد دلاری در حجم درآمد مواجه شود.

به گزارش اتاق خبر، بر اساس آمار و ارقام منتشر شده از سوی مقامات آنتالیای ترکیه، تعداد گردشگران روس در این منطقه با توجه به نگرانی‌های امنیتی و همچنین تیره شدن روابط  مسکو-آنکارا با کاهش ۹۶درصدی در پنج ماهه ابتدایی سال جاری میلادی، به ۲۱ هزار نفر کاهش یافته که حاکی از افت ۹۶ درصدی در مقایسه با آمار سال گذشته است.

بر این اساس، در پنج ماه ابتدایی سال ۲۰۱۶ میلادی در مجموع  بیش از ۱.۵ میلیون نفر از طریق هوایی به آنتالیا سفر کردند که حاکی از کاهش ۴۲ درصدی در مقایسه با آمار مشابه در سال ۲۰۱۵ است.
 
اگرچه  تعداد گردشگران آلمانی در آنتالیا نسبت به سال گذشته  ۳۰ درصد کاهش داشته، اما آلمانی‌ها همچنان با ۵۸۲ هزار نفر در صدر بازدیدکنندگان از این مقصد گردشگری قرار دارند و گردشگران هلندی نیز پس از آلمانی‌ها بیشترین حضور را در آنتالیا ثبت کردند، با این وجود تعداد گردشگران این کشور اروپایی نیز در مقایسه با سال گذشته میلادی ۳۳ درصد افت داشته است.
 
به گزارش روزنامه حریت، تعداد گردشگران انگلیسی نیز در فاصله زمانی ژانویه تا می ۲۰۱۶ از 116 هزار نفر در سال گذشته به 93 هزار نفر رسیده است.
 
در این میان، کاهش گردشگران اکثر کشورهای خارجی در آنتالیا در حالی رقم خورده است که تعداد گردشگران اوکراینی در این مقصد  گردشگری با ۵۷ درصد رشد به ۹۰  هزار نفر رسیده است.
 
در طول چهار ماه اول سال  ۲۰۱۶، در مجموع 5.8 میلیون نفر گردشگر خارجی از کشور ترکیه دیدن کردند و بر اساس اعلام فعالان عرصه گردشگری انتظار می‌‌رود ترکیه امسال با ضرر 15 میلیار دلاری در عرصه گردشگری مواجه شود.
 
با توجه به افول گردشگری در ترکیه، ده‌ها هتل همچنان تعطیل باقی خواهند ماند، در حالی که «عثمان اییک»، رئیس فدراسیون هتلداران ترکیه نیز گفته رزور هتل برای روزهای آتی نیز چندان امیدوار کننده نیست.
 
رئیس فدارسیون هتلداران ترکیه همچنین عنوان کرده بسیاری از هتل‌ها نه تنها در آنتالیا، بلکه در تمام خط ساحلی مدیترانه تعطیل هستند و نرخ اشغال هتل‌هایِ درحال فعالیت نیز بسیار پایین است و بین ۲۰ تا ۳۰ درصد است، گرچه  قیمت‌ها ۵۰ درصد پایین‌تر از سال گذشته است.
 
به همین منظور برخی از فعالان عرصه گردشگری پیشنهاد داده‌اند تعطیلات عید فطر در پایان ماه رمضان برای رونق دادن به اوضاع  گردشگری داخلی ترکیه به ۹ روز افزایش یابد و قرار است دولت ترکیه تصمیم خود را در این‌باره اعلام کند.
 
ايسنا
کلید واژه ها :
نظرات
ADS
ADS
پربازدید