Performancing Metrics

محوطه تئاترشهر یا حیات خلوت خرابکاران و معتادان؟ | اتاق خبر
کد خبر: 358744
تاریخ انتشار: 23 تیر 1395 - 01:43
بحث‌ها درباره وضعیت تئاترشهر تمامی ندارد و هرچه می‌گذرد این مکان بیشتر رو به فرسودگی می‌رود.

به گزارش اتاق خبر، تئاتر شهر جزو میراث فرهنگی و میراث ملی است و این اثر فرهنگی باید حفظ شود و در این باره هم با شهرداری مذاکرات زیادی انجام دادیم، اما آنها معتقدند پارک های عمومی نمی توانند حریم داشته باشند، اما ما طرح هایی چون استفاده از درخت های شمشادی و شیشه ، به شهرداری داده ایم)  این بخش هایی از صحبت های فرشید مصدق نماینده تام الااختیار تئاتر شهر در زمینه باسازی و حفاظت است که اعتقاد دارد تئاتر شهر حتما باید حریم و حصار داشته باشد. 

بحث ها درباره وضعیت تئاتر شهر تمامی ندارند و هرچه هم که می گذرد این مکان بیشتر رو به فرسودگی می رود؛ اما حتی مرمت و بازسازی چند‌باره این بنا هم نتوانسته کفاف کاستن از رنج آن را بدهد. بعنوان مثال همین چند وقت پیش بود که پیشانی سقف سالن اصلی آن براساس ساخت دکور برای یکی از نمایش ها فروریخت و هر بار هم بر اثر بارش باران گوشه ای از آن ناله دردناکی سر می دهد. 

اما مشکلات ،فقط این ها نیستند ، در حال حاضر متاسفانه اطراف این مجموعه دستخوش یکسری نابسامانی‌های اجتماعی و فرهنگی شده و هر رهگذری به محض ورود به محیط پیرامونی این ساختمان ، با صحنه هایی به دور از شان هنر و اخلاق روبرو می شود. 

حریم پیرامون تئاتر شهر با توجه به اقتضاعات موجود مدام دستخوش تغییرات شهری است که مطابق سلایق گوناگون مدیران شهرداری‌ها در دوره های مختلف دست به اجرای تحولات بیرونی و درونی آن می زنند. روزی در حریم این مجموعه مترو ساختند و روز دیگر ساختمان دیگر در همسایگی آن قد برافراشت و حالاهم متوجه بازارهای شناور دستفروشان و بروز صحنه هایی بعضا غیر اخلاقی در حریم این مجموعه می‌‌شویم. 

این در حالی است که در دهه ی 60  این مجموعه حریم مشخصی داشت و هرکسی نمی توانست وارد آن شود و شاید قرار گرفتن در این مجموعه آرزوی خیلی‌ها بود و در دهه شصت بود که حصاری به دور تئاتر شهر کشیده شد و البته در دهه هفتاد، به دستور شهردار وقت برچیده شد. 

خیلی ها معتقدند که این بی حصاربودن محوطه تئاتر شهر با خاستگاه این هنر و شیوه مفهومی آن هم‌راستاست. یعنی فضای بدون حصار این امکان را به وجود می‌آورد که سازه، تبدیل به مکانی برای طبقات بالای جامعه نشود و اتفاقی که در حال حاضر برای تالار وحدت افتاده در مورد تئاتر شهر تکرار نشود. 

 مسائلی چون ناامنی ، تخریب، کوچک شدن حریم و در نتیجه فروش پایین عمده آثار این مجموعه  مشکلاتی است که اکنون در حریم این مجموعه روزبه روز شدت می یابد.  

*صحنه هایی غیر اخلاقی در اطراف تئاتر شهر دیده میشوند 
فرح مرزی کارگردان تئاتر و استاد دانشگاه درباره اینکه آیا مجموعه تئاتر شهر نیاز به حریم دارد یا نه معتقد است؛ « به دلیل مجاورت تئاتر شهر با مترو و پارک دانشجو به طور حتم گردهمایی هایی خارج از فضای هنری در این مجموعه شکل می گیرد که به این فضای هنری خدشه وارد می کنند و کسانی درآنجا رفت و آمد دارند که از جنس تئاتر نیستند و حتی همین موضوع بچه های تئاتری را مورد آزردگی قرار داده است.» 

وی ادامه داد : « از دهه ی هفتاد به بعد بواسطه کارم در حوزه تئاتر، زمان زیادی را در تئاتر شهر می گذرانم  و معضل تردد و شلوغی، که مسئله ای همیشگی بوده، از وقتی که مترو در آنجا احداث شد بدتر هم  شده است. 

فرح مرزی درباره تاریخچه وضعیت تئاتر شهر به حصاری که در دهه ی 60 دورتا دور محوطه بود اشاره می کند و حتی به یاد میاورد که وقتی میخواسته وارد  حریم آن شود نگهبان از او می پرسیده کجا میروی؟! یعنی آن فضا فقط در اختیار بچه های تئاتر بود. 

وی با اشاره به وضعیت فعلی تئاتر شهر گفت : چند وقت پیش برای نمایش "اکتبر 1940" به تئاتر شهر دعوت شدم، کمی  اطراف محوطه این مجموعه  قدم زدم و در هر جایی که می ایستادم در مجاورتم افرادی از جنس غیر از تئاتر بودند، نمی گویم چرا آنها در این فضا ایستادند، اما باید فهمید که ما از جنس هم نیستیم و حریمی باید دراین فضا مشخص شود. 

فرح مرزی اضافه کرد: گذشته از حضور افراد غیرهنری در این فضا، به نظر می رسد تئاتر شهر به عنوان جزئی از آثار میراث فرهنگی باید حرمتش حفظ شود چراکه این حریم و حرمت اعتبار هنر و هنرمندان را دو چندان خواهد کرد. 

وی گفت: آنچه در این فضا رخ می دهد و به چشم می آید، تصاویری است از اقدامات ناهنجار، غیر اخلاقی و نامربوط اجتماعی، از جمله تجمع افراد معتاد و بعضا قاچاقچی ها. 

*درصدد ایجاد حریم برای تئاتر شهر هستیم 
فرشید مصدق نماینده تام الاختیار تئاتر شهر از وزارت ارشاد  در گفتگو با خبرنگار تئاتر باشگاه خبرنگاران درباره این موضوع اظهار داشت: تردیدی نیست که مجموعه تئاتر شهر برای حفظ بنا و حریمش نیازمند حصاری است، البته حصار نه به آن معنا که نرده های بلند نصب کنیم، بلکه ما برای این کار طرح هایی داریم که اگر شهرداری و شورای شهر موافقت کنند این طرح ها را ارائه خواهیم کرد. 

وی ادامه داد: تئاتر شهر جز میراث فرهنگی و میراث ملی است و این اثر فرهنگی باید حفظ شود و در این‌باره هم با شهرداری مذاکرات زیادی انجام دادیم اما آنها معتقدند پارک های عمومی نمی توانند حریم داشته باشند، در صورتی که ما طرح هایی همچون استفاده از درخت های شمشاد و حریم شیشه‌ای را به شهرداری ارائه داده ایم. 

مصدق تصریح کرد : ما در پی این هستیم که با مقاوم سازی، 200 سال عمراین بنا را افزایش دهیم و داشتن حریم به افزایش عمر این بنا  کمک می کند. وقتی تک تک آجرها دارای پرونده وشماره ثبت هستند، بنابراین ساختمان تئاترشهراهمیت زیادی دارد و باید برای حفظش تلاش کرد. 

این در حالی است که مجتبی شاکری عضو شورای شهر تهران و رییس کمیسیون فرهنگی شورای شهر در خصوص حریم مجموعه تئاتر شهر اظهار داشت: تا کنون از طرف مدیریت تئاتر شهر یا وزارت ارشاد نامه ای رسمی برای ایجاد حریم در این مجموعه به ما نرسیده و اگر در این مورد آسیبی به این مجموعه برسد ما حتما پیگیری خواهیم کرد . 

وی ادامه داد: البته ما در پارک های عمومی  حریم  ومرزی ایجاد نمی کنیم واگر مشکل امنیتی یا موضوع دیگری وجود داشته باشد با نصب دوربین از این ساختمان حفاظت خواهیم کرد، اما باز هم بررسی خواهیم کرد و اگر برای ایجاد حریم مانعی نباشد، برای ایجاد آن موضوع را حل خواهیم کرد، ولی در کل دغدغه و نا مه ای از طرف دوستان تئاتری خطاب به ما مطرح نشده است. 

شاکری اشاره ای هم به ساختمان مسجد کنار تئاتر شهر داشت و بیان کرد: مسجد ولی عصر(عج) همچنان پروژه ای نیمه تمام و رها شده است که هزینه گزافی هم برای ساخت آن شده  که باید هرچه سریعتر به اتمام برسد، حتی بارها درمورد این مسجد با شهرداری صحبت کردیم و قرار شده مشاور پروژه را تغییر دهند، چرا که مشاور قبلی از نمادهای مسجد در این پروژه استفاده نکرده است. 

وی اضافه کرد: اکنون سه سال است که پروژه مسجد رها شده و طرح آن هم به مسجد نمی خورد، چراکه نمادهای اصلی یک مسجد یعنی مناره و گنبد در آن استفاده نشده وشیبی در آن به کار رفته  که محل نشستن و خوابیدن افراد شده و حتی این موضوع به نوعی اهانت به جایگاه مسجد است. 

در ادامه سیروس همتی کارگردان و نمایشنامه نویس تئاتر حریم گذاشتن برای تئاتر شهر را امری ضروری می داند و اظهار داشت: تئاترشهر برای ما هنرمندان  همچون خانه‌مان است و هرشب در محوطه این مجموعه رفت و آمد می‌کنیم، اما واقعا با ترس عبور و مرور می کنیم، و تصور کنید بازیگر زن بخواهد از این مسیرعبور کند ، خیلی برایش سخت خواهد بود. 

وی افزود: فرهنگ بسیاری از افرادی که در اطراف این مجموعه هستند با ما بسیار متفاوت است و من جلوی تئاتر شهر افرادی را دیدم که در آنجا خلاف های خطرناکی انجام می دهند و اگر جلوی آنها گرفته نشود تا چند وقت آینده آنها به فضای هنری هنرمندان هم نفوذ می کنند.  


گزارش: عطیه آقابابایی

باشگاه خبرنگاران جوان

 

کلید واژه ها :
نظرات
ADS
ADS
پربازدید