بلگراد در باره پیوستن به اتحادیه اروپا همه پرسی برگزار نمی کند | اتاق خبر
کد خبر: 356876
تاریخ انتشار: 15 تیر 1395 - 01:42
ووسیچ:
الکساندر ووسیچ نخست وزیر صربستان در مصاحبه ای که روز یکشنبه منتشر شد، گفت که قصد برگزاری همه پرسی در باره پیوستن کشورش به اتحادیه اروپا را ندارد.

اتاق خبر - به گزارش خبرگزاری رویترز از برلین، صربستان امیدوار است تا سال 2020 عضو اتحادیه اروپا شود.
مردم بریتانیا در 23 ژوئن 3( تیر) در همه پرسی به ترک اتحادیه اروپا رای دادند که به شدت بر بازارهای مالی جهان تاثیر گذاشت و نگرانی هایی در باره دورنمای آتی این نهاد ایجاد کرد.
ووسیچ در پاسخ به پرسش روزنامه بیلدام سونتاگ چاپ آلمان در باره استفاده ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه از نفوذ خود بر صربستان برای وادار کردن آن به برگزاری همه پرسی در باره پیوستن به اتحادیه اروپا گفت: من در باره پوتین اطلاعی ندارم، اما می دانم که برخی احزاب صربستان آشکارا خواستار ورود بلگراد به این نهاد اروپایی هستند.
وی افزود: پاسخ من به این سئوال آشکار است. صرف نظر از شمار پیشنهادها و درخواست ها، هیچ همه پرسی در کار نخواهد بود.
گرچه بلگراد تنها روند مذاکرات با اتحادیه اروپا را برای ورود به این نهاد، شروع کرده است، اما چند حزب کوچک راستگرای طرفدار روابط نزدیک با کرمیلن، در گذشته درخواست برگزاری همه پرسی در باره پیوستن صربستان به اتحادیه اروپا را مطرح کرده اند.
وی افزود که پیش از برگزاری انتخابات اخیر پارلمانی صربستان، آشکارا اعلام کرده است که هدفش پیوستن به اتحادیه اروپاست.
به گفته وی، ما با اکثریت قاطع پیروز شدیم و هرکاری که بتوانیم برای دستیابی به این هدف خواهیم کرد و اگر قرار باشد که ما این مسیر را ترک کنیم، صربستان در مسیر نادرستی پیش خواهد رفت.
ووسیچ و ائتلاف وی به ریاست حزب پیشروی صربستان در انتخابات 24 آوریل (پنجم اردیبهشت) با کسب 48.4 درصد آراء پیروز شد که به معنی برخورداری از اکثریت با داشتن 131 نماینده در مجلس 250 نفری این کشور است.
وی توضیح داد: نظرها و عقاید احمقانه و خطرناک زیادی در صربستان وجود دارد و در صورتی که در این کشور بحرانی رخ دهد، به تمامی منطقه سرایت خواهد کرد.
ووسیچ هشدار داد که درگیری و اختلافات قدیمی ممکن است دوباره ازسرگرفته شود.
نخست وزیر صربستان با ابراز نگرانی شدید از تغییر نظرها در این کشور و مخالفت با عضویت در اتحادیه اروپا، افزود: تصمیم هایی مانند مذاکرات پیوستن به این نهاد،نیروهای ملی گرای صربستان را تقویت می کند، به ویژه به این علت که عملکرد ما در مراحل پیشین بهتر از همه احزاب دیگر بوده است.
صربستان برای برقراری توازن ظریف میان اهداف اروپایی خود و مشارکت با سازمان پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) از یک سو و ائتلاف مذهبی، قومی و سیاسی خود با روسیه که ریشه در قرن های گذشته دارد، تلاش می کند.

کلید واژه ها :
نظرات
ADS
ADS
پربازدید