توسعه مدیریت انرژی ومحیط زیست در منطقه پارس عسلویه عملیاتی می‌شود | اتاق خبر
کد خبر: 353033
تاریخ انتشار: 31 خرداد 1395 - 18:24
برای نخستین بار در کشور با حمایت ستاد توسعه بهینه‌سازی انرژی و محیط زیست، توسعه مدیریت یکپارچه انرژی و محیط زیست در سطح کشور بویژه منطقه پارس عسلویه عملیاتی می‌شود.

اتاق خبر: حسین خواجه‌پور ، مدیر بخش زیست محیطی طرح پژوهشی «توسعه مدیریت انرژی و محیط زیست در منطقه پارس عسلویه» با تببین اهداف و رسالت‌های سازمان منطقه ویژه عسلویه در حوزه بهینه‌سازی انرژی و زیست محیطی اظهار کرد: بررسی وضعیت زیست‌محیطی منطقه ویژه پارس عسلویه به لحاظ کنترل آلاینده‌های هوا، آب و پساب از جمله اهداف  این طرح پژوهشی در منطقه پارس عسلویه است.  
خواجه پور با اشاره به خلاءهای دانشی موجود در بخش مدیریت انرژی و مدیریت زیست محیطی در منطقه پارس عسلویه گفت:  با در نظرگیری شرایط زیست‌محیطی و هدررفت‌های انرژی در منطقه پارس عسلویه،  اجرای طرح‌های بهینه سازی جریان انرژی و مدیریت انتشار آلاینده ها در منطقه، در دستور کار مطالعات ستاد بهینه سازی انرژی و محیط زیست قرار گرفت.
تخمین سهم مسؤولیت آلودگی هر واحد صنعتی در منطقه عسلویه
مدیر بخش زیست‌محیطی این طرح پژوهشی، ورود واحدهای پتروشیمی و پالایشگاهی فعال منطقه عسلویه به فرایند کاهش و انتشارات را هدف اصلی این طرح پژوهشی خواند و اظهار کرد: هدف از اجرای این طرح پژوهشی اجرایی شدن ساز و کاری در منطقه پارس عسلویه است که با توجه به آن واحدهای پتروشیمی و پالایشگاهی فعال در منطقه عسلویه به‌ویژه منطقه پارس 1 که معضل اصلی آلودگی در این منطقه مشاهده می شود،  به‌صورت داوطلبانه و با در نظرگیری منافع اقتصادی خود وارد فرایند کاهش و مدیریت انتشارات شوند.  
وی در ادامه در توضیح کاهش انتشارات در میان واحدهای پتروشیمی و پالایشگاهی فعال منطقه عسلویه گفت: کاهش انتشارات پایدار از طریق بازار تبادل انتشارات در منطقه رخ می‌دهد و اجرایی شدن  این مساله از پیچیدگی‌هایی برخوردار است که مهم‌ترین آن مشخص شدن سهم مسؤولیت آلودگی‌های هر واحد در منطقه است.  تبادلات خوراک، محصول و خدمات تولیدی بین واحدها، بر پیچیدگی‌های مساله تخصیص مسؤولیت‌های زیست محیطی می‌افزاید. چرا که اگر واحدی خوراکی را مصرف می‌کند که از یک تولیدکننده آلوده در منطقه ایجاد می‌شود، باید آن واحد مربوطه بخشی از مسؤولیت زیست محیطی را به عهده بگیرد.  
اجرای فاز اول طرح پژوهشی «توسعه مدیریت انرژی و محیط زیست در منطقه پارس عسلویه»
خواجه‌­پور با اشاره به اجرای فاز اول در توسعه مدیریت انرژی و محیط زیست در منطقه پارس عسلویه تصریح کرد:  بر اساس این تعریف مساله، در فاز اول کار بر اساس تخمین میزان انتشارات واحدها و بکارگیری مدل‌های پراکنش آلاینده در منطقه، سطح استاندارد میزان کل انتشارات در منطقه پارس عسلویه  محاسبه شده است.
وی گفت: این که ما بتوانیم سقف انتشارات را در منطقه پارس عسلویه مشخص کنیم، یکی از کارهای اساسی بود که در حال حاضر به انجام رسیده و البته در صورت اجرایی شدن این طرح در منطقه، نیازمند استفاده از داده‌های میدانی به روز و دقیق‌تر خواهیم بود.
مدیر بخش زیست محیطی طرح پژوهشی توسعه مدیریت انرژی و محیط زیست در منطقه پارس عسلویه تصریح کرد: پس از تعیین سقف میزان استاندارد انتشارات است که می‌توانیم بگوییم به منظور کاهش انتشارات، هر واحد باید چه مسؤولیتی را به عهده گیرد. برای این منظور نیز روش شناسی‌های نوین علمی پیشنهاد داده شده است تا بتوانیم مسؤولیت‌های زیست محیطی واحدها را تعیین کنیم.
وی در ادامه افزود: متدولوژی تعیین‌شده به‌منظور جلوگیری از آلودگی‌های زیست‌محیطی در منطقه پارس عسلویه می‌تواند برای جلوگیری از آلودگی آب منطقه هم مورداستفاده قرار گیرد.
خواجه پور با اشاره به اهمیت اجراسازی این پایلوت در بخش‌های مختلف خاطرنشان کرد: اگر این طرح پژوهشی به‌عنوان یک پایلوت موفق در منطقه پارس عسلویه اجراسازی شود، تنها و نخستین طرحی خواهد بود که در  خصوص مدیریت یکپارچه زیست‌محیطی مبتنی بر بازار تبادل انتشارات در سطح کشور ایجاد می‌شود.  
وی در پایان با اشاره به نقش ستاد توسعه بهینه‌سازی انرژی و محیط‌زیست معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری عنوان کرد: ستاد با فراهم آوردن زیرساخت‌ها و برگزاری جلساتی با حضور کارشناسان زبده در این حوزه ضرورت اجرا سازی این طرح را چه در حوزه زیست‌محیطی و چه در حوزه مدیریت انرژی به بحث و گفت‌وگو گذاشت و در جلسه‌هایی تخصصی‌تر،  طرح به همراه دستاوردهای فعلی ارائه شد.

وی ابراز امیدواری کرد که این طرح با زمینه‌سازی ستاد توسعه مدیریت انرژی و زیست‌محیطی معاونت علمی با استقبال واحدهای فعال در منطقه روبرو شده و با همکاری مدیریت منطقه ویژه اقتصادی انرژی پارس، نتایج حاصل از آن اجرایی شود.

منبع:ایسنا

کلید واژه ها :
نظرات
ADS
ADS
پربازدید