رفع موانع صادرات راهکار رونق صنایع دستی | اتاق خبر
کد خبر: 357355
تاریخ انتشار: 16 تیر 1395 - 14:08
کهگیلویه و بویراحمد از جمله استانهایی است که به دلیل داشتن پیشینه و تنوع در تولید صنایع دستی ، رفع موانع صادرات به رونق صنایع دستی در آن کمک شایانی می کند.

اتاق خبر:استان کهگیلویه و بویراحمد به عنوان یکی از قطب های تولید صنایع دستی کشور به دلیل وجود موانع صادرات، مشخص نبودن بازارهای هدف و کمبود سرمایه گذاری حال و روز چندان خوشی در این بخش ندارد.
هر چند دولت یازدهم در سه سال گذشته با پرداخت تسهیلات بانکی ارزان قیمت، احیای برخی رشته های فراموش شده صنایع دستی و آموزش های به بافی و مقدماتی تلاش کرده است به برخی از این نیازها پاسخ دهد اما مشکلات فروش محصولات صنایع دستی همچنان پابرچاست.
این در حالی است که به گفته کارشناسان حمایت از صنایع دستی به عنوان صنعتی بومی که تمام مواد اولیه مورد نیاز آن در کشور تولید می شود و راهبردی برای اشتغال با سرمایه اندک ضروری است.
صنعتی که با تار و پود هویت اصیل و با خلاقیت بانوان ایرانی از گذشته های دور گره خورده است با تنوع رشته ها و رنگ نیازمند مشارکت بخش خصوصی و دولت برای رونق است.
کارشناس صنایع دستی،اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کهگیلویه و بویراحمد گفت: صادرات غیرمستقیم صنایع دستی به نام استان های دیگر مشکل اصلی رونق این صنعت در استان است.
ولی الله امیری افزود: فروش چمدانی محصولات صنایع دستی هنرمندان کهگیلویه و بویراحمدی، درآمد آنها را تحت تاثیر قرار داده است.
وی تصریح کرد:صادرات مستقیم صنایع دستی از طریق گمرک این استان، ایجاد بازارچه های فروش برای معرفی به گردشگران به ویژه در شهرهای بویراحمد و دنا، جذب بازرگان و ایجاد سایت های نمایشگاهی از راهکارهای توسعه صنایع دستی در کهگیلویه و بویراحمد است.
وی اظهار کرد:کاهش کاغذبازی اداری ،صادرات از طریق گمرک و پرداخت تسهیلات بانکی ارزان قیمت به سرمایه گذاران بومی از دیگر راهکارهای کمک به رونق صنایع دستی در این استان است.
معاون صنایع دستی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کهگیلویه و بویراحمد گفت: 48 کارگاه تولیدی در مناطق مختلف این استان از سه سال پیش تاکنون ایجاد شده است.
سید روح الله وحدتی پور افزود: این کارگاه های تولید صنایع دستی در رشته های سیاه چادر بافی، جاجیم بافی، انواع گلیم،معرق کاری، زیورآلات سنتی و انواع مسنوجات چرم با پرداخت 40 میلیارد ریال تسهیلات بانکی راه اندازی شده است.
وی بیان کرد: هر یک از این کارگاه های تولیدی سه تا 20 نفر اشتغال مستقیم ایجاد کرده اند.
معاون صنایع دستی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کهگیلویه و بویراحمد اظهار کرد: هم اکنون 52 کارگاه تولید صنایع دستی در مناطق شهری و روستایی این استان فعالیت می کند در حالی که در سال 92 تنها چهار کارگاه تولیدی در کهگیلویه و بویراحمد فعال بود.
وحدتی پور از برنامه ریزی برای راه اندازی 30 کارگاه تولید صنایع دستی دیگر در این استان در سال 95 خبر داد.
وی ابراز کرد: برای فعال کردن این واحدهای تولیدی 50 میلیارد ریال اعتبار تصویب شده است.
وحدتی پور تصریح کرد:منطقه سادات محمودی بویراحمد و گچساران به عنوان دو منطقه فعال و پایلوت آموزش و رنگرزی محصولات صنایع دستی در نظر گرفته شده است.
وی گفت: احیای هشت رشته فراموش شده صنایع دستی از خدمات دولت برای حمایت از تولید صنایع دستی در کهگیلویه و بویراحمد است.
وحدتی پور افزود: مفرش بافی، جاجیم بافی، رنگرزی سنتی، نی چی بافی، گچمه بافی و سیاه چادر بافی از رشته های احیا شده صنایع دستی کهگیلویه و بویراحمد در سه سال اخیر بوده است.
وی احیای 10 صنعت دستی منسوخ دیگر را از برنامه های مهم رونق صنایع دستی این استان در سال 95 ذکر کرد.
معاون صنایع دستی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کهگیلویه و بویراحمد تصریح کرد: سبد بافی، هوربافی، مشته بافی و سفره بافی از جمله صنایع دستی فراموش شده است که براساس برنامه ریزی قرار است در سال جاری احیا شود.
وحدتی پور راه اندازی 10 کارگاه ریسندگی و رنگرزی در شهرستان های گچساران، بویراحمد، کهگیلویه و دنا را از دیگر اولویت های امسال برای کمک به رونق صنایع دستی در کهگیلویه و بویراحمد ذکرکرد.
وحدتی پور گفت: تلاش برای رونق صادرات محصولات تولیدی به نام صنعتگران خود استان، آموزش های تخصصی در روستاها و برپایی نمایشگاه صنایع دستی با شرکت 32 استان کشور در آینده نزدیک از برنامه های مهم این اداره در سال جاری است.
وی افزود: هم اکنون 37 هزار هنرمند و صنعتگر حوزه صنایع دستی در کهگیلویه و بویراحمد شناسایی شده که از این تعداد حدود شش هزار نفر در قالب شرکت های تعاونی کارگاهی و مشاغل خانگی مشغول به فعالیت هستند.
مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کهگیلویه وبویراحمد از هدف گذاری 40 درصد صادرات صنایع دستی در اقتصاد این استان ظرف چهار سال خبر داد و گفت: برای امسال نیز 10 درصد تعهد شده است.
محمود باقری افزود: این در حالی است که تاکنون چشم انداز روشنی در عرصه صادرات صنایع دستی این استان انجام نشده است.
وی بیان کرد: نفوذ و ورود برخی دلالان و سودجویان در زمینه صادرات صنایع دستی این استان که به شکلی نامنظم و با قیمت های نازل محصولات هنرمندان و فعالان این عرصه را به تاراج می برند اکنون از چالش های اساسی در این عرصه بشمار می رود.
وی با بیان این که ساماندهی هنرمندان فعال صنایع دستی در نقاط مختلف استان و احیای هنرهای فراموش شده مهمترین کارکرد و پیش نیاز اساسی در تحقق این مهم است، گفت: با توجه به رویکرد و اهتمام دولت و معاونت میراث فرهنگی سازمان گردشگری اقدام ها و فعالیت های قابل قبولی تاکنون در این راستا انجام شده است.
وی ابراز داشت: البته در کنار این اقدام ها و ساماندهی هنرمندان نیز برگزاری کلاس های آموزشی، ارائه مشوق ها ، دادن تسهیلات لازم ، بازاریابی و ایجاد بازارچه های موقت و دائمی برای عرضه محصولات نیز در دستور کار متولیان امر قرار گرفته است.
باقری از تخصیص بیش از 30 میلیارد ریال تسهیلات اشتغالزایی برای صنایع دستی کهگیلیویه وبویراحمد در سال 94 خبر داد و گفت: بیش از 76 درصد این میزان از طریق صندوق کارافرینی امید استان به متقاضیان و هنرمندان این عرصه پرداخت شد.
وی یادآور شد: برای نیمه نخست سال 95 نیز افزون بر 20 میلیارد ریال تخصیص داده شده است که تا پایان شهریور امسال نیز این میزان نیز به هنرمندان و متقاضیان پرداخت خواهد شد.
مدیرکل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری کهگیلیویه وبویراحمد آموزش به بافی در بیش از 30 روستا و احیای برخی هنرهای منسوخ شده در سطح روستاها و مناطق مختلف استان را نیز از دیگر فعالیت های مهم این اداره کل در زمینه ساماندهی و رونق صنایع دستی استان در دو سال گذشته اعلام کرد.
وی برخی از هنرهای احیای شده صنایع دستی در استان را شامل سیاه چادر بافی ، سبد بافی ،سفال گری و برخی هنرهای ترکیبی همچون مهلو و میخک اعلام کرد.
باقری از ایجاد 50 کارگاه صنایع دستی در استان در سال گذشته خبر داد و گفت: امسال نیز این تعداد به حدود 80 مورد خواهد رسید.
وی از صدور بیش از هفت هزار کارت مهارت صنایع دستی به هنرمندان و فعالان این عرصه در سطح استان در دو سال گذشته خبر داد و گفت: برای تولیدات انفرادی به هر یک از متقاضیان نیز مبلغ 100 میلیون ریال تسهیلات کم بهره پرداخت خواهد شد.
باقری راه اندازی بازارچه های صنایع دستی در شهرهای یاسوج، دنا، گچساران و کهگیلویه و بویراحمد را از اولویت های این اداره متولی ذکر کرد.
سالانه 218 هزار متر مربع انواع دست بافته در کهگیلویه و بویراحمد تولید می شود.
استان 700 هزار نفری کهگیلویه و بویرامد درجنوب غربی ایران قرار دارد.

منبع:ایرنا

کلید واژه ها :
نظرات
ADS
ADS
پربازدید