افزایش قیمت مسکن به دلیل ورود به فصل نقل و انتقالات | اتاق خبر
کد خبر: 355615
تاریخ انتشار: 9 تیر 1395 - 12:54
یک کارشناس بازار مسکن در گفت و گو با اتاق خبر اعلام کرد
یک کارشناس مسکن رشد 3 درصدی قیمت مسکن را به دلیل فصل نقل و انتقالات دانست و گفت: این رشد اندک دلیل خروج از رکود نیست.

به گزارش اتاق خبر، گروه اقتصادی- یک کارشناس مسکن در رابطه با متوسط قیمت کنونی خرید و فروش یک متر مربع واحد مسکونی گفت: متوسط قیمت هر متر مربع واحد مسکونی در تهران بستگی به منطقه ی مورد نظر، نوساز یا قدیمی بودن دارد ولی به طور میانگین قیمت هر متر واحد مسکونی 3.5 الی 4 میلیون تومان می باشد.

احمدرضا سرحدی درباره دلایل افزایش 3 درصدی قیمت مسکن بیان کرد: افزایش قیمتی که در حال حاضر رخ داده است به دلیل فصل نقل و انتقالات است که هر سال در تابستان اتفاق می افتد، این موضوع حالت ادواری و مقطعی دارد و این مسئله دلیل خروج از رکود نیست.

وی ادامه داد: این افزایش قیمت هر ساله از خرداد ماه شروع شده و تا شهریور ادامه دارد که رونق مقطعی را به وجود آورده و بعد از پایان دوره نقل و انتقال مجدد وارد رکود مسکن می شویم، دلالیل که باعث رکود شده است همچنان در جای خود باقیست و دلیلی وجود ندارد که بتوان گفت 3 درصد رشد ایجاد شده خروج از رکود را در پی خواهد داشت.

وی درباره تاثیر کاهش نرخ سود بانکی در قیمت مسکن و اجاره بها عنوان کرد: کاهش نرخ سود بانکی تاثیری در افزایش خرید و فروش مسکن نخواهد داشت ولی قطعا در اجاره بها خود را نشان خواهد داد، به طوری که صاحبان ملک و واحدهای مسکونی با کاهش نرخ سود بانکی ترجیح می دهند واحد خود را رهن ندهند و در قبال آن اجاره دریافت کنند که این امر فشاری مضاعف بر مستاجران وارد خواهد کرد.

سرحدی تصریح کرد: این مسئله علاوه بر وارد کردن فشار مضاعف به مستاجران باعث فشار بر نهادهای قضایی نیز خواهد شد به گونه ای که به دلیل کافی نبودن درآمدها برخی از مستاجران توان پرداخت اجاره بهای خود را نخواهند داشت و این موضوع باعث درگیری بین مالک و مستاجر خواهد شد.

وی افزود: زمانی که نرخ سود سپرده بانکی بالا بود، مالکان با رهن دادن واحد مسکونی خود مبلغی را به عنوان سپرده به بانک می دادند و از سود آن استفاده می کردند، در این صورت به مستاجران تحت فشار زیادی نبودند.

این کارشناس مسکن در زمینه مشکلات احتمالی که کاهش نرخ سود بانکی در پی خواهد داشت بیان کرد: به دلیل کاهش نرخ سود سپرده گذاری و خارج کردن سپرده از بانک ها ممکن است این پول ها برای سودآوری صرف آسیب های اقتصادی مانند بازارهای غیر متشکل، دلالی و قاچاق شود که امیدواریم دولت برای جلوگیری از این مسائل چاره اندیشی کرده باشد.

 

نظرات
ADS
ADS
پربازدید