استقلال قوه قضاییه مهمترین رکن تحقق دموکراسی است | اتاق خبر
کد خبر: 355130
تاریخ انتشار: 8 تیر 1395 - 13:39
عضو هیأت رئیسه کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس:
عضو هیأت رئیسه کمیسیون قضایی و حقوقی اظهار کرد: استقلال قوه قضاییه در همه جای دنیا مهمترین رکن تحقق دموکراسی و مردم‌سالاری است.

اتاق خبر: جلیل رحیمی جهان آبادی با اشاره به هفتم تیرماه روز قوه قضاییه گفت: قوه قضاییه جمهوری اسلامی ایران پس از انقلاب اسلامی به دست شخصیت های بزرگی نظیر شهید بهشتی  پایه گذاری شد و یکی از مهمترین نهادهای حکومتی در جمهوری اسلامی ایران است.

وی افزود:‌اگر در قانون اساسی به ویژگی ها و شاخصه های رئیس این قوه توجه کنیم می بینیم که بسیاری از شرایط ریاست بر قوه قضاییه مشابه با شرایط رهبری است  و این نشان دهنده اهمیت بالای این نهاد در کشور است و قوه قضاییه مستقل در چنین شرایطی پناهگاهی برای مردم خواهد بود.

نماینده تربت جام در مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: قوه قضاییه ما امروز با توجه به حجم بالای مراجعات و پرونده ها نیازمند توجه بیشتر به بخش نیروی انسانی و منابع مالی است و حجم بالای پرونده‌ها و مراجعات مشکلات فراوانی را متوجه این قوه کرده است.

وی خاطر نشان کرد: قوه قضاییه ما باید از تجربیات موفق کشورهای پیشتاز در عرصه عدالت و قضا نهایت استفاده را ببرد و واگذاری برخی از امور قضایی به مردم یکی از این تجربیات است که با تشکیل شورهای حل اختلاف در کشور ما نیز آغاز شده است.

عضو هیأت رئیسه کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس افزود: بسیاری از مراجعات و حجم بالای پرونده ها در دادگستری و شعب دادگاه های مختلف می‌تواند در شوراهای حل اختلاف مرتفع شود و این حجم از مراجعه به قوه قضاییه را کم کند اما این موضوع نیازمند تقویت همه جانبه شوراهای حل اختلاف مردمی است.

وی در بخش دیگری از صحبت های خود با اشاره به لزوم تقویت ارتباط قوه قضاییه و قوه مقننه گفت:‌این ارتباط هر چه که باشد و در هر سطحی قرار داشته باشد باید تقویت شود و از شرایط فعلی عبور کند و ارتباط مستمر قوه قضاییه با نهاد نظارتی کشور یعنی مجلس بسیاری از مشکلات را در حوزه نظارت و قانونگذاری مرتفع خواهد کرد.

منبع: ایسنا

نظرات
ADS
ADS
پربازدید