ایجاد نخستین پارک لجستیک کشور در زنجان/برج سایبری در قطب IT کشور احداث می‌شود | اتاق خبر
کد خبر: 359613
تاریخ انتشار: 27 تیر 1395 - 03:25
معاون استاندار زنجان:
معاون استاندار زنجان از ایجاد نخستین پارک لجستیک کشور برای پشتیبانی استانهای شمالغرب خبر داد و گفت: برج سایبری در زنجان که قطب IT کشور است، احداث می‌شود.

اتاق خبر: معاون استاندار زنجان از ایجاد نخستین پارک لجستیک کشور برای پشتیبانی استانهای شمالغرب خبر داد و گفت: برج سایبری در زنجان که قطب IT کشور است، احداث می‌شود.

جواد رحمتی امروز در نشست خبری با اصحاب رسانه در مورد فعالیتهای عمرانی و پروژه سبزه‌میدان اظهار داشت: در استان زنجان بیش از یک هزار و 500 پروژه نیمه تمام شناسایی شده که برخی از آنها مانند آسفالت‌ریزی مربوط به اقدامات روزمره دستگاهها است و تعداد بیش از 500 مورد آن به دلیل مشکلات اعتباری و سایر مسائل تکمیل نشده که در حال برنامه‌ریزی برای اتمام آنها هستیم.

وی با اشاره به واگذاری پروژه‌های زیر 50 درصد پیشرفت فیزیکی به بخش خصوصی ابراز کرد: پروژه‌های زیر 40 درصد نیز متوقف می‌شوند و امسال تلاش داریم تا اعتبارات بیشتری نسبت به سال گذشته برای اجرای پرژه‌های عمرانی تخصیص یابد.

معاون امور عمرانی استاندار زنجان از مهمترین طرح‌های پیش‌بینی شده به ایجاد یک برج سایبری در زنجان اشاره کرد و گفت: با توجه به اینکه زنجان به پایگاه آی.تی کشور تبدیل می‌شود، احداث یک برج سایبری برای انجام هندلینگ تمام کشور در این مکان برنامه‌ریزی و مقدمات آن فراهم شده است.

وی با اشاره به تعیین زنجان برای مرکز آماد و پشتیبانی شمالغرب کشور بیان کرد: نخستین پارک لجستیک کشور به مساحت 140 هکتار در غرب زنجان ایجاد می‌شود تا از این طریق ظرفیت صادرات و واردات افزایش یابد که برای این کار ارزیابی‌های زیست‌محیطی و انتخاب مشاوران برای تسهیل در تجارت و حمل‌ونقل در حال انجام است.

رحمتی در مورد ساماندهی محور دلجویی عنوان کرد: مقدمات آغاز این پروژه با اعتبار 2 هزار و 200 میلیارد ریال فراهم شده و شرکت جهاد نصر از طریق فراخوان وزارت راه و شهرسازی برنده آن شده است.

وی به احداث بیمارستان در 36 هزار متر مربع به منظور افزایش 400 تخت به مجموعه درمانی ولیعصر (عج) اشاره کرد و گفت: بخشی از هزینه‌های ساخت و تجهیز آن از طریق تغییر کاربری 4.5 هکتار از اراضی مجموعه بیمارستان ولیعصر (عج) تأمین می‌شود.

معاون امور عمرانی استاندار زنجان در مورد توسعه مجموعه‌های گردشگری و رفاهی ابراز کرد: ابتدای خیابان علوم پایه تا مجموعه گاوازنگ به یک محور فرهنگی تبدیل و در این مسیر چهار سینمای کوچک نیز ایجاد می‌شود.

وی خاطرنشان کرد: در سال 92 موضوع تحرک‌بخشی به فعالیت‌های عمرانی، تعریف پروه‌های خاص، سرمایه‌گذاری و مشارکت مطرح شد که فعال شدن پروژه سبزه میدان به عنوان یک فضای شهری از مهمترین آنها بود.

رحمتی با اشاره به اینکه 9 هکتار برای احداث پروژه سبزه‌میدان در نظر گرفته شد، افزود: شهرداری به عنوان شریک پروژه از طریق تأمین زمین وارد این طرح شد و با توجه به سرمایه‌گذاری بخش خصوصی، موضوع توجیه فنی و اقتصادی در این پروژه اهمیت بسیاری داشت.

وی آورده در نظرگرفته شده برای شریک این پروژه را 3 هزار و 600 میلیارد ریال عنوان کرد و افزود: یکی از مشکلات این پروژه برآوردهای نادرست برای تملک اراضی این محدوده بود که سال گذشته کارشناسان مبلغی بیش از دو برابر آن چیزی که در ابتدا مطرح شده بود- معادل یک هزار و 850 میلیارد ریال، اعلام کردند که این موضوع به مراجع قضایی نیز انتقال یافت.

معاون امور عمرانی استاندار زنجان با اشاره به برگزاری مسابقه برای طراحی طرح سبزه میدان بیان کرد: قرار بود این پروژه از دی ماه سال 94 کلید بخورد که به دلیل بروز مشکل در مسائل مدیریتی و اختلافات بنیاد تعاون ناجا و زیرمجموعه‌های آن از جمله شرکت کهندژ میلاد به عنوان سرمایه‌گذار این طرح به تعویق افتاد و قرارداد با سرمایه‌گذار فسخ شد.

وی با اشاره به اینکه عملیات خاک‌برداری این پروژه در حال انجام است، ابراز کرد: این اقدام با حجم خاک‌برداری به میزان یک هزار متر مکعب در روز به 290 روز زمان نیاز دارد اما در حال حاضر به طور متوسط روزانه 500 متر مکعب خاک‌برداری می‌شود.

رحمتی با اشاره به حجم وسیع پروژه سبزه‌میدان تصریح کرد: این پروژه تنها با یک سرمایه‌گذار قابل اجرا نیست و در حال حاضر با تبدیل آن به دو فاز و سه قسمت به شکل پیمانکاری و مشارکت اجرای آن در دستور کار قرار دارد و تملک اراضی نیز از طریق تهاتر انجام می‌شود.

وی اعتبار مورد نیاز برای ساخت ضلع شمالی این مجموعه بدون احتساب هزینه مورد نیاز برای تملک اراضی را یک هزار و 50 میلیارد ریال عنوان کرد و افزود: آخرین نتایج برای ادامه پروژه سبزه میدان به تهیه اسناد برای فراخوان انتخاب مشاور و پیمانکار منتهی شده است.

معاون امور عمرانی استاندار زنجان ابراز کرد: در این مجموعه 2 هزار پارکینگ درنظر گرفته شده و میزان بارگذاری فضاهای تجاری در آن 20 درصد است و امکان تجمیع مردم در تمامی سطوح میدان از جمله سقف برخی از ساختمانها وجود دارد.

وی کمبود اعتبارات را یکی از دلایل تأخیر در پروژه‌های عمرانی زنجان عنوان کرد و افزود: سال گذشته یک هزار و 400 میلیارد ریال اعتبار به استان زنجان تخصیص یافت در حالی بیش از 6 هزار میلیارد ریال یارانه پرداخت شده است.

رحمتی با اشاره به اینکه محدودیت منابع در روند اجرای پروژه‌ها مدیریت نشده است، اولویت دادن به پروژه برای مدیریت هزینه‌ها را مهم خواند و افزود: سال گذشته شهرداری برای انجام امور عمرانی 60 هزار میلیارد ریال هزینه کرده است.

منبع: تسنیم 

95103

نظرات
ADS
ADS
پربازدید