توپ پرداخت بدهی‌ها، دوباره در زمین آسمان! | اتاق خبر
کد خبر: 355052
تاریخ انتشار: 7 تیر 1395 - 14:42
عدم همکاری ایرلاین‌های بدهکار با شرکت فرودگاه‌ها، باعث شد این شرکت تهدید چند ماه گذشته خود را سرانجام اجرایی کند و در اولین اقدام حکم جلب مدیرعامل شرکت هواپیمایی آسمان را بگیرد، شرکتی که دولتی که به نظر می‌رسد اوضاع اقتصادی چندان مناسبی ندارد.

اتاق خبر: اختلافی مالی که از چند سال قبل بین ایرلاین‌ها و شرکت فرودگاه‌های کشور به وجود آمده و در طول ماه‌های گذشته وارد ابعاد جدیدی شده بود حالا شرایطی متفاوت را تجربه می‌کند. صحبت از صدور حکم جلب، تکذیب آن، رد گزینه‌هایی مانند تهاتر و سرانجام اعلام آمادگی شرکت آسمان به عنوان آخرین ایرلاین باقی مانده برای بازپرداخت بدهی‌هایش تنها بخشی از اخباری بود که در طول این روزها فضای صنعت هوانوردی ایران با متاثر کرد.  

اگر در سال‌های قبل صحبت از ۴۰۰ میلیارد تومان بدهی بود که ایرلاین‌ها جلساتی را برای تقسیط ان برگزار می‌کردند حالا رقم به حدود ۷۰۰ میلیارد تومان رسیده و شرکت فرودگاه‌ها نیز نتوانسته گره تسویه آن را باز کند.

این گره پیچیده در حالی به حیات خود ادامه داده که شرکت فرودگاه‌ها در تامین نقدینگی طرح های در دست ساخت خود با مشکلاتی جدی رو به روست و از این رو مسئولان این شرکت بر آن شده اند با شکایت از ایرلاین های بدهکار وضعیت طلب خودشان را مشخص کنند.

شرکت فرودگاه ها از چهار ایرلاین بدهکار سخن گفته که دولتی ها اصلی ترین بخش آن به حساب می‌آیند و اعلام کرده در صورتی که این شرکت‌ها در تسویه بدهی هایشان اقدامات مناسب را انجام ندهند، از آنها شکایت خواهد کرد. موضوعی که عملی شده و مدیرعامل هواپیمایی آسمان نخستین کسی است که حکم جلب خود را دریافت کرده است.

باقریان عضو هیات مدیره شرکت فرودگاه‌ها گفته شرایط به‌وجود آمده شرکت فرودگاه‌ها و ناوبری هوایی ایران را بر آن داشت تا علی‌رغم میل باطنی راهکار قضایی را برای برخورد با شرکت‌های هواپیمایی بدهکار انتخاب کند و در این زمینه اقدام به گرفتن حکم جلب مدیرعامل شرکت هواپیمایی آسمان کرد.

این در حالی است که چندی قبل مدیرعامل شرکت فرودگاه‌ها از پیگیری اجرای گزینه‌ای خبر داده بود که می‌تواند نیاز به مراجعه به مراجع قضایی را از بین ببرد. در صورت اجرایی شدن این قانون شرکت فرودگاه‌ها می‌تواند مستقیما طلب خود  را از حساب ایرلاین ها برداشت کند و دیگر مشکلاتی مانند آنچه در حال حاضر به وجود آمده تکرار نشود.

تا زمان اجرایی شدن این قانون، اما شرکت فرودگاه‌ها باید فکری به حال طلب‌های خود کند و با پیگیری های صورت گرفته در طول روزهای گذشته گشایشی را در این حوزه رقم بزند. پس از آنکه آسمان بدهی سنواتی خود را تکذیب کرد، حالا شرکت فرودگاه‌ها اعلام کرده مسولان این شرکت تماس خود برای بازپرداخت بدهی‌شان را آغاز کرده اند. این شرکت اعلام کرده : متعاقب اقدامات قضایی اخیر در خصوص وصول مطالبات از شرکت هواپیمایی آسمان و انعکاس آن در رسانه‌های گروهی، مدیران این شرکت ضمن تماس با شرکت فرودگاه‌ها و ناوبری هوایی ایران آمادگی خویش را برای مذاکره و توافق در خصوص تعیین تکلیف نحوه تادیه بدهی‌های متعلقه اعلام و شرکت فرودگاه‌ها و ناوبری هوایی ایران ضمن استقبال از این پ‌یشنهاد اعلام نمود که در چارچوب قانون آماده هرگونه تعامل با این شرکت و سایر بهره‌برداران فرودگاهی است.

هرچند به نظر می‌رسد با پیگیری های صورت گرفته میان دو طرف، می‌توان انتظار داشت وضعیت بدهی‌های شرکت آسمان نیز مانند دیگر شرکت ها حل شود اما شاید حرکت به سمت اجرای مفاد قانونی که به شرکت فرودگاه‌ها اجازه اخذ خدمات فرودگاهی را در زمان ارائه آنها می‌دهد، بهترین گزینه برای عبور از بدهی‌های سنگین سنواتی ایرلاین‌ها باشد.

منبع: ایسنا

نظرات
ADS
ADS
پربازدید