Performancing Metrics

نابودی شهر تاریخی تیس | اتاق خبر
کد خبر: 353064
تاریخ انتشار: 31 خرداد 1395 - 21:49
شهر تاریخی تیس سیستان و بلوچستان در خطر نابودی است و سرپرست هیئت بررسی این شهر تاریخی نسبت به این موضوع هشدار داد.

به گزارش اتاق خبر، «علی صدرایی» سرپرست هیئت بررسی شهر تاریخی تیس سیستان و بلوچستان درباره تهدیدهای متوجه‌ی این شهر تاریخی بیان کرد که مداخلات انسانی، جاده‌سازی، تخریب‌های محیطی، تسطیح، خانه‌سازی و بازسازی‌های غیراصولی عواملی هستند که آثار تاریخی به جامانده از دوران سلجوقی، صفوی و قاجار شهر تاریخی تیس، یکی از مهم‌ترین بنادر تاریخی دریای عمان در دوران اسلامی را تهدید می‌کنند.

وی افزود که در بازدید هیئت باستان‌شناسی از شهر تاریخی تیس چابهار، کل مجموعه تاریخی این منطقه شامل بندر تاریخی تیس، قلعه‌ی پرتغالی‌ها، غارهای سه‌گانه بان مسیتی ، محوطه شهر تاریخی و قبرستان‌های شش‌گانه مورد بررسی کارشناسانه قرار گرفت.

بر اساس گزارش روابط عمومی پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری، این باستان‌شناس، نبود حفاظت و نگهداری را عمده‌ترین مشکل این منطقه اعلام کرد و گفت: روند تخریب آثار تاریخی موجود در شهر تاریخی تیس که اغلب آن‌ها ثبتی نیز هستند تداوم دارد.

این باستان‌شناس در ادامه به بیان وضعیت برخی از این آثار پرداخت و افزود که مداخلات در بندر تاریخی تیس و بخش جنوبی منطقه که آثاری از تمدن گذشته دریانوردی ایرانیان را در خود نهفته دارد به چشم می‌خورد.

وی با اشاره به اینکه این قسمت، بعد از قلعه تا دریا را شامل می شود تصریح کرد که در سال‌های اخیر گنجینه‌ای با ارزش در این بخش کشف شده که البته بخشی از آن غارت و قسمتی نیز در اداره کل میراث فرهنگی استان سیستان و بلوچستان نگهداری می‌شود.

صدرایی گفت که قلعه‌ی تاریخی تیس، موسوم به قلعه پرتغالی‌ها که بعد از بندر تاریخی به سمت شرق قرار دارد از یک سو مورد بازسازی‌های بسیار ناقص، غیراصولی و غیر علمی قرار گرفته و از سوی دیگر تعریض جاده چابهار به کنارک به آن آسیب رسانده است.

وی ایجاد دکل مخابراتی در سمت دیگر قلعه، ایجاد آب نما در بخش ورودی و نبود ساماندهی را از دیگر تهدیدات مخرب این اثر ثبتی اعلام کرد.

وی وضعیت غارهای سه‌گانه بخش شمالی شهر تاریخی تیس که به غارهای بان مسیتی مشهورند را بسیار بد توصیف کرد و گفت که نبود ساماندهی، تخریب محیطی و مداخلات انسانی سال‌های اخیر بر نابودی این آثار سه‌گانه، شامل دو غار تاریخی و یک غار طبیعی سرعت بیشتری داده است.

او با اشاره به وضعیت نامناسب محوطه و قبرستان‌های این شهر تاریخی بیان کرد: این محوطه که از بافت مرکزی شهر تاریخی شروع و به سمت غرب ادامه دارد پیش از این تسطیح و خانه‌سازی شده است.

صدرایی با بیان اینکه در سال‌های اخیر از ۶ قبرستان ثبتی، ۴ قبرستان تسطیح و یک قبرستان نیز در حال تسطیح و تقسیم بندی برای خانه سازی است گفت که اگر بصورت اضطراری به قبرستان های تاریخی این شهر رسیدگی نشود این روند ادامه خواهد داشت و در زمان بسیار کوتاه از آنها آثاری باقی نخواهد ماند.

این باستان‌شناس یادآور شد که از جمله آثار دیگر این خطه می توان به آب‌انبارها، قلعه فیروز گت و بلوچ گت و سد تاریخی تیس اشاره کرد که حفاظت و نگهداری از آن‌ها خود، مایوس‌کننده است.

منبع: کجارو

94104

نظرات
ADS
ADS
پربازدید