ذخایر سنگ آهن ایران به ۴/۵ میلیارد تن افزایش می‌یابد | اتاق خبر
کد خبر: 350585
تاریخ انتشار: 23 خرداد 1395 - 17:17
مهدی کرباسیان با اشاره به طرح‌های اکتشافات در دست اقدام ایمیدرو
«سنگان» را می‌توان یکی از اصلی‌ترین مناطق معدنی کشور به‌ویژه در حوزه سنگ‌آهن دانست. سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران با شناسایی ذخایر غنی سنگ‌آهن در این منطقه تلاش کرد تا این ذخایر را به میزان سنگ‌آهن کل کشور اضافه کند.

به گزارش اتاق خبر، بی‌شک با بهره‌برداری از این ذخایر تحقق تولید ۵۵میلیون تن فولاد در افق ۱۴۰۴ آسان‌تر از گذشته خواهد بود. با توجه به اهمیت این منطقه برای بخش معدن کشور، محمدرضا نعمت‌زاده وزیر صنعت، معدن و تجارت روز گذشته بازدیدی از این منطقه داشت. بدون شک فعالیت معدنی در منطقه سنگان می‌توان تاثیر بسیار مهمی در اشتغالزایی و ایجاد امنیت در این منطقه مرزی داشته باشد.
وزیر صنعت، معدن و تجارت به همراه جمعی از مسئولان وزارتخانه از منطقه سنگان و طرح‌های در دست اجرا در این منطقه معدنی و صنایع معدنی بازدید خواهد کرد.


منطقه معدن سنگان، عسلویه دوم است
وزیر صنعت، معدن و تجارت در مراسم گشایش شرکت معادن سنگ‌آهن احیای سپاهان واقع در شهرستان خواف گفت: منطقه معدن سنگ سنگان، عسلویه دوم است. به گزارش مهر، محمدرضا نعمت‌زاده، با اشاره به گزارشات وارده به وزارتخانه اظهار کرد: متاسفانه بعضی از دستگاه‌های محلی فراموش می‌کنند که برخی تقاضاها مخل و مانع پیشرفت کار می‌شود. وی با بیان اینکه اگر به دنبال پیشرفت در منطقه هستید، باید فضا را آرام نگه دارید تا زمینه‌های لازم برای ورود سرمایه ایجاد شود، افزود: در چند سال اخیر با توجه به کاهش قیمت فولاد در جهان بیشتر شرکت‌های سنگ‌آهن مانند سنگ‌آهن احیای سپاهان به ورشکستگی رسیده اما با پیگیری‌های انجام شده از طرف وزارتخانه این منطقه تا به حال فعال مانده است. وزیر صنعت، معدن و تجارت با بیان اینکه معدن سنگ سنگان، عسلویه دوم است، ادامه داد: اگر مسئولان محلی به دنبال تبدیل آن به یک قطب در منطقه هستند، برای راه افتادن چرخ تولید در منطقه کمک کنند. نعمت‌زاده در پایان با اشاره به نبود آب و برق در منطقه اظهار کرد: با پیگیری‌های انجام شده و با هماهنگی وزارت نیرو تمام تلاش خود را به منظور رساندن امکانات به منطقه می‌کنیم. همچنین محمدرضا نعمت‌زاده وزیر صنعت، معدن و تجارت و معاونان وی ضمن بازدید از طرح‌های فولادی سنگان در مراسم افتتاحیه کارخانه کنسانتره‌سازی شرکت معادن سنگ‌آهن احیاء سپاهان نیز شرکت کردند. فاز نخست کنسانتره‌سازی شرکت معادن سنگ‌آهن احیاء سپاهان حدود ۳ ماه پیش با ظرفیت ۹۰۰هزار تن در سال به بهره‌برداری رسید و تاکنون نیز این کارخانه مرحله تست گرم خود را پشت سر گذاشته و دیروز مراسم افتتاح رسمی این کارخانه با حضور وزیر صنعت، معدن و تجارت برگزار شد شود. برنامه احداث فازهای ۲ و ۳ این کنسانتره‌سازی نیز در دست اجرا است. در این سفر جعفر سرقینی معاون امور معادن و صنایع معدنی وزارت صنعت، معدن و تجارت و مهدی کرباسیان رییس هیات عامل ایمیدرو نیز محمدرضا نعمت‌زاده را همراهی می‌کردند. از منطقه سنگان به عنوان بهشت یا عسلویه معدنی و صنایع معدنی کشور یاد می‌شود و هم‌اکنون پروژه‌های متعددی در زنجیره تولید فولاد در این منطقه از سوی دولت و بخش خصوصی در دست اجرا است. ذخایر سنگ‌آهن موجود در منطقه سنگان افزون‌بر ۱/۲ میلیارد تن برآورد شده است. طرح‌های توسعه در حال اجرا در منطقه سنگان شامل احداث کارخانه‌های کنسانتره و گندله سنگ‌آهن به منظور تولید ۱۷/۵میلیون تن کنسانتره و ۱۵میلیون تن گندله است که این کارخانه‌ها با سرمایه‌گذاری بخش خصوصی شامل این موارد هستند:


- فولاد مبارکه تولید ۵میلیون تن کنسانتره و ۵میلیون تن گندله
- سرمایه‌گذاری توسعه ملی تولید ۲/۵میلیون تن کنسانتره و ۲/۵میلیون تن گندله وابسته به بانک ملی
- هلدینگ صنایع معدنی کاوه پارس وابسته به بنیاد مستضعفان تولید ۲/۵میلیون تن کنسانتره و ۲/۵میلیون تن گندله
- فولاد خراسان تولید ۲/۵میلیون تن کنسانتره.


تولید ۳۰میلیون تن کنسانتره و گندله در سنگان
اقدامات اکتشافی از سوی ایمیدرو حاکی از کشف ذخایر فراوان سنگ‌آهن در منطقه سنگان بود. موضوعی که می‌تواند در کنار توسعه تولیدات معدنی نقش مهمی در اشتغالزایی و محرومیت‌زدایی منطقه ایفا کند. در نتیجه چنین اهدافی این پروژه با پشتکار بیشتری دنبال می‌شود. رییس هیات عامل ایمیدرو چندی پیش با اشاره به فعالیت‌های اکتشافی ایمیدرو اظهار کرد: فعالیت‌های اکتشافی نیز که از ۲ سال گذشته آغاز شده در حال ثمر دادن است اما اثرات اکتشافات جدید در ۲ تا ۳ سال آینده بیش از پیش نمایان می‌شود و ذخایر جدید و مطمئنی برای توسعه این بخش فراهم می‌کند. مهدی کرباسیان تاکید رهبر معظم انقلاب بر توسعه بخش معدن در اقتصاد مقاومتی را نشان توانمندی این حوزه برای تولید ثروت و اشتغالزایی خواند و گفت: ایجاد زیرساخت‌های اساسی مانند حمل‌ونقل زمینی، ریلی و دریایی برای تحقق اهداف کلان این بخش و صنایع معدنی از اهمیت بسیاری برخوردار است. کرباسیان در همین زمینه به جایگاه معادن سنگان در تغذیه خوراک صنایع فولاد اشاره کرد و گفت: در ۲ تا ۳ سال آینده میزان تولید کنسانتره و گندله در سنگان به ۳۰میلیون تن می‌رسد که جابه‌جایی چنین حجمی از تولید، نیازمند گسترش خطوط ریلی در سنگان(استان خراسان رضوی) تا مرکز و جنوب کشور است. وی همچنین به علاقه شرکت‌های خارجی برای همکاری با حوزه معدن و صنایع معدنی ایران اشاره کرد و اظهار کرد: چنانچه ایمیدرو در این مسیر نقش پیشرو را ایفا کند و پس از حرکت‌های اولیه، ادامه فعالیت را به بخش خصوصی واگذار می‌کند و این از وظایف اصلی سازمان توسعه‌ای همچون ایمیدرو است.


ذخایر سنگ‌آهن کشور به بیش از ۴میلیارد تن می‌رسد
همچنین رییس سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران اعلام کرد: ذخایر قطعی سنگ‌آهن اکنون ۲/۷ تا ۳میلیارد تن است که پیش‌بینی می‌شود با نتایج حاصل از اکتشافات در دست اجرای ایمیدرو به ۴ تا ۴/۵ میلیارد تن افزایش یابد. به گزارش روابط عمومی ایمیدرو، مهدی کرباسیان حوزه معدن و صنایع معدنی را از محورهای اصلی اقتصاد مقاومتی عنوان کرد و گفت: به‌عنوان مثال ارزش هر تن سنگ‌آهن با استفاده از انرژی فراوان گاز در کشور، در چند مرحله فرآوری با تبدیل به کنسانتره، گندله و ورود به کوره‌های ذوب از ۴۰ تا ۵۰ دلار فعلی تا حدود ۴۰۰ دلار افزایش می‌یابد. وی با اشاره به شعار امسال «اقتصاد مقاومتی؛ اقدام و عمل» تصریح کرد: اقتصاد مقاومتی فقط مربوط به امسال نیست بلکه از سال‌ها قبل مورد تاکید بوده به طوری که در شعار انقلاب به‌عنوان استقلال هم به آن تاکید شده و استقلال در حوزه اقتصادی بیشتر به خودباوری اشاره دارد. وی با بیان اینکه ایران اکنون پانزدهمین کشور معدنی جهان است، گفت: با نتایج خوبی که از اکتشافات ایمیدرو در سطح ۲۵۰هزار کیلومتر مربع به‌دست آمده، جزو ۱۰ کشور برتر دنیا از لحاظ ذخایر معدنی قرار خواهیم گرفت. کرباسیان افزود: همچنین چنانچه ذخایر کشف شده را در کنار انرژی نفت و گاز که تکمیل‌کننده صنایع معدنی هستند و ارزش‌افزوده ایجاد می‌کنند، قرار دهیم می‌توانیم یکی از محورهای اقتصاد مقاومتی را حوزه معدن و صنایع معدنی در نظر بگیریم. رییس هیات عامل ایمیدرو با بیان اینکه در اقتصاد مقاومتی ظرفیت رشد بالایی در حوزه معدن و صنایع معدنی وجود دارد، اظهار کرد: اکنون سهم بخش معدن و صنایع معدنی در تولید ناخالص داخلی ایران ۶درصد در حالی که در سایر کشورهای معدنی این رقم تا حدود ۱۶درصد است.


افتتاح کنسانتره‌سازی احیاء سپاهان با حضور نعمت‌زاده
مدیر فنی شرکت معادن «سنگ‌آهن احیاء سپاهان» از افتتاح رسمی کارخانه کنسانتره‌سازی این شرکت با ظرفیت تولید ۹۰۰ هزار تن در سال، فردا با حضور وزیر صنعت، معدن و تجارت و معاونان وی خبر داد. به گزارش ماین‌نیوز، سیوان محمدی با اشاره به اینکه پروژه کنسانتره‌سازی شرکت معادن سنگ‌آهن احیاء سپاهان شامل ۳ فاز می‌شود، افزود: فاز نخست این پروژه حدود ۳ ماه پیش به تولید رسید و تاکنون مرحله تست گرم خود را پشت سر گذاشته ودیروز حضور وزیر صنعت، معدن و تجارت و معاونان وی این کارخانه به صورت رسمی افتتاح شد. وی با بیان اینکه فاز ۲ و ۳ این کارخانه نیز هر یک با ظرفیت ۵۰۰ هزار تن در دست اجرا هستند، عنوان کرد: فاز نخست به‌وسیله شرکت عملیاتی شد اما در فازهای ۲ و ۳ بخش‌های E و P پروژه به‌وسیله ۲شرکت چینی و بخش C پروژه نیز از سوی شرکت معادن سنگ‌آهن احیاء سپاهان اجرایی خواهد شد. مدیر فنی شرکت معادن سنگ‌آهن احیاء سپاهان با اشاره به اینکه فاز یک کنسانتره‌سازی شرکت معادن سنگ‌آهن احیاء سپاهان دارای بهترین کیفیت محصول تولیدی بوده و در آن از روش پرعیارسازی و فرآوری «تر» استفاده شده، توضیح داد: با توجه به اینکه مساحت معدن ما حدود ۷۰ کیلومترمربع است بخشی از این مساحت را به فاز نخست اختصاص دادیم و بقیه نیز به فازهای ۲ و ۳ اختصاص می‌یابد. محمدی افزود: در فاز یک کارخانه از ژئومتالورژی استفاده کردیم به همین دلیل در این فاز دیگر مراحل خردایش، آسیاب و فلوتاسیون را نداریم و بدون این مراحل عیار سنگ‌آهن با هزینه بسیار کم نسبت به دیگر واحدهای کنسانتره‌سازی به ۶۶ تا ۶۷ درصد می‌رسد. از سوی دیگر میزان مصرف برق در این نوع کنسانتره‌سازی نیز بسیار کم و حدود ۳ مگاوات است در حالی که در کارخانه‌های با ظرفیت مشابه که روش خردایش هم دارند، میزان مصرف برق به ۱۰ مگاوات نیز می‌رسد. ضمن اینکه آب مصرفی ما نیز یک سوم آب مصرفی کارخانه‌های کنسانتره‌سازی مشابه است. او دو عامل عیار مناسب سنگ‌آهن منطقه سنگان و همچنین کار خوب ژئومتالورژی و انتخاب بهترین نقطه از معدن برای فاز یک کنسانتره‌سازی را دو عامل اصلی در کاهش هزینه تولید کنسانتره در فاز نخست برشمرد و افزود: محصول ما مناسب برای شارژ در کوره‌های بلند مانند ذوب آهن اصفهان است. ضمن اینکه محصول ما بازارهای صادراتی مناسبی هم دارد. مدیر فنی شرکت معادن سنگ‌آهن احیاء سپاهان درباره شرایط محیط‌زیستی این پروژه نیز گفت: کار مهم در این کارخانه آبگیری از باطله است. بر این اساس باطله را طی دو آبگیری می‌کنیم که انجام این کار در منطقه کم آب سنگان بسیار حیاتی است و باعث می‌شود میزان آب مصرفی ما نیز کاهش یابد. به گفته وی مرحله تست گرم فاز یک کنسانتره‌سازی شرکت معادن سنگ‌آهن احیاء سپاهان در ۳ ماه اخیر انجام شده و حدود ۲۰ تا ۳۰ هزار تن محصول نیز در همین مدت تولید شده است.


صادرات سنگ‌آهن از سنگان به ترکمنستان
مدیرکل راه‌آهن شرق گفت: برای نخستین بار صادرات سنگ‌آهن از مجمتع مواد معدنی سنگان به کشور ترکمنستان از سوی این اداره کل انجام شد. به گزارش تسنیم، محمد ابراهیم اقبالی اظهار کرد: حمل سنگ‌آهن هماتیت در ۱۱ واگن لبه بلند «سی‌آی‌اس» به تناژ ۷۲۶ تن از مجمتع مواد معدنی سنگان به ترکمنستان انجام شد. مدیر کل راه‌آهن شرق افزود: برنامه ماهانه حمل این بار ۱۰۰ هزار تن است که آغاز صادرات سنگ‌آهن از این منطقه به کشور ترکمنستان است.

منبع: صمت

نظرات
ADS
ADS
پربازدید