ایجاد ارزش‌افزوده، نیازمند تعویض ماشین‌آلات فرسوده | اتاق خبر
کد خبر: 350684
تاریخ انتشار: 24 خرداد 1395 - 02:19
: فرسودگی ماشین‌آلات و تجهیزات در ۱۶۲ واحد تولید محصولات سلولزی در خراسان رضوی که به‌صورت مستقیم از ۳هزار و ۳۵۲ نفر در خط تولید واحدهای خود بهره می‌برند،

به گزارش اتاق خبر، استفاده از کاغذ در صنعت، امری اجتناب‌ناپذیر است، به گونه‌ای که بسیاری از کالاهای مصرفی امروزه از کاغذ تشکیل می‌شوند. در کل می‌توان گفت؛ صنایع سلولزی از جایگاه ویژه‌ای در محصولات تولیدی برخوردارند که از نمونه آن می‌توان به تولید انواع کاغذ، کارتن، مقوا، ورق کارتن، آخال کاغذ محصولات بهداشتی مانند دستمال کاغذی، پوشک و... اشاره کرد. رییس اداره صنایع غیرفلزی سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان رضوی  واحدهایی که در زمینه تولید محصولات سلولزی از سازمان صنعت، معدن و تجارت این استان پروانه بهره‌برداری دریافت کرده‌اند را ۱۶۲ عدد عنوان کرد و گفت: این واحدها با سرمایه‌گذاری ۱۷۰۰میلیارد ریالی، توانسته‌اند در شهرستان‌های مشهد، سبزوار، قوچان، تربت حیدریه، خیاران، فریمان، گناباد، کاشمر، نیشابور، چناران و درگز برای ۳هزار و ۳۵۲ نفر به صورت مستقیم فرصت شغلی ایجاد کنند و براساس نیاز استان و سایر استان‌ها در صورت ۳ شیفت کاری مشغول به فعالیت باشند. بهره‌گیری از ماشین‌آلات و تجهیزات پیشرفته روز دنیا می‌تواند روند تولید در تمام واحدهای تولیدی را تسریع کند. در این میان ماشین‌آلات و تجهیزات فرسوده علاوه بر کند کردن روند تولید، با افزایش هزینه‌های تولید، محصولی را به بازار عرضه می‌کنند که توان رقابت با محصولات مشابه که از فناوری‌های جدید استفاده می‌کنند را نخواهد داشت؛ موضوعی که محمدرضا رادفر به آن اشاره کرد و افزود: متاسفانه بیشتر واحدهای تولیدی استان که در زمینه صنایع سلولزی فعال هستند ماشین‌آلات و فناوری قدیمی دارند که این امر باعث افزایش هزینه‌های تولید و قابل رقابت نبودن در بازارهای هدف در آنها شده است. البته این در حالی است که اگر اعتبارات لازم از سوی دولت به این صنعت اختصاص داده شود و بانک‌ها نیز تسهیلات مورد نیاز برای تامین منابع مالی را دراختیار واحدهای تولیدی قرار دهند، برنامه‌ریزی‌های لازم برای روزآمدی ماشین‌آلات و فناوری مورد استفاده در خط تولید آنها پیش‌بینی شده است.
تولید و عرضه محصول به بازارهای داخلی به تنهایی نمی‌تواند جوابگوی تامین نقدینگی واحدهای تولیدی باشد، به همین منظور صادرات محصول به بازارهای هدف منطقه‌ای و فرامنطقه‌ای با قابلیت رقابت با محصولات مشابه ازجمله مزیت‌هایی است که واحدهای تولیدی می‌توانند برای ایجاد ارزش‌افزوده و تامین نقدینگی از آن بهره کافی را ببرند؛ رادفر با اشاره به این امر ابراز کرد: محصولات تولیدی در واحدهای سلولزی استان به‌صورت عمده به عنوان کالای واسطه‌ای در دیگر واحدها استفاده می‌شود اما با این وجود برخی واحدها صادرات کارتن به کشورهای همجوار مانند عراق و افغانستان را در دستور کار خود دارند.
واردات بی‌رویه محصول از مبادی قانونی و قاچاق از مشکلاتی است که واحدهای تولیدی همواره با آن دست و پنجه نرم می‌کنند. در این میان به گفته رییس اداره صنایع غیرفلزی سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان رضوی تعداد زیادی از واحدهای سلولزی استان به‌دلیل واردات بی‌رویه محصولات مشابه تمایلی برای اجرای طرح‌های توسعه‌ای در واحدهای تولیدی خود ندارند که در صورت جلوگیری از ورود محصولات مشابه و تخصیص اعتبار می‌توان شاهد توسعه این صنایع در استان بود. بروز مشکلات ازجمله معضلاتی است که واحدهای صنعتی را همواره دچار چالش کرده و می‌کند. رادفر مشکلات موجود در واحدهای سلولزی استان را کمبود نقدینگی، انباشت محصول، بدهی به بانک‌ها به دلیل بالا بودن نرخ سود تسهیلات دریافتی و برخی مشکلات واحدها که به‌دلیل استفاده از کاغذهای ضایعاتی با سازمان محیط‌زیست و... به وجود می‌آید، عنوان کرد و افزود: می‌توان با برنامه‌ریزی آنها را برطرف کرد.


توجه به صنایع سلولزی
مهم‌ترین بحثی که در صنایع سلولزی همواره مطرح بوده، تولید محصولات بهداشتی ازجمله دستمال کاغذی و پوشاک به همراه کارتن‌های بسته‌بندی کالای تولیدی سایر واحدها است که جایگاه این صنعت را به عنوان صنعت مکمل در میان سایر واحدها مهم جلوه داده است؛ موضوعی که رییس خانه صنعت و معدن خراسان رضوی به آن اشاره کرد و افزود: صنعت بسته‌بندی در ارائه محصول به بازارهای هدف و ایجاد ارزش افزوده از جایگاه ویژه‌ای برخوردار است و با وجود اهمیت آن متاسفانه تاکنون در استان و کشور به خوبی به آن پرداخته نشده و همین امر باعث شده آنچنان که باید صنایع سلولزی به‌ویژه در بخش تولید محصولات بسته‌بندی شکوفا نشود.
امروزه بهره‌گیری از صنایع سلولزی در کشورهای پیشرفته، باعث ایجاد رقابت‌پذیری بیشتر کالای تولیدی در بازارهای هدف شده است.
روندی که بازنگری صنایع در خط تولید به‌ویژه در بخش بسته‌بندی را موجب شده تا با روزآمد شدن در این زمینه، راه ترقی را پیش بگیرند. حسن حسینی با اشاره به اهمیت صنایع سلولزی در صنعت بسته‌بندی گفت: متاسفانه دراختیار دولت بودن بخش زیادی از صنایع کشور باعث شده بخش خصوصی نتواند آن‌گونه که باید از توانمندی‌های خود بهره کافی را ببرد. این روند در خراسان رضوی تا جایی پیش رفته که این استان توانایی بهره‌گیری از صنایع بزرگ و مادر را ندارد.
بخش خصوصی می‌تواند رقابت‌پذیری محصول تولیدی و اقتصاد پویا را در تمام زمینه‌ها در سطح کشور ایجاد کند. در دولت‌های گذشته بخش خصوصی زمانی اهمیت پیدا می‌کرد که کمبود نقدینگی گریبانگیر خزانه دولتی می‌شد و برای تامین نیازهای داخلی و از دست ندادن بازارهای خارجی به حضور آن در عرصه‌های مختلف نیاز پیدا می‌شد. این در حالی است که در اقتصاد مقاومتی مدنظر رهبر معظم انقلاب به صراحت آمده که باید بخش خصوصی را توانمند کرد؛ رییس خانه صنعت و معدن خراسان رضوی این را گفت و ادامه داد: زمانی که بخش خصوصی از قدرت لازم برای تصمیم‌گیری در امر احداث و بهره‌برداری از واحدهای تولیدی برخوردار شود به طور حتم علاوه بر بازاریابی و بازارسازی برای محصولات تولیدی، رونق اقتصادی مناسبی را برای کشور به همراه خواهد آورد.


ارزش‌افزوده صنایع سلولزی
در اینکه برخی صنایع به عنوان مکمل برخی دیگر از صنایع هستند، نمی‌توان شک کرد. به عنوان نمونه صنایع سلولزی در صنایع بسته‌بندی کالای تولیدی سایر واحدها نقش اساسی را در ایجاد ارزش افزوده برعهده دارد. محمدحسین روشنک، عضو اتاق بازرگانی مشهد در گفت‌وگو با صمت بر این موضوع تاکید کرد و افزود: در صورتی که در صنایع مکملی مانند صنایع سلولزی برنامه‌ریزی‌های لازم برای تولید محصول باکیفیت به انجام برسد به حتم در افزایش تولید محصول برای رقابت با محصولات مشابه، بازاریابی و بازارسازی آنها تاثیر مثبتی خواهد داشت.
امروزه با توجه به جایگاه صادرات در امر تولید نمی‌توان اهمیت صنایع سلولزی را کم جلوه داد. این در حالی است که امروزه با وجود اینکه صنایع بسته‌بندی به‌عنوان زیرمجموعه صنایع سلولزی به‌شمار می‌روند اما متاسفانه کیفیت چندانی ندارند و همین امر باعث شده توان رقابتی چندانی در محصولات تولید کشور ایجاد نشود.
وی با بیان این مطلب ادامه داد: با توجه به اهمیت لوازم جانبی بهداشتی مانند دستمال کاغذی، پوشک و سایر مواد کاغذی که ارتباطی مستقیم با بهداشت عمومی و شخصی افراد جامعه دارند، صنایع سلولزی نقش اساسی را در این زمینه برعهده دارند که به همین منظور چگونگی تامین کاغذ به‌عنوان مواد اولیه مورد استفاده در خط تولید این صنایع از جایگاه ویژه‌ای برخوردار است.
صنایع سلولزی جزو صنایع پیشران به‌شمار می‌رود و در صورتی که بتوان به شکل ویژه به آن پرداخت، به حتم در بالا بردن سطح بهداشت و ایجاد ارزش افزوده در سایر محصولات تولیدی در واحدهای دیگر کمک فراوانی خواهد کرد؛ روشنک این را گفت و اظهار کرد: صنایع سلولزی با توجه به پیوستگی محسوس با سایر صنایع، در ایجاد رونق اقتصادی و شکوفایی صنعت جدا از سایر صنایع نمی‌توانند عملکرد متفاوتی داشته باشند اما در صورتی که توجه ویژه‌ای برای گسترش این صنایع، شود در آینده‌ای نزدیک، شاهد رونق آن با ایجاد فرصت‌های شغلی و ارزش‌افزوده خواهیم بود.

منبع: صمت

نظرات
ADS
ADS
پربازدید