کالای صادراتی البرز به روسیه و چین می‌رود | اتاق خبر
کد خبر: 358003
تاریخ انتشار: 19 تیر 1395 - 17:45
استان البرز دارای زیرساخت‌ها و ظرفیت‌های بالایی در زمینه تولید محصولات کشاورزی و صنایع غذایی است، امیدواریم امسال با تعامل و همکاری بین بخش‌خصوصی و دولتی شاهد افزایش بیش از پیش صادرات در این استان باشیم.

به گزارش اتاق خبر، به گفته کارشناسان، سال گذشته در زمینه صنایع غذایی در کل کشور حدود یک میلیارد و ۷۰۰ میلیون دلار صادرات شامل صنایع لبنی، شکلات، کنسروها و ماکارونی انجام شده است. خوشبختانه این استان در بخش کشاورزی ظرفیت‌ها و توانمندی‌های خوبی دارد، امیدواریم با توجه به بخشنامه دولت در زمینه حمایت از صادرات شاهد راه‌اندازی فرودگاه پیام در بخش باربری باشیم چون راه‌اندازی این بخش می‌تواند به افزایش صادرات استان البرز کمک کند.


احداث شهرک دارویی
رییس اتاق بازرگانی استان البرز می‌گوید: با توجه به اینکه گمرک استان البرز فعال شده، عمده صادرات از طریق گمرک استان انجام می‌شود، درنتیجه اعداد و ارقام مربوط به صادرات حاکی از این است که سال جاری صادرات استان نسبت به سال گذشته رشد داشته است.

رحیم بنامولایی می‌افزاید: عمده صادرات استان در زمینه صنایع غذایی، صنایع دارویی و قطعات خودرو است، در بخش دارویی به ویژه داروهای کمیاب مانند داروی بیماری ام‌اس صادرات مطلوبی داشته‌ایم و در زمینه صادرات دارو رتبه نخست کشور را به‌دست آورده‌ایم. رییس اتاق بازرگانی استان البرز بیان می‌کند: در زمینه صنایع غذایی و صنایع تبدیلی و کشاورزی صادرات بسیار خوبی داشته‌ایم و خواهیم داشت و به دنبال این هستیم که صادرات به بازارهای روسیه و چین را گسترش دهیم و بتوانیم در بخش کشاورزی و صنایع غذایی صادرات مطلوبی داشته باشیم. وی با اشاره به آماری که در زمینه صادرات غذا و شیرخشک کودک به‌دست آمده، تصریح می‌کند: همچنین در زمینه صادرات غذای کودک و شیرخشک هم صادرات خوبی داشته‌ایم، سال گذشته برای نخستین‌بار در این زمینه هیچگونه وارداتی انجام نشد و نیاز داخلی غذا و شیرخشک کودک را تولیدکنندگان داخلی تامین کردند. بنامولایی ادامه می‌دهد: در زمینه شیرخشک و غذای کودک ظرفیت خالی داریم به طوری که می‌توانیم بازارها را به راحتی در اختیار داشته باشیم و برای توسعه صادرات این کالا در بازارهای هدف کار کنیم و در منطقه و بازارهای صادراتی حرفی برای گفتن داشته باشیم. رییس اتاق بازرگانی استان البرز اظهار می‌کند: همچنین در زمینه خدمات مهندسی در بخش ساختمان‌سازی و طراحی ساختمان و طراحی معماری در کشورهای سی‌آی‌اس، فعالیت‌های بسیار خوبی توسط سازمان نظام مهندسی انجام شده است.

هم‌اکنون در تلاش هستیم که با همکاری وزارت کار برای توسعه صادرات نیروی انسانی به کشورهای منطقه برنامه‌هایی را اجرا کنیم. این یکی از اولویت‌های مهمی است که به منظور اشتغال و صدور خدمات مهندسی می‌تواند چشمگیر باشد. وی با بیان اینکه در زمینه نساجی هم قابلیت‌های خوبی در استان داریم تاکید می‌کند: تاکنون صادرات بسیار مطلوبی انجام شده است، تا حدودی جلوی واردات نساجی به ویژه صنعت پوشاک را در استان گرفته‌ایم، چون تولیدکنندگان خوبی در استان مشغول به خدمات‌دهی هستند. بنامولایی یادآور می‌شود: خوشبختانه بنیاد برکت در استان در حال احداث شهرک دارویی است، در زمینه آنتی‌بیوتیک‌ها، مسکن‌ها، ویتامین‌ها و مکمل‌های انرژی‌زا، زنجیره دارویی بسیار مطلوبی ساماندهی می‌شود و امیدواریم در این بخش هم فعالیت‌های خوبی داشته باشیم. رییس اتاق بازرگانی استان البرز اضافه می‌کند: همچنین در زمینه گردشگری هم فعالیت‌های خوبی آغاز شده است، همان‌طور که می‌دانید استان البرز پیست دیزین را دارد که در این زمینه برنامه‌ریزی‌هایی در نظر گرفته شده است. با توجه به همکاری‌هایی که با بیمارستان‌ها انجام شده در زمینه گردشگری سلامت امیدواریم برنامه‌های مطلوبی را هم امسال و هم سال آینده شاهد باشیم. وی تصریح می‌کند: در بخش هتل‌سازی هم با شرکت‌های خارجی و هیات‌هایی که به استان سفر می‌کنند برای سرمایه‌گذاری مذاکراتی انجام شده است. خوش‌بین هستیم نتیجه مثبتی را در این زمینه داشته باشیم. با توجه به طرح‌های جامعی که در شهرهای بزرگ در نظر گرفته شده شهرداری و استانداری همکاری‌های خوبی با ما داشته‌اند و هم‌اکنون در حال جانمایی برای هتل و ارائه خدمات تفریحی و ورزشی هستیم. امیدواریم با پیگیری و واگذاری صددرصد کار به بخش خصوصی شاهد پیشرفت کار با نتیجه مطلوب باشیم. بنامولایی با اشاره به اینکه سال گذشته در زمینه صنایع غذایی در کل کشور حدود یک میلیارد و ۷۰۰ میلیون دلار صادرات انجام شده است، تاکید می‌کند: این صادرات شامل صنایع لبنی، شکلات، کنسروها و ماکارونی بوده است. استان البرز در بخش کشاورزی شاخصه‌های خوبی دارد، خوشبختانه در استان روزی ۳۵ تا ۵۰ کانتینر یخچال‌دار صیفی‌جات صادر می‌شود. امیدواریم با توجه به بخشنامه دولت در زمینه حمایت از صادرات شاهد راه‌اندازی فرودگاه پیام در بخش باربری باشیم چون راه‌اندازی این بخش می‌تواند به افزایش صادرات استان کمک کند. رییس اتاق بازرگانی استان البرز بیان می‌کند: دولت تصمیم گرفته تا ۶ماه برای حمل‌ونقل حدود۵۰ درصد یارانه ارائه کند، این اقدام یک اقدام بسیار مثبت است، البته امیدواریم این ۶ماه افزایش پیدا کند تا بتوانیم در بخش میوه و تره‌بار، گل و گیاه و گیاهان دارویی که نیاز به حمل با یخچال دارد با راه‌اندازی هواپیمای باری درمنطقه فعال شویم. همچنین در این زمینه منتظر حمایت و پشتیبانی دولت هستیم تا بتوانیم با هماهنگی‌هایی که انجام می‌شود توسعه و افزایش صادرات داشته باشیم. وی خاطرنشان می‌کند: ۹۰ درصد قارچ کشور در استان البرز تولید می‌شود بنابراین این محصول نیاز به زمان و بسته‌بندی مناسب دارد، در این زمینه مصوبه اخیر دولت می‌تواند کارساز باشد تا بتوانیم این اهداف و برنامه‌ریزی‌ها را محقق کنیم.


توجه به بخش ترانزیت
مدیر امور بین‌الملل اتاق بازرگانی استان البرز می‌گوید: بیشترین صادرات استان البرز به عراق، افغانستان و کشورهای اروپایی مانند انگلیس، آلمان و کشورهای آسیای میانه، پاکستان و امارات انجام می‌شود. ریحانه حقیقی با بیان اینکه صادرات استان البرز در سال جاری تاکنون با رشد روبه‌رو بوده می‌افزاید: بخش عمده صادرات استان را مواد غذایی و میوه و تره‌بار و بعد از آن مواد دارویی و شیمیایی و آرایشی بهداشتی، قیر و پارافین و ماشین‌آلات تشکیل می‌دهد، عمده‌ترین صادرات استان ماکارونی است که به افریقای جنوبی صادر می‌شود. تخم‌مرغ، رب گوجه، مایع سفیدکننده، مایع ظرفشویی، بیسکویت، مربا و کره گیاهی از دیگر کالاهای صادراتی استان است.  وی با اشاره به نامگذاری امسال به نام اقتصاد مقاومتی، اقدام و عمل ادامه می‌دهد: اگر این شعار به صورت کامل اجرا شود می‌تواند تغییر بزرگی در اقتصاد کشور به وجود آورد برای نمونه، بند دهم سیاست‌های کلی اقتصاد مقاومتی به طور صریح به اهمیت ترانزیت کالا و حمل‌ونقل اشاره می‌کند بنابراین باید به بخش ترانزیت در کشور توجه بیشتری شود، زیرا این بخش توانایی ایجاد درآمد ارزی همپای نفت را دارد. مدیر امور بین‌الملل اتاق بازرگانی استان البرز تصریح می‌کند: سال‌های گذشته به دلیل تحریم‌ها، میزان شناخت تاجران ایرانی از بازارهای هدف کمتر بود و فعالان اقتصادی ما تا حدود زیادی با بازارهای جهانی بیگانه بودند به همین دلیل لازم است با توجه به شرایط ایجاد شده به شناخت مناسبی از بازار دست پیدا کنیم. حقیقی اظهار می‌کند: عمده‌ترین مشکلی که در زمینه صادرات کالاهای استان به بازارهای هدف وجود دارد، بحث نشان‌سازی و بسته‌بندی است که بتوانیم مطابق با استانداردهای روز دنیا محصولات را به بازارهای هدف ارائه دهیم. در بسیاری از موارد، کیفیت کالاهای استان همتراز و حتی بالاتر از کیفیت جهانی است ولی چون بسته‌بندی خوبی نداریم، محصولات ما به درستی در بازارهای هدف معرفی نمی‌شود. مدیر امور بین‌الملل اتاق بازرگانی استان البرز خاطرنشان می‌کند: باید صادرکنندگان را در زمینه نشان‌سازی و بازاریابی‌های جدید آگاه کنیم و بازارهایی که در یک دوره زمانی، بکر و از حضور ایرانی‌ها خالی بوده را بشناسیم و صادرکنندگان را به سمت این بازارها هدایت کنیم.


نکته پایانی
به گفته کارشناسان، به منظور حمایت از تولیدکنندگان و صادرکنندگان لازم است تا بازارهای هدف و همچنین مزیت‌های استان البرز شناسایی شود و فرصت‌های صادراتی را به فعالان اقتصادی استان معرفی کنیم. به‌طور حتم محصولات صادراتی استان از مزیت‌های رقابتی خوبی برخوردار هستند. امیدواریم سال جاری شاهد روند افزایشی صادرات این استان باشیم.

منبع: صمت

95102

نظرات
ADS
ADS
پربازدید