راه‌آهن «انگرن – پاپ» با حضور روسای جمهور چین و ازبکستان افتتاح شد | اتاق خبر
کد خبر: 354072
تاریخ انتشار: 4 تیر 1395 - 02:44
خط راه‌آهن «انگرن – پاپ» در ازبکستان با حضور «اسلام کریم‌اف» رئیس جمهور این کشور و «شی جین پینگ» همتای چینی وی افتتاح شد.

اتاق خبر:خط راه‌آهن «انگرن – پاپ» در ازبکستان با حضور  «اسلام کریم‌اف» رئیس جمهور این کشور و «شی جین پینگ» همتای چینی وی افتتاح شد.

این مراسم از طریق ویدئو کنفرانس و با دستور روسای جمهور ازبکستان و چین افتتاح شد.

این خط آهن در یکی از مناطق کوهستانی و صعب العبور ازبکستان  قرار دارد که در این مسیر تونل‌های مختلفی ایجاد شده است.

رئیس جمهور ازبکستان پس از افتتاح این خط راه‌آهن گفت: اجرای این طرح بزرگ یک رویداد تاریخی برای مردم ازبکستان است، این خط آهن از طریق تونل «کامچیک» 3 استان «فرغانه»،«نمنگان» و «اندیجان» واقع در قلمرو وادی فرغانه‌ را با مرکز کشور و مراکز صنعتی ازبکستان متصل می‌کند.

کریم‌اف افزود: به دلیل کوهستانی این مسیر همواره رفت و آمد به آنجا سخت بود و در پاره‌ای از مواقع از طریق کشورهای همسایه به این منطقه ورود و خروج میسر بود.

وی تاکید کرد: امروز آرزوی چندین ساله ما تحقق یافت و وادی فرغانه با بیش از 10 میلیون نفر حمعیت با بخش اصلی ازبکستان متصل شد.

طول کلی خط راه آهن «انگرن – پاپ» 123  کیلومتر و صد متر و طول تونل 19 کیلومتر و 200 متر است.

این تونل از لحاظ صعب العبور در مقام هشتم و از لحاظ طولی در مقام 13 در جهان قرار دارد.

ارزش کل این طرح معادل یک میلیارد و 769 میلیون دلار است. این طرح توسط بودجه دولت، هزینه‌های شرکت سهامی راه آهن ازبکستان و وام‌های نهادهای مالی بین المللی تامین مالی شده است.

از جمله بانک «اکسیم بانک» چین برای طراحی و ساخت تونل معادل 350 میلیون دلار وام اختصاص داده است.

بر اساس برآوردها، پس از راه‌اندازی خط جدید راه آهن سالانه 10 میلیون تن کالا از طریق حمل و نقل ریلی جابجا خواهد شد. انتظار می‌رود در سال اول بهره‌برداری از این خط جدید 600 هزار نفر مسافر منتقل شود.

همزمان با این خط جدید در کریدور راه آهن «چین و آسیای مرکزی و اروپا» یک حلقه مهم خواهد بود و برای رشد بیش از پیش اقتصاد ازبکستان کمک خواهد کرد.

منبع: فارس

نظرات
ADS
ADS
پربازدید