گرفتاري شاخص كل در دست‌اندازكيلومتر 14 | اتاق خبر
کد خبر: 359569
تاریخ انتشار: 27 تیر 1395 - 00:12
هفته گذشته بازار سرمايه شاهد عرضه‌هاي سنگين در اغلب گروه‌هاي بزرگ بود؛ فلزات اساسي، بانك، بيمه، سيمان و فرآورده‌هاي نفتي ازجمله صنايع تاثيرگذار بر منفي شدن شاخص كل بودند.

اتاق خبر: هفته گذشته بازار سرمايه شاهد عرضه‌هاي سنگين در اغلب گروه‌هاي بزرگ بود؛ فلزات اساسي، بانك، بيمه، سيمان و فرآورده‌هاي نفتي ازجمله صنايع تاثيرگذار بر منفي شدن شاخص كل بودند.

در هفته گذشته بازارهاي با پايه مواد اوليه يا «كاموديتي بيس» به دليل افت قيمت جهاني روند منفي را در پيش داشتند و صنايع وابسته به نفت نيز به كاهش قيمت نفت واكنش نشان داده و با افت همراه شدند، اما مهم‌ترين عامل منفي‌ساز شاخص در هفته منتهي به 23تيرماه، صنعت خودروسازي بود.

طبق معمول ماه‌هاي اخير، بازار سرمايه تحت تاثير صنعت خودروسازي بوده و انتشار اخبار پيرامون عدم برگزاري مجمع ايران‌خودرو و همچنين زيانده بودن اين صنعت تاثير زيادي بر منفي شدن بازار داشت. بر اساس اين گزارش، شركت ايران خودرو در ابتداي هفته گذشته طي اطلاعيه‌يي اعلام كرده بود كه سهامداران مي‌توانند در كيلومتر 14 مخصوص كرج براي برگزاري مجمع اين شركت، مشاركت كنند اما در انتهاي هفته اعلام شد كه به دلايل نامعلومي اين مجمع با يك هفته تاخير برگزار مي‌شود.

اين در حالي است كه ايران‌خودرو با دارا بودن حجم معاملات 286ميليوني، ارزش معاملات نزديك به 400ميليارد ريالي، تعداد معاملات 16هزار مرتبه‌يي و همچنين ارزش بازار 168هزارميليارد ريالي در يك روز، ليدر بازار سرمايه شده و بيشترين حجم نقدينگي بازار را به خود اختصاص داده است. اين در حالي است كه ارزش بازار صنايع بورسي در آخرين روز هفته گذشته 2ميليون و 594هزارميليارد ريال، تعداد معاملات836.47مرتبه، حجم معاملات 690ميليون سهم و ارزش معاملات نيز حدود 1هزار و 807ميليارد ريال بود كه البته به دليل معاملات بلوكي، ارزش معاملات در اين روز رشد قابل توجهي پيدا كرده بود. افت 0.39درصدي شاخص كل

بر همين اساس، در پايان معاملات هفته منتهي به 23 تيرماه 95، شاخص كل با 0.39درصد كاهش و افت 286واحدي روبه‌رو شد و به رقم 73763‌واحد رسيد. شاخص بازار اول با 133‌واحد كاهش به رقم 51338‌واحد بالغ شد و شاخص بازار دوم با 1028‌واحد كاهش عدد 162942‌واحد را تجربه كرد و به ترتيب با 0.26درصد و 0.63درصد كاهش نسبت به هفته قبل مواجه شدند.

در 5 روز كاري هفته گذشته، ارزش كل معاملات سهام و حق تقدم به 13963ميليارد ريال بالغ شد كه نسبت به هفته قبل با 97.5درصد كاهش يافته است. در ضمن تعداد 4957‌ميليون سهم و حق تقدم در 287 هزار دفعه مورد معامله قرار گرفت و به ترتيب با 98 درصد و 98.2درصد كاهش را نسبت به هفته گذشته تجربه كرد. همچنين ارزش معاملات نرمال به 10300ميليارد ريال رسيد و حجم معاملات معاملات نرمال با 4233‌ميليون سهم به ترتيب با 98درصد و 98.2درصد كاهش نسبت به هفته گذشته همراه شدند. بر اين اساس تعداد 1163134برگه اوراق مشاركت به ارزش 1177ميليارد ريال معامله شد كه 68 درصد و 76 درصد افزايش نسبت به هفته گذشته را نشان مي‌دهد.

طي هفته گذشته صنايع دباغي، پرداخت چرم و ساخت انواع پاپوش با 5.53درصد، كاشي و سراميك با 4.85درصد، خدمات فني و مهندسي با 3.62درصد، استخراج كانه‌هاي فلزي با 3.42درصد و محصولات غذايي و آشاميدني به جز قند و شكر با 2.92درصد و بيشترين تغيير مثبت در شاخص را نسبت به ساير گروه‌ها به خود اختصاص دادند. روند دادوستد روزهاي هفته

بر اساس اين گزارش، شاخص بورس اوراق بهادار تهران در هفته منتهي به ۲۳ تيرماه امسال نسبت به آخرين روز كاري هفته گذشته ۲۸۶واحد كاهش يافت و به رقم ۷۳هزار و ۷۶۳واحد رسيد. شاخص آزاد شناور نيز طي معاملات هفته گذشته ۵۴۸واحد افت كرد و از رقم ۸۲هزار و ۸۷۴ به ۸۲هزار و ۳۲۶ رسيد. همچنين نماگر بازار اول از كانال ۵۱هزار و ۴۷۰واحدي به تراز ۵۱هزار و ۳۳۸واحدي رسيد كه با اين حساب ۱۳۲واحد كاهش را در شاخص بازار اول شاهد هستيم. نماگر بازار دوم نيز هزار و ۲۸واحد كاهش از خود نشان داد و عدد ۱۶۲هزار و ۹۴۱واحدي را تجربه كرد.

در پايان معاملات نخستين روز هفته، در بازار سرمايه دادوستد تعداد 588ميليون سهم و حق تقدم به ارزش 180ميليارد تومان در 52هزار نوبت به ثبت رسيد. در روز شنبه، شاخص بورس نيز با افت 332واحدي به ارتفاع 73هزار و 716واحدي عقب‌نشيني كرد كه بيشترين تاثير منفي بر حركت روز شنبه 19 تيرماه سال جاري، دماسنج بازار سهام به نام نمادهاي معاملاتي فارس، خودرو و شبندر شد و در مقابل نمادهاي معاملاتي وبملت، وبانك و وبشهر با رشد خود مانع ريزش بيشتر شاخص شدند. شاخص‌هاي اصلي بازار سرمايه هم در اين روز منفي بودند به‌طوري كه شاخص قيمت (وزني ــ ارزشي) 120واحد، كل (هموزن) 25واحد، قيمت (هموزن) 20واحد، آزادشناور 439واحد و شاخص بازار اول 215واحد و بازار دوم 826‌واحد افت كردند.

شاخص بورس در جريان معاملات روز يك‌شنبه ۴۷‌واحد رشد كرد. در پايان معاملات روز بيستم تيرماه، بازار سرمايه تعداد 782ميليون سهم و حق تقدم به ارزش 216ميليارد تومان در 58هزار نوبت مورد دادوستد قرار گرفت و شاخص بورس با رشد اندك 47 واحدي در ارتفاع 73 هزار و 764واحد قرار گرفت. بيشترين تاثير مثبت بر افزايش دماسنج بازار سهام نيز به نام نمادهاي معاملاتي جم، فولاد و تاپيكو شد و در مقابل نمادهاي معاملاتي فارس، وبصادر و حكشتي با افت خود مانع رشد بيشتر شاخص شدند.

در پايان معاملات روز دوشنبه بيست و يكم تيرماه، بازار سرمايه تعداد 845ميليون سهم و حق تقدم به ارزش 251ميليارد تومان در 57هزار نوبت مورد دادوستد قرار گرفت و شاخص بورس با ثبت افزايش 52واحدي در ارتفاع 73هزار و 816واحد قرار گرفت. بيشترين تاثير مثبت بر افزايش دماسنج بازار سهام نيز به نام نمادهاي معاملاتي رمپنا، فخوز و وبملت شد و در مقابل نمادهاي معاملاتي شپنا، فارس و تاپيكو با افت خود مانع رشد بيشتر شاخص شدند. شاخص‌هاي اصلي بازار سرمايه هم روز مثبت و متعادلي را پشت سر گذاشتند به‌طوري كه شاخص قيمت (وزني ــ ارزشي) 19واحد، كل (هم‌وزن) 0.6واحد، قيمت (هم‌وزن) 0.5واحد، آزادشناور 40واحد و شاخص بازار اول 159 واحد رشد كردند.

در پايان معاملات روز سه‌شنبه بيست و دوم تيرماه، بازار سرمايه دادوستد تعداد 1033ميليون سهم و حق تقدم به ارزش 321ميليارد تومان در 61هزار نوبت به ثبت رسيد. شاخص بورس نيز با افت 80واحدي در ارتفاع 73هزار و 736واحد متوقف شد كه بيشترين تاثير منفي بر حركت اين روز دماسنج بازار سهام به نام نمادهاي معاملاتي فخوز، خساپا و حكشتي شد و در مقابل نمادهاي معاملاتي فارس، وغدير و وبملت با رشد خود مانع ريزش بيشتر شاخص شدند. شاخص‌هاي اصلي بازار سرمايه هم روز سه‌شنبه منفي بودند به‌طوري كه شاخص قيمت (وزني ــ ارزشي) 59واحد، كل (هم‌وزن) 59واحد، قيمت (هم‌وزن) 50واحد، آزادشناور 184واحد و شاخص بازار اول 63واحد و بازار دوم 136واحد افت كردند.

در پايان معاملات روز بيست‌وسوم تيرماه، بازار سرمايه تعداد 1061ميليون سهم و حق تقدم به ارزش 253ميليارد تومان در 57هزار نوبت مورد دادوستد قرار گرفت و شاخص بورس با ثبت افزايش 26واحدي در ارتفاع 73 هزار و 763واحد قرار گرفت. بيشترين تاثير مثبت بر افزايش دماسنج بازار سهام نيز به نام نمادهاي معاملاتي كگل، كچاد و واميد شد و در مقابل نمادهاي معاملاتي خساپا، شپديس و وبانك با افت خود مانع رشد بيشتر شاخص شدند. شاخص‌هاي اصلي بازار سرمايه هم روز مثبت و متعادلي را پشت سر گذاشتند به‌طوري كه شاخص قيمت (وزني ــ ارزشي) 9واحد، كل (هم‌وزن) 17واحد، قيمت (هم‌وزن) 14واحد و شاخص بازار دوم 200واحد رشد كردند. دادوستد فرابورس در هفته گذشته

طي هفته گذشته، ارزش معاملات بازار پايه فرابورس ايران با 54درصد افزايش همراه شد و به رقم 604ميليارد ريال رسيد. بازار فرابورس در هفته قبل، خريد و فروش 892ميليون ورقه بهادار به ارزش 4هزار و 706ميليارد ريال را شاهد بود و با افت 26درصدي حجم و 39درصدي ارزش معاملات در قياس با هفته پيش از آن مواجه شد.

در اين ميان، حجم و ارزش معاملات هفتگي در بازار اول به ترتيب با 40 و 49درصد كاهش همراه و 97ميليون ورقه بهادار به ارزش 168ميليارد ريال دادوستد در آن انجام شد؛ همين‌طور در بازار دوم 372ميليون ورقه بهادار به ارزش 889ميليارد ريال مورد مبادله قرار گرفت كه اين وضعيت حاكي از افت 29درصدي حجم و 25درصدي ارزش معاملات در مقايسه با هفته قبل از آن است. در عين حال با وجود افت حجم معاملات بازار پايه، ارزش معاملات در اين بازار 54درصد افزايش پيدا كرد و خريد و فروش 344ميليون اوراق بهادار به ارزش 604ميليارد ريال در اين بازار به ثبت رسيد.

در هفته معاملاتي منتهي به 23 تيرماه، حجم و ارزش معاملات در بازار ابزارهاي نوين مالي كاهش يافت و 16ميليون ورقه بهادار به ارزش 3هزار و 44ميليارد ريال داد و ستد شد. آيفكس در آخرين روز معاملاتي هفته گذشته نمايشگر عدد 766.9 بود و ارزش بازار نيز با افت 11هزار و 465ميليارد ريالي، رقم 923هزار و 895ميليارد ريال را نشان داد.

اين گزارش مي‌افزايد: گروه فلزات اساسي در مدت ياد شده با در اختيار داشتن 32درصد از معاملات بازار سهام، در صدر صنايع پيش‌رو قرار گرفت؛ گروه بانك‌ها سهم 10درصدي از معاملات داشت و گروه محصولات كاغذي با معاملاتي به ارزش 106ميليارد ريال رده سوم را به خود اختصاص داد. طي 5 روز معاملاتي هفته گذشته، بالاترين حجم مبادلات روزانه در روز دوشنبه با داد و ستد 235ميليون اوراق بهادار ثبت شد و بيشترين ارزش معاملات به ميزان يك هزار و 270ميليارد ريال در روز يك‌شنبه رقم خورد. همچنين در مدت ياد شده، سهم بازار دوم از كل ارزش بازار فرابورس 43درصد و سهم بازار اول 12درصد بود. نيم نگاه سهامداران به سكه طلا

از هفته گذشته معاملات گواهي سپرده سكه طلاي تمام بهار آزادي به صورت آنلاين و در سامانه بر خط معامله‌گران سهام آغاز شد تا از اين پس شاهد قرارگرفتن سكه طلا در سبد سهامداران باشيم. خزانه‌داري پرديس بانك رفاه به عنوان انبار بورس كالاي ايران براي معاملات گواهي سپرده سكه طلا، معرفي شده است. اين مركز پس از پذيرش سكه بهار آزادي طرح امام (ره) ضرب سال ۸۶ با عيار ۹۰۰ در هزار و وزن ۱۳۳/۸ گرم، اقدام به اصالت‌سنجي و صدور گواهي سپرده مي‌كند. قرار است در بلندمدت امكان تسويه معاملات آتي سكه با گواهي سپرده طلا هم ايجاد شود.

يكي از مزيت‌هاي خريد گواهي سپرده طلا، افزايش امنيت در معاملات و نگهداري سكه طلاست. هر فردي كه در منزل خود سكه دارد يا صرافان و معامله‌گراني كه هر روز سكه معامله مي‌كنند، مي‌توانند با تبديل كردن دارايي خود به اوراق گواهي، بدون هيچ دغدغه‌يي به معامله يا نگهداري سكه بپردازند؛ زيرا گواهي سپرده طلا با نام است و حتي درصورت سرقت اين گواهي، دريافت سكه‌ها فقط با ارائه مدارك شناسايي معتبر امكان‌پذير است.

پذيرش اوراق گواهي سپرده سكه طلا به عنوان وثيقه براي اخذ تسهيلات از سيستم بانكي يكي از مزيت‌هاي اين بازار است. ضمن اينكه معامله اوراق گواهي سكه از معافيت مالياتي برخوردار است. از سوي ديگر گواهي سپرده طلا مي‌تواند در آينده جايگزين وجه تضميني اوليه معاملات در بازار آتي سكه شود. پيش‌بيني مي‌شود اوراق گواهي سكه رفته‌رفته جايگزين بازار فيزيكي و پر ريسك مبادلات سكه شود. با افزايش بازيگران و عمق اين بازار، كشف نرخ لحظه‌يي و واقعي سكه در اين بازار اتفاق مي‌افتد. در بلندمدت هم قيمت پايه گواهي سپرده سكه، حكم قيمت نقدي سكه را پيدا خواهد كرد.

منبع: تعادل

95103

 

کلید واژه ها :
نظرات
ADS
ADS
پربازدید