شوک برزگ بریگزیت برای ثروتمندان عرب | اتاق خبر
کد خبر: 354683
تاریخ انتشار: 6 تیر 1395 - 10:47
کارشناسان اقتصادی اعلام کردند:
در حالی که مردم انگلیس رای به خارج شدن این کشور از اتحادیه اروپا دادند و نفع خود را در کناره گیری از این اتحادیه دیدند، سرمایه گذاران عرب کشورهای حاشیه خلیج فارس که میلیاردها دلار از دارایی های خود را روانه بخش مسکن در این کشور کرده اند ٬خود را بازنده ای

اتاق خبر- اتباع ثروتمند برخی کشورهای عربی مثل عربستان سعودی، امارات، کویت و قطر که بیشترین سرمایه گذاری را در بخش مسکن انگلیس کرده اند و اقدام به خرید برج ها و آسمان خراش های تجاری و مسکونی در بهترین و گرانترین نقاط شهر لندن نموده اند ٬ اکنون و پس از خروج این کشور از اتحادیه اروپا ٬شدیدا نگران زیان ها و خسارت های هنگفت احتمالی خود از این بازارند.
آسمان خراش های بلند، هتل های مجلل پنج ستاره و مراکز اداری و تجاری بزرگ متعلق به سرمایه داران بزرگ کشورهای عربی در بیشتر مناطق وسط شهر لندن به چشم می خورند که از جمله می توان به سکونت دهها میلیاردر عرب در ساختمان های مجلل در 'هاید پارک' لندن اشاره کرد.
قطر صاحب بزرگترین سازه شیشه ای 95 طبقه ای در قاره اروپا معروف به 'برج شارد' در وسط شهر لندن است و حتی این کشور سال گذشته توافق خرید ساختمان سفارت آمریکا در منطقه مایفر در وسط لندن را نیز امضا کرد.
گزارش های منتشر شده حاکی از آن است که حجم سرمایه گذاری کشورهای عرب خلیج فارس در انگلیس تنها در سال 2012 بیش از 140 میلیارد دلار بوده است که 60 درصد این سرمایه گذاری ها متعلق به عربستان، 20 درصد متعلق به قطر و 20 درصد بقیه نیز به دیگر کشورهای عربی خلیج فارس تعلق دارد.
سوزان اسمیت استاد علوم اقتصادی در لندن ٬ حجم کل سرمایه گذاری کشورهای عرب خلیج فارس در انگلیس را بیش از پنج تریلیون دلار ذکر می کند که این سرمایه گذاری ها در بخش موسسات بانکی، مسکن و بازار سهام این کشور صورت گرفته است.
کارشناسان سیاسی و اقتصادی منطقه معتقدند که خروج انگلیس از اتحادیه اروپا، بیشترین تاثیر منفی و خسارت را در بخش مسکن که عرب ها در آن سرمایه گذاری کرده اند، برجای خواهد گذاشت.
قیمت بخش مسکن در شهر لندن در یک سال گذشته و پس از افزایش احتمال خروج انگلیس از اتحادیه اروپا بین 3.5 تا 7.5 درصد کاهش یافته بود . کارشناسان معتقدند که با قطعی شدن خروج این کشور از اتحادیه اروپا، بخش مسکن از هم فرو خواهد پاشید و قیمت ها به شدت کاهش خواهد یافت.
پایگاه خبری عربی 21 در گزارشی که درپی خروج انگلیس از اتحادیه اروپا منتشر کرد نوشت: مناطقی مثل 'نایتس بریج' و' کنزینگتون' و'چلسی' در وسط شهر لندن که گران ترین مناطق اند و بیشترین سرمایه گذاری عرب ها در آن صورت گرفته است ٬ بیشترین تاثیر پذیری را از نظر افت قیمت شاهد خواهد بود.
این پایگاه خبری افزود: بیشترین سرمایه گذاری در این مناطق به صورت اجاره به شرط تملیک از سوی عرب های اماراتی به میزان 20 درصد کل سرمایه گذاری ها صورت گرفته است.
تحقیقات نشان می دهد که یک چهارم از سرمایه گذاران عرب حوزه خلیج فارس در بخش املاک انگلیس، صرفا به دنبال سود ناشی از افزایش قیمت ها در این بخش بوده و قصد ندارند در این کشور اقامت کنند.
یک نفر از هر چهار سرمایه گذار عرب های خلیج فارس که به دنبال خرید ملک در لند اند، اعلام کرده اند که به جای سکونت در این املاک فقط به دنبال افزایش سرمایه خود در نتیجه بالارفتن قیمت ها یا اجاره دادن آن هستند و 22 درصد نیز اعلام کردند که به دنبال اجاره دادن ملک خریداری شده اند.
در سال گذشته میلادی شمار گردشگران کشورهای عرب حوزه خلیج فارس که انگلیس را به عنوان مقصد خود انتخاب کردند، 18 درصد افزایش داشت و مبلغی که این افراد در سفرهای خود هزینه کردند، رشدی هشت درصدی را شاهد بود.
در این سال ٬عرب های اماراتی بیشترین سفر را با 347 هزار مسافر از انگلستان داشته اند.
عربستان سعودی در سال 2015 پس از امارات بیشترین سفر گردشگر (147 هزار نفر) را به انگلیس اداشته و تعداد مسافرانش نسبت به سال پیش از آن، دو درصد افزایش داشت.
کویت نیز با 104 هزار گردشگر، مقام سوم و قطر با 76 هزار مسافر ٬رتبه چهارم را در سفر گردشگران به انگلیس داشته اند.
واکنش عمومی در جهان عرب نسبت به خروج انگلیس از اتحادیه اروپا به گونه ای است که می توان گفت آنها از نتایج صندوق های رای 'شوکه' شده اند و از نگاه ایدئولوژیکی به سرزنش یکدیگر پرداخته اند.
دررای گیری روز جمعه 51.9 درصد مردم انگلیس به خروج از اتحادیه اروپا رای دادند و پس از آن بود دیوید کامرون نخست وزیر این کشور اعلام کرد که تا پایان ماه اکتبر از سمت خود کناره گیری خواهد کرد.
کارشناسان سیاسی معتقدند که برخی کشورهای عربی منطقه مانند امارات که رابطه نزدیکی با انگلیسی ها داشته و همواره مورد حمایت دولت دیوید کامرون قرار داشته اند٬ به شدت تحت تاثیر تکان های سیاسی این بحران قرار خواهند گرفت.

منبع: ایرنا

کلید واژه ها :
نظرات
ADS
ADS
پربازدید