قول مساعد به چادرملو برای فعال‌سازی آنومالی «دی ۱۹»‌ | اتاق خبر
کد خبر: 357236
تاریخ انتشار: 16 تیر 1395 - 01:18
مجمع عمومی سالانه انجمن تولیدکنندگان و صادرکنندگان سنگ‌آهن ایران ۱۳ تیرماه جاری در هتل پارسیان برگزار شد.

به گزارش اتاق خبر، در این مجمع که جعفر سرقینی، معاون امور معادن و صنایع معدنی وزارت صنعت، معدن و تجارت در کنار دیگر اعضای هیات مدیره این انجمن حضور داشت، مشکلات و چالش‌های معادن سنگ‌آهن ایران مطرح شد که مهم‌ترین آنها مسئله تعطیلی معادن سنگان بود. همچنین تلاش برای گرفتن امتیاز از دولت برای بخش معدن همچون صنعت کشور از دیگر برنامه‌هایی است که معاونت معدنی وزارت صنعت، معدن و تجارت از آن خبر داد. سرقینی خبر از پیگیری قدرتمندانه برای فعال‌سازی آنومالی «دی ۱۹»‌ داد. در این میان اعضای هیات مدیره انجمن تولیدکنندگان و صادرکنندگان سنگ‌آهن ایران خواستار داشتن نماینده‌ای در شورای‌عالی معادن شدند.


پیگیری فعالسازی
 به گزارش خبر نگار صمت در مجمع عمومی سالانه انجمن تولیدکنندگان و صادرکنندگان سنگ‌آهن، معاون امور معادن و صنایع معدنی وزارت صنعت، معدن و تجارت اظهارکرد: موضوع واگذاری آنومالی «دی ۱۹»‌ به چادرملو را در نخستین جلسه شورای‌عالی محیط‌زیست مطرح کرده و با تمام قدرت، فعال‌سازی این آنومالی را دنبال خواهیم کرد. جعفر سرقینی در ادامه با بیان اینکه بخش معدن کشور هم‌اکنون در شرایط مناسبی قرار ندارد، اظهار کرد: فعالان این حوزه نباید امید خود را از دست بدهند، چرا که بازار رو به بهبود بوده و روزهای بهتری پیش روی این بخش است. در واقع این وضعیت فعلی گذراست و نباید نگران آن بود. از طرفی وزارت صنعت، معدن و تجارت نیز در این ۳ سال، تمام موارد مطرح شده از سوی انجمن‌های فعال در حوزه معدن را مورد بررسی قرار داده است.
معاونت امور معادن و صنایع معدنی وزارت صنعت، معدن و تجارت با اشاره به غیرقانونی بودن اقدام شهرداری سنگان درباره دستور تعطیلی معادن سنگ‌آهن این منطقه در ادامه گفت: یکی از پروژه‌های بزرگ توسعه سنگ‌آهن جهان در منطقه سنگان ایران به صورت چراغ خاموش در حال اجراست که هیچ تبلیغاتی برای آن انجام نمی‌شود. ۱۷/۵میلیون تن کنسانتره و به همین میزان پروژه تولید گندله در حال اجراست. در حالی که با نرخ‌های امروز همه این طرح‌ها غیراقتصادی بوده اما وزارت صنعت، معدن و تجارت اجرای این طرح را برای بلندمدت در نظر گرفته است. در این طرح‌ها سرمایه‌گذاری زیادی از سوی بانک‌ها انجام شده. زیرا آنها اطمینان دارند این نوع پروژه‌ها در بلندمدت سودآور خواهند بود. سرقینی افزود: در شورای‌عالی معادن ۲ عضو معدن از بخش خصوصی حضور دارند و با احتساب نماینده سازمان نظام مهندسی معدن ایران این تعداد به ۳ نفر می‌رسد. اگر مسئله‌ای درباره سنگ‌آهن مطرح شود از نماینده انجمن تولیدکنندگان و صادرکنندگان سنگ‌آهن در کارگروه و شورا دعوت به عمل خواهد آمد. به گفته وی، تلاش‌های بسیاری برای بخش معدن در حال انجام است تا این بخش نیز مانند بخش‌های صنعت و اصناف از دولت امتیازاتی دریافت کند چراکه هم‌اکنون از سوی دولت ۱۶هزار میلیارد تومان برای آن اختصاص یافته که عمده آن مربوط به صنایع فعال در شهرک‌های صنعتی است. سرقینی تاکید کرد: در سال جاری حقوق دولتی نه تنها افزایش نیافته بلکه برای کنسانتره سنگ‌آهن با کاهش همراه بوده است. همچنین بسیاری از طرح‌های زنجیره فولاد از سوی بخش خصوصی در حال اجرا است که حتی برخی از آنها با هزینه کمتر از طرح‌های دولتی نیز اجرا شده‌اند.


تعطیلی معادن سنگان غیرقانونی است
رییس هیات مدیره انجمن تولیدکنندگان و صادرکنندگان سنگ‌آهن ایران نیز در مجمع سالانه این انجمن گفت: شهرداری سنگان دستور تعطیلی معادن سنگ‌آهن سنگان را به بهانه بادهای ۱۲۰ روزه داده که خواستار برخورد وزارت صنعت، معدن و تجارت با این اقدام غیرقانونی هستیم. قدیر قیافه با بیان اینکه در یک سال اخیر کسب وکار سنگ‌آهن بسیار نابهنجار بوده، اظهار کرد: اواخر سال گذشته با اتفاقی که در چین رخ داد تا حدودی بازار سنگ‌آهن بهبود یافت و نتیجه آن بازگشت برخی معادن سنگ‌آهن به چرخه فعالیت و تولید بود. وی در ادامه با بیان اقدامات انجام شده از سوی انجمن تولیدکنندگان و صادرکنندگان سنگ‌آهن ایران گفت: حذف قطعی عوارض صادرات سنگ‌آهن دانه‌بندی، حذف عوارض صادرات کنسانتره و کاهش عوارض صادرات گندله، نامه‌نگاری درباره حقوق دولتی معادن به شورای‌عالی معادن با ارائه ۵راهکار، کاهش ۹۰ درصدی حقوق دولتی سال‌های قبل و استمهال یک‌ساله و توقف تعلق بهره‌مالکانه به معادن از جمله اقدامات این تشکل بوده است.
 وی افزود: همچنین حضور ۴ نفر از اعضای انجمن در هیات نمایندگان اتاق ایران، نامه‌نگاری درباره درخواست غیرقانونی شهرداری سنگان برای دریافت عوارض از معدنکاران و رفع این مشکل، اصلاح نظام قیمت‌گذاری سنگ‌آهن ایران از سوی متال‌بولتن، نامه‌نگاری درباره دخالت دولت در قیمت‌گذاری زنجیره سنگ‌آهن، تدوین سند راهبردی کسب وکار سنگ‌آهن ایران و حضور نمایندگان انجمن در کنفرانس‌های خارج از کشور و تهیه گزارش‌های کاربردی از جمله اقدامات و دستاوردهای انجمن در یک سال گذشته بوده است. به گفته قیافه، سال گذشته عوارض غیرقانونی شهرداری سنگان از معادن این منطقه با پیگیری وزارت صنعت، معدن و تجارت متوقف شد. وی بر این باور است که تجربه تشکیل ستاد سنگ‌های تزئینی باید درباره سنگ‌آهن نیز تکرار شده و در این زمینه، انجمن سنگ‌آهن ایران پیشنهاد می‌کند شورای سنگ‌آهن به ریاست آقای سرقینی تشکیل شود.


بخش خصوصی ۴ میلیون تن سنگ‌آهن صادر کرد
دبیرکل انجمن تولیدکنندگان و صادرکنندگان سنگ‌آهن ایران نیز به عنوان یکی دیگر از اعضای حاضر در مجمع سالانه عادی این انجمن گفت: میزان صادرات سنگ‌آهن سال قبل رقمی افزون‌بر ۱۴ میلیون تن بود که از این میزان ۴ میلیون تن متعلق به بخش خصوصی و بقیه متعلق به بخش دولتی است. علیرضا سیاسی‌راد با بیان اینکه نام انجمن به زودی به انجمن سنگ‌آهن ایران تبدیل خواهد شد، افزود: در سال گذشته بخش خصوصی موفق به تولید ۵ تن سنگ‌آهن شد و بخش دولتی نیز ۳۴ میلیون تن تولید داشت که در مقایسه با ۹۲ و ۹۳ با کاهش محسوسی همراه شده است.
وی بر این باور است امسال و سال آینده وضعیت تفاوتی نخواهد کرد و شرایط سخت و بحرانی باقی خواهد ماند؛ بنابراین باید برای جلوگیری از ریزش شرکت‌های فعال در این حوزه تلاش کرد. در استان خراسان از ۲۴ معدن ۱۱ معدن تعطیل شده‌اند. در استان یزد نیز از ۱۶ معدن، ۱۰ معدن تعطیل شده و در کرمان نیز همین شرایط برقرار است.

در حقیقت از دی ماه سال گذشته تاکنون ۵هزار نفر در معادن سنگ‌آهن تعدیل شده‌اند. وی با بیان اینکه به دنبال حذف و معافیت مالیاتی صادرات سنگ‌آهن هستیم در ادامه اظهار کرد: در جلسه‌های مرتبط با شورای‌عالی معادن باید ذی‌نفعان نماینده داشته باشند. به عنوان مثال اگر درباره سنگ‌آهن تصمیم‌گیری در این شورا انجام می‌شود، باید نماینده‌ای از این بخش حضور داشته باشد. همچنین یکی دیگر از مواردی که باید در دستور کار قرار گیرد تغییر درباره ترکیب نمایندگان بخش خصوصی در شوراست. سیاسی‌راد با اشاره به اینکه در سال ۹۵ معادل ۲۰درصد بیشتر از ۹۴ حقوق دولتی معادن کاهش پیدا کرده، افزود: ارزش خلق شده ناشی از کاهش عوارض سنگ‌آهن دانه‌بندی و کنسانتره در سال قبل تنها ۱۳۱ میلیون دلار بوده است. وی با بیان اینکه هر هفته آخرین تحولات قیمتی از سوی انجمن تولیدکنندگان و صادرکنندگان سنگ‌آهن ایران مستقیم به گمرک اعلام می‌شود، افزود: سایت این انجمن به زودی فعال خواهد شد و اعضای این انجمن می‌توانند اطلاعات خود را در آن ثبت کنند چراکه این اقدام باعث افزایش اعتبار شرکت‌های ایران در بین خریداران خارجی سنگ‌آهن ایران خواهد شد.


سنگ‌آهنی‌ها خسته‌اند
عضو هیات مدیره انجمن تولیدکنندگان و صادرکنندگان سنگ‌آهن ایران نیز در این مجمع اظهار کرد: تقاضا داریم نماینده انجمن سنگ‌آهن در جلسات کارگروه و جلسات اصلی شورای‌عالی معادن حضور داشته باشند. مهرداد اکبریان با اشاره به اینکه شرایط فعالان حوزه سنگ‌آهن ایران مناسب نیست در ادامه گفت: تصمیمات اتخاذ شده در بدنه دولت تاثیرات بسیاری بر بخش معدن و به ویژه سنگ‌آهن داشته است. به نظر می‌رسد باید برای این دست از تصمیم‌گیری‌ها نظر بخش خصوصی نیز پرسیده شود. به گفته وی شورای‌عالی معادن صحبت‌های انجام شده در آن تخصصی است اما ممکن است دلیل بالا بودن میزان کار در این بخش اعلام مصوبات فراموش شود؛ بنابراین این انجمن تقاضا دارد که نماینده‌ای در جلسات کارگروه و جلسات اصلی شورای‌عالی معادن داشته باشد.


مستثنا شدن معدن از تسهیلات
سجاد غرقی یکی دیگر از اعضای هیات مدیره انجمن تولیدکنندگان و صادرکنندگان سنگ‌آهن ایران در مجمع عادی سالانه این انجمن گفت: به نظر می‌رسد تصویر درستی از بحران معادن در ذهن مسئولان شکل نگرفته چراکه دولت ۱۶ هزار میلیارد تومان برای خروج از رکود بنگاه‌های صنعتی در قالب تسهیلات و استمهال بدهی اختصاص داده اما بخش معدن از این تسهیلات مستثنا شده و اعلام شده شاید در آینده کمکی در نظر گرفته شود. درحالی که بخش معدن به طور جدی در شرایط بحرانی قرار گرفته و حمایت از آن ضروری است. وی عنوان کرد: از طریق صندوق بیمه فعالیت‌های معدنی نیز می‌توان از معادن حمایت کرد تا دست‌کم بخشی از معادن تعطیل شده به چرخه فعالیت برگردانده شوند.

منبع: صمت

95102

نظرات
ADS
ADS
پربازدید