چرا نان با کیفیت نشده است؟! | اتاق خبر
کد خبر: 350240
تاریخ انتشار: 22 خرداد 1395 - 18:39
میزان مصرف موادغذایی به‌ویژه نان در ایران همواره نسبت به سایر کشورهای جهان بیش از حد معمول بوده تا جایی که مقایسه آمارها نشان می‌دهد سرانه مصرف نان در ایران بین ۱۱۷ تا ۱۲۰کیلوگرم است درحالی که این رقم در سایر کشورهای جهان به ۲۵ کیلوگرم می‌رسد.

به گزارش اتاق خبر، میزان مصرف بالای نان و همچنین اتلاف آن موجب شد این ماده غذایی هم مشمول اجرای قانون هدفمندی یارانه‌ها شود تا شاید به این طریق میزان مصرف آن مدیریت شده و نسبت به بهبود کیفیت نان نیز اهتمام ویژه‌ای انجام شود اما متاسفانه تاکنون این مسئله اجرایی نشده است. نان به‌عنوان اصلی‌ترین محصول در سبد غذایی خانوار به شمار می‌رود و بهبود کیفیت آن از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است. اما در چند سال اخیر به بهانه‌های مختلف شاهد افت کیفیت آن بوده‌ایم. براساس آمار، سرانه مصرف نان به‌عنوان قوت غالب مردم در کشور حدود ۳۲۰ گرم در روز و معادل ۱۱۷ کیلوگرم در سال است و به عبارتی می‌توان گفت یکی از خریدهای روزانه هر خانواده ایرانی به‌شمار می‌آید. به گزارش باشگاه خبرنگاران جوان، بر این اساس در سال‌های گذشته راهکارهایی برای بهبود وضعیت کیفیت و پخت نان به اجرا درآمد که نخستین آن، اصلاح قیمت با وعده بهبود کیفی بود که در آذر ۹۳ کلید خورد اما به گفته مشتریان با وجود گذشت یک سال ونیم از این اتفاق و آزادپز شدن نانوایی‌های کشور، هنوز تغییر مثبتی در کیفیت نان ایجاد نشده است. گزارش‌ها حاکی از این است که از شمال تا جنوب پایتخت، تخلفاتی در اندازه چانه و کیفیت نان‌ها نیز رخ می‌دهد و قیمت انواع نان اعم از سنتی و فانتزی در مناطق مختلف شهر کاملا متفاوت است و گویا تعرفه قیمتی در این بخش وجود ندارد. براین‌اساس می‌توان گفت بیشتر نانوایی‌ها به بهانه‌های مختلف از تعرفه اتحادیه تبعیت نمی‌کنند به طوری‌که با قدم زدن در سطح شهر متوجه می‌شویم که نان بربری از هزار تومان تا هزار و ۵۰۰ تومان، نان سنگک از هزارو ۱۰۰ تا ۲ هزار تومان و نان تافتون سنتی از ۴۰۰ تا ۶۰۰ تومان، نان لواش از ۲۵۰ تا ۳۵۰ تومان به فروش می‌رسد. این درحالی است که تعرفه اتحادیه‌ای نان سنگک با وزن چانه خمیر ۶۵۰ گرم ۸۰۰تومان، بربری با وزن چانه ۶۰۰ گرم ۷۰۰تومان، تافتون سنتی با وزن چانه ۲۶۰گرم ۴۰۰ تومان، لواش با وزن چانه ۱۶۵گرم ۲۲۰ تومان است. شاید دلیل آب رفتن وزن چانه‌ها و نداشتن کیفیت مطلوب و قیمت‌های دلخواه را تنها بتوانیم در فرصت طلبی برخی از نانوایان جست‌وجو کنیم. با یک حساب سرانگشتی و صحبت با نانوایان درمی‌یابیم که بیش از ۲۰ تا ۲۵درصد نانوایی‌های سطح شهر آزادپز شدند، این درحالی است که مسئولان خبر از آزادپزی تنها ۱۰درصد نانوایی‌های سطح شهر می‌دهند.


بهبود کیفیت نان با یکسان‌سازی قیمت
در این میان برخی مسئولان معتقدند تا وقتی یکسان‌سازی قیمت انجام نشود، کیفیت نان افزایش نمی‌یابد و اصرار بر این امر، حکایت ضرب‌المثل آب در هاون کوبیدن است. در همین زمینه محمدجواد کرمی، رییس اتحادیه نان‌های فانتزی گفت: یکسان‌سازی قیمت آرد و گندم تا زمانی که مشکل کاهش کیفیت مطرح است، عملیاتی نمی‌شود. وی تصریح کرد: وقتی آرد با کیفیت به‌دست نانوایان برسد، دیگر یارانه‌پز و آزادپز معنا ندارد. رییس اتحادیه نان‌های فانتزی در ادامه بیان کرد: باتوجه به کاهش قیمت آرد نانوایی‌های آزادپز و ثبات قیمت یارانه‌پزها، هرگونه افزایش نرخ غیرقانونی است و دستگاه‌های ناظر در صورت مشاهده چنین مواردی برخورد جدی خواهند داشت.


نظارت، راهکار مقابله با کم‌فروشی
یک نماینده پیشین مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با باشگاه خبرنگاران جوان گفت: اگر مجموعه‌های ذی‌ربط در نظارت و برخورد ضعیف عمل نکنند، به‌طور قطع شاهد بی‌کیفیتی نان و به‌دنبال آن نارضایتی مشتریان نخواهیم بود. وی ادامه داد: اتحادیه نانوایان باید برکیفیت و کمیت نان نانوایی‌ها نظارت داشته باشد تا تخلفاتی در کیفیت و وزن این محصول انجام نشود.


بی‌کیفیتی نان گردن آرد افتاد
یک نماینده پیشین مجلس شورای اسلامی درباره وضعیت کیفیت و همچنین قیمت نان گفت: در آذر سال ۹۳ به دنبال اصلاح قیمت نان قرار بود کیفیت آن افزایش یابد، اما اکنون شاهد بی‌کیفیتی به‌ویژه آب رفتن چانه نان‌ها هستیم. وی ادامه داد: نظارت‌ها در نانوایی‌های سطح شهر بسیار کمرنگ است و گویا گاهی در برخی نقاط نظارتی وجود ندارد. بیرانوند تصریح کرد: یکسان‌سازی استانداردها در نانوایی‌ها به‌دلیل تخلفات متعدد ازجمله اقداماتی است که منجر به کاهش تخلفات این صنف خواهد شد. وی ادامه داد: این روزها نانوایان به‌طور معمول بی‌کیفیتی نان را گردن بی‌کیفیتی آرد می‌اندازند. این نماینده دوره نهم مجلس شورای اسلامی در ادامه یادآور شد: در نانوایی‌ها زمان زیادی برای تخمیر آرد صرف نمی‌شود، ضمن اینکه از انواع جوش‌شیرین‌ها و افزودنی‌ها برای پخت استفاده می‌شود که در کیفیت نان بی‌تاثیر نیست. وی با اشاره به تاثیر آزادسازی قیمت آرد بر کیفیت بیان کرد: پیش از آزادسازی لازم است دولت برای جبران خسارت مصرف‌کننده فکری کند چرا که نان، قوت غالب اقشار کم‌درآمد جامعه است.

منبع: صمت

کلید واژه ها :
نظرات
ADS
ADS
پربازدید