پرونده ۱۰۸ تنی اختلاط برنج در مراجع قانونی استان زنجان تشکیل شد | اتاق خبر
کد خبر: 357955
تاریخ انتشار: 19 تیر 1395 - 13:23
مدیر بازرسی صنعت و تجارت استان زنجان:
مدیر بازرسی صنعت، معدن و تجارت استان زنجان با اشاره به تشکیل ۱۳ فقره پرونده ۱۰۸ تنی اختلاط برنج پاکستانی با ایرانی در مراجع قانونی گفت: نظارت بر واحدهای عرضه برنج در استان زنجان تشدید می‌شود.

اتاق خبر: اسماعیل مسلمی با اشاره به رصد بازرسان سازمان صنعت، معدن و تجارت استان از واحدهای صنفی عرضه محصول برنج اظهار داشت: بازرسان سازمان صنعت، معدن و تجارت استان 60 واحد عرضه‌کننده برنج در زنجان را به منظور احتمال اختلاط برنج خارجی با ایرانی پایش کرده و نمونه‌برداری‌های لازم را با همکاری اتحادیه ذی‌ربط انجام گرفته است.

وی با اشاره به تشکیل 13 پرونده تقلب اختلاط برنج خارجی با ایرانی و فروش برنج خارجی با کیسه برنج ایرانی به میزان 108 تن در مراجع قانونی زنجان تصریح کرد: ارزش این پرونده‌های تشکیل شده 107 میلیون ریال است.

مدیر بازرسی و نظارت سازمان صنعت، معدن و تجارت استان زنجان با بیان اینکه عمده اختلاط‌های برنج خارجی با ایرانی 30 تا 80 درصد بوده است عنوان کرد: برنج خارجی اختلاط شده با برنج ایرانی مربوط به برنج پاکستانی و نه هندی است چرا که برنج هندی از برنج ایرانی قابل تشخیص است اما برنج پاکستانی شباهت بسیاری با برنج داخلی داشته در نتیجه متخلفان امر از این شباهت در جهت به دست آوردن سودهای غیرقانونی اقداماتی را انجام می‌دهند.

وی در پاسخ به سوالی مبنی بر استفاده برخی کارخانجات قند از ماده شیمیایی به نام "بلانکیت" یا جوهرقند گفت: ماده شیمیایی به نام "بلانکیت" که در گذشته در برخی کارخانجات قند برای افزایش سفیدی قند مورد استفاده قرار می‌گرفت با تشدید بازرسی از نانوایی‌های استان به صفر رسیده است.

مسلمی با بیان اینکه نان هر چه تیره‌تر باشد از کیفیت بهتر و مواد مغذی بیشتری برخوردار است ابراز کرد: ضروری است تا در بین مردم تغییر نگرشی در عدم خرید نان‌های سفید توسط مردم در راستای استفاده از نان‌های سبوس‌دار را افزایش دهیم.

وی استفاده از جوش شیرین در تهیه نان لواش را ممنوع اعلام کرد و بر برخورد با متخلفان این حوزه توسط بازرسی و نظارت سازمان صنعت، معدن و تجارت استان زنجان تاکید کرد.

منبع: تسنیم 

95103

نظرات
ADS
ADS
پربازدید