گردشگری ارزان قیمت اولویت وزارت ورزش و جوانان توسعه یابد | اتاق خبر
کد خبر: 351699
تاریخ انتشار: 26 خرداد 1395 - 23:21
مدیرکل طرح های ملی جوانان با بیان اینکه اوقات فراغت جوانان باید جدی گرفته شود، گفت: توسعه گردشگری ارزان قیمت از اولویت های کمیسیون تخصصی اوقات فراغت است.

به گزارش اتاق خبر، محسن طلایی ماهانی افزود: در کشور ما هنوز مسئله اوقات فراغت به صورت مسئله جدی در نظر گرفته نمی شود و نگاه برخی از دستگاه ها همان نگاه سنتی است و اوقات فراغت را نه یک بحث کلیدی بلکه یک مقوله در حاشیه می پندارند.

وی ادامه داد: در کشورهای پیشرفته اکنون مسئله اوقات فراعت یکی از مهمترین اولویت ها است و در این مهم نقش بخش خصوصی و سازمان های مردم نهاد بسیار پرنگ است.

طلایی ماهانی با بیان اینکه در کشور ما هنوز بخش خصوصی و سازمان های مردم نهاد به اندازه کافی رشد نکرده و قدرت کافی را ندارند عنوان کرد: هنوز با جایگاه ایده آل در حوزه اوقات فراغت فاصله زیادی داریم و برای رسیدن به حالت مطلوب، دستگاه های دولتی باید بیشتر به نظارت و بسترسازی پرداخته و راه را برای ورود بخش های غیردولتی هموار کنند.

مدیر کل طرح های ملی جوانان با تاکید بر اهمیت حضور سازمان های غیردولتی در رسیدن به حد مطلوب در حوزه اوقات فراغت گفت: کمیسیون اوقات فراغت که با حضور متخصصین این حوزه و چهره های دانشگاهی تشکیل شده است در برنامه ریزی های کلان خود به حضور سازمان های غیر دولتی توجه ویژه داشته است و تمام تلاش خود را به کار برده است تا دستگاه ها را به استفاده از این ظرفیت ها ترغیب کند.

وی در خصوص مهمترین اقدامات این کمیسیون عنوان کرد: تا کنون تمرکز اصلی کمیسیون بر روی تعیین اهداف بلند مدت بوده است که خوشبختانه این مهم انجام شده است و جهت تصویب به ستاد ساماندهی امور جوانان ارائه خواهد شد. 

طلایی ماهانی قدم بعدی کمیسیون را تعیین اهداف یک ساله دانست و افزود: اکنون که اهداف کلان مشخص شده است سعی داریم تا اهداف و برنامه های کوتاه مدت را تعیین و در این راستا وظایف دستگاه ها نیز مشخص کنیم.

مدیر کل طرح های ملی جوانان با بیان اینکه دستگاه ها گرفتاری های زیادی دارند عنوان کرد: با این حال باید بدانیم که مسئله اوقات فراغت بویژه برای جوانان از اولویت بالایی برخوردار است و اگر به این مهم به موقع و درست توجه نشود می تواند منشا آسیب های بسیاری مانند اعتیاد و.. باشد و بنابراین دستگاه های مختلف مثل شهرداری، آموزش و پرورش، آموزش عالی بسیج هلال احمر و... در این مهم ما را یاری کنند.

طلایی ماهانی با اشاره به رویکرد وزارت ورزش و جوانان در زمینه اوقات فراغت عنوان کرد: برنامه ریزی های وزارت ورزش و جوانان در ورزش همگانی و مسائلی از این دست همه دلیل بر آن دارد که توجه اصلی ما به جنبه جمعی اوقات فراغت است چرا که اوقات فراغت به صورت فردی چندان نمی تواند غنی باشد و دستگاه ها این مطلب را نیز مورد توجه قرار دهند.

وی تاکید کرد: دستگاه ها باید بدانند که جوانان در فعالیت های جمعی وارد نمی شوند مگر اینکه این برنامه ها به لحاظ کیفی در حد مطلوب بوده و از برنامه های تکراری فاصله داشته باشند که این امر نیز قطعا تحقق نخواهد یافت مگر با برنامه ریزی صحیح و حساب شده.

طلایی ماهانی با بیان اهمیت استفاده از ظرفیت جوانان در برنامه های مربوط به خودشان عنوان کرد: باید از ظرفیت جوانان برای جوانان استفاده کنیم و تجربه نشان داده است هرجا از جوانان استفاده کرده ایم با کیفیت ترین برنامه و با کمترین هزینه انجام می شود.

مدیرکل طرح های ملی جوانان همچنین توسعه گردشگری ارزان قیمت را از دیگر اولویت های کمیسیون تخصصی اوقات فراغت دانست و گفت: هنوز در کشور ما سفر به عنوان یک فعالیت طولانی و پر هزینه شناخته می شود و اگر بتوانیم کاری کنیم که جوانان به صورت گروهی در شهر، استان و بعدها در کشور با هزینه های کم گردش کرده و محیط پیرامون خود را بهتر بشناسند قطعا گامی بزرگی در جهت غنی سازی اوقات فراغت برداشته ایم.

منبع: مهر

94104

نظرات
ADS
ADS
پربازدید