معرفی آبشار مارگون | اتاق خبر
کد خبر: 355183
تاریخ انتشار: 8 تیر 1395 - 16:05
آبشار مارگون، که هزارن چشمه از بالا و بدنه کوه شکوه بی‌نظیر آن را خلق می‌کنند، بلندترین آبشار چشمه‌ای جهان و یکی از زیباترین مقاصد طبیعت گردی ایران است، که در استان فارس و در نزدیکی روستای مارگون قد برافراشته است.

اتاق خبر: آبشار مارگون بزرگ‌ترین و باشکوه‌ترین آبشار ایران است که از نظر زیبایی و بزرگی و حجم آب خروجی با آبشار شوی رقابت می‌کند. این آبشار در استان فارس و در کنار روستای مارگون قرار دارد. این روستا از توابع روستای کمهر (Komehr) از شهرستان سپیدان (اردکان سابق) است.

آبشار مارگون

سپیدان و مناطق اطراف آن به دلیل کوهستانی بودن و داشتن ارتفاعی بالای ۲۲۰۰ متر آب و هوائی سرد دارد و به گفته شاهدان عینی در مواقعی از زمستان در این آبشار قندیل‌هایی از یخ تشکیل می‌شود.

 

  • وقتی به مارگون برسید، تا دلتان بخواهد باغ‌های سیب زرد و سرخ می‌بینید. در بین درختان جنگلی هم زالزالک و نوعی زرشک می‌روید.

آبشار مارگون

این آبشار در حقیقت سرچشمه رودخانه است و در بالای کوه هیچ رودخانه‌ای نیست، بلکه از بدنه دیواره صخره‌ای کوه، بیش از چند هزار چشمه وجود دارد که آب از آنها به بیرون ریخته می‌شود. از این حیث این آبشار هم بزرگ‌ترین و هم مرتفع‌ترین آبشار چشمه‌ای در جهان است.

آبشار مارگون

همچنین در ادامه مسیر رودخانه انبوه درختان، باغات سیب و ... به چشم می‌خورد. رودخانه حاصل از این چشمه‌ها بسیار پر آب بوده و تا سپیدان امتداد دارد.

آبشار مارگون

آب این آبشار در گرم‌ترین فصل سال بسیار خنک و زیر ۱۰ درجه است، اما به علت جوشان بودن این آب، مانند آب چشمه، رفتن در آن یا نوشیدنش هیچ‌گونه عارضه‌ای مانند پا درد یا سرما خوردگی به دنبال ندارد.

آبشار مارگون

منطقه حفاظت شده آبشار مارگون که شرایط و زیبایی خود آبشار را دارد در سال ۷۸ با مصوبه شورای حفاظت محیط زیست به عنوان منطقه حفاظت شده جنگلی اعلام شد. خرس قهوه‌ای، بز و پازن، خارپشت، کفتار، رودک، شغال، گرگ، روباه معمولی و... از گونه‌های جانوری مشاهده شده در این منطقه به شمار می‌رود. این آبشار را زیباترین آبشار خاورمیانه می‌دانند. در تمامی ایام هفته به خصوص روزهای تعطیل بالغ بر یک هزار خودرو سواری از اقصی نقاط کشور و به ویژه استان فارس به این منطقه سفر می‌کنند.

آبشار مارگون

 

ساکنان منطقه را هم «لر» ها و کوچندگان «قشقایی» تشکیل می‌دهند؛ قشقایی‌هایی که به هر دلیلی حالا پاگیر و ساکن شده‌اند. یکی از رسوم زیبای روستای مارگون این است که هنگام جشن ازدواج، عروس و داماد به همراه مهمانان و با لباس‌های زیبای محلی به سوی آبشار می‌روند و مدت زمانی را آنجا می‌مانند و عکس‌هایی به یادگاری می‌گیرند.

مسیر دسترسی به آبشار مارگون

اگر هوای دیدن این منطقه و آبشار بلند بالایش را در سر می‌پرورانید، هم از شیراز و هم از یاسوج می‌توانید به سمت مقصد حرکت کنید. اگر از شیراز راهی شدید به سپیدان بروید و از آنجا ۱۳۰ کیلومتر که برانید، به مارگون می‌رسید. اگر هم از یاسوج حرکت کردید، هم می‌توانید به سپیدان بروید و هم به سمت کاکان، از کاکان هم ۶۵ کیلومتر تا منطه زیبای آبشار راه در پیش دارید. یادتان باشد که همه این راه‌ها هم آسفالت هستند. راه ماشین رو تا حدود ۸۰۰ متری آبشار ادامه دارد و بقیه راه را باید پیاده رفت. به خاطر داشته باشید، مسیر دسترسی به آبشار مارگون در فصل زمستان، گاه به دلیل بارش سنگین برف مسدود می‌شود.

 

بهترین فصل برای بازدید از آبشار مارگون

بهار سرسبزی بی‌نظیری به طبیعت اطراف آبشار مارگون می‌بخشد و در امتداد ریزش جریان آب روی سنگ‌های سبز خزه پوشیده، چشم اندازهای خیره‌کننده‌ای منتظر پذیرایی از شماست. فصل تابستان نیز فرصت مناسبی است، تا از دل هوای گرم محل سکونتتان دل را به نسیم خنکای مملو از قطرات کوچک آب مارگون بسپارید.

منبع: کجارو

94104

نظرات
محمد
| |
2016-06-29 02:23:44
این زمین ها متعلق به خان های قشقایی بوده کوچنده کجا بوده یادتان نرود لرها هم کوچنده بودن
ADS
ADS
پربازدید